SuperCycling.cz

Contador jde do první bitvy s Froomem. O dvě kila lehčí

18. 2. 2015, 07:22

Týdny příprav gigantů světové cyklistiky jsou u konce. Španěl Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) a jeho britský rival Chris Froome (Sky) dnes vstupují do sezóny na závodě Kolem Andalusie. Půjde o jejich první souboj v sezóně, která by pro oba měla gradovat na Tour de France.

Alberto Contador.

Alberto Contador.

Contador má za sebou třítýdenní tréninkový kemp na Tenerife. Už tak hodně hubený cyklista tam shodil 1,8 kg. „Ale je to méně, než jsem čekal. I vzhledem k počtu odpracovaných hodin tam,“ přiznal 32letý Španěl.

S přípravou během zimy je však maximálně spokojen a těší se na první závody, navíc na domácí půdě. „Jsem šťastný, že tu můžu startovat, protože jsem tenhle závod nikdy v kariéře nejel,“ prozradil před startem. „Příprava byla dlouhá, ale odtrénoval jsem vše, co jsem chtěl. Měl jsem i dost času přemýšlet nad sezónou, která se ponese ve znamení Gira a Tour,“ dodal.

Hned na prvním závodě nečeká zázraky. „Asi nebudu tak explozivní, jak bych měl být, ale to je normální. Ale přivezli jsme sem silný tým a věřím, že předvedeme dobré výkony,“ řekl Contador. Závod na jihu Španělska s ním jedou Basso, Hernandez, Paulinho, Petrov, Tosatto a Valgren.

contador anda nahoru perex

Profil závodu by měl Contadorovi vyhovovat. „Je tu časovka, dva dojezdy na kopec. Těším se na to. Je tu časovka, dva dojezdy na kopec a aspoň si udělám nějaké srovnání, jak na tom jsem oproti ostatním,“ přiznal lídr Tinkoff-Saxo. „Do každého závodu jdu s cílem bojovat o co nejlepší výsledek, ale pokud se tady bavíme o vítězství, hned v prvním závodě to asi bude složité.“

Do první bitvy v sezóně vstupuje i lídr Sky Chris Froome. Letos změnil program, předchozí dva roky začínal v Ománu, kde pokaždé vyhrál. V Andalusii však začínal sezónu v roce 2011 (skončil 50.). „Omán už jsem vyhrál dvakrát za sebou. Byla to hezká zkušenost, ale cítil jsem, že je potřeba udělat změnu a mít nějaké nové výzvy,“ prozradil.

Vím, že do formy, kterou bych chtěl mít na Tour, mám daleko. Ještě mě čeká spousta práce. Ale neznamená to, že se tu nechci porvat o vítězství. Chris Froome

„Omán je v podstatě závod o jednom dni, etapě na vrchol Green Mountain. Tady na nás čeká několik tvrdých dní v kopcích. Proto jsem usoudil, že bude lepší začínat ve Španělsku,“ řekl Froome.

Co se týče prognóz na výsledek, zůstává podobně jako Contador opatrný. „Netuším, kde se v tuto chvíli Alberto nachází a jak na tom tady bude, ale pro mě to bude zajímavé srovnání. Já vím, že do formy, kterou bych chtěl mít na Tour, mám daleko. Ještě mě čeká spousta práce,“ uvedl na tiskové konferenci před závodem. „Ale to neznamená, že se tu nechci rvát o co nejlepší výsledek. Neříkám, že to vyjde, ale pokusíme se o vítězství,“ dodal.

I Froome je spokojen s tím, co v zimě odtrénoval. Chystal se v Jihoafrické republice, pak absolvoval se stájovým kolegou Portem přípravu v daleké Tasmánii a se Sky byl na posledním kempu Mallorce.

froome k clanku andalus

„Všechno šlo podle plánu. Trénink byl hodně dobrý, spokojen jsem i s mojí váhou. V přípravě jsem udělal všechno, co jsem potřeboval a teď už jsem nažhavený na závod,“ sdělil Brit, který v květnu oslaví třicetiny.

Příprava na Tour de France 2015 pro něj prý rozhodně nezačíná až nyní. „Ta už začala daleko dřív. Už ve chvíli, kdy jsem na loňské Tour spadl a musel skončit. Doma jsem se postupně začal chystat na Vueltu, ale už jsem přemýšlel i o roce 2015,“ prozradil.

„Mám za sebou opravdu dlouhé tréninkové období, vždyť posledním závodem pro mě bylo mistrovství světa,“ dodal. V sestavě Sky s ním startují Kennaugh, Kiryjenka, Nieve, Roche, Sivcov a Zandio.

S Contadorem by se měli v sezóně znovu potkat 11. března na Tirreno-Adriatico, kde se k nim přidají i další favorité Tour de France: Vincenzo Nibali a Nairo Quintana.

Přehled etap 61. ročníku závodu Kolem Andalusie nejdete ZDE, jejich profily ZDE. Na tomto odkazu se můžete podívat na startovní listinu

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    18. 2. 2015, 15:48 (před 6 roky)

    Tak jsme rádi, že jsme udělali radost. Vypadá to daleko těžší než Omán, kde je to o jedné etapě. Ale dnes už se to tam taky trošku rozsekalo...

  • Radek Pokorný
    18. 2. 2015, 11:58 (před 6 roky)

    Na tento článek jsem vyloženě čekal, díky, už jsem zase namlsaný cyklistikou. A ty profily etap v Andalusii jsou dost náročné.