SuperCycling.cz

Adam Hansen, rekordman Grand Tours z Beskyd

16. 9. 2015, 23:17

Australský cyklista Adam Hansen, který žije ve Frýdlantu nad Ostravicí, se stal legendou. Tenhle 34letý borec ze stáje Lotto-Soudal měnil historii. Když dojel v neděli do cíle Vuelty, šlo o jeho 13. Grand Tour v řadě za sebou. Od Vuelty 2011 nechyběl ani na jedné, navíc všechny dokončil!

hansen-k-clanku

Překonal tak dosavadní 57 let starý rekord, který držel Španěl Bernardo Ruiz. Ten zvládl dvanáct Grand Tours v řadě. O tom, jak náročné je absolvovat všechny tři Grand Tours během jednoho roku, svědčí i následující číslo: v historii to dokázalo jen kolem třicítky cyklistů.

Nejlepším výsledkem v celkovém pořadí od Vuelty 2011 bylo pro Hansena 53. místo (Vuelta 2014), nejhůře skončil 128. (Vuelta 2011). Vyhrál celkem dvě etapy: sedmou na Giru 2013, kdy přijel do cíle v Pescaře za deště po úniku sám, a na Vueltě 2014, kde atakoval v závěru 19. etapy a v cíli v Cangas de Morrazo byl o pět vteřin rychleji než peloton.

hansen dvujke lepsi

Mnozí nad jeho úctyhodnou bilancí nepochopitelně kroutí hlavou, protože jde o neskutečný zápřah. A jak vidí porci 13 Grand Tours v řadě samotný Hansen? „Je to určitě neobvyklé a svým způsobem jedinečné. Po každé další Grand Tour, kterou jsem absolvoval, začali lidé stále více mluvit o rekordu. Ale já o něm poprvé trochu začal přemýšlet v momentě, kdy jsem dokončil podruhé všechny tři Grand Tours. Nestala se z toho posedlost, ale na druhou stranu jsem pyšný, že jsem ten rekord překonal,“ uvedl Hansen.

„Člověk tomu musí uzpůsobit sezónu a obětovat dost věcí. Třeba nemůžu jet tolik ostatních pěkných závodů, protože to prostě není možné,“ přiznal.

hansen dvujke

Nejtěžší ze všech byla podle něj letošní Tour. „Hned na začátku jsem spadl, zranil jsem se a byly přede mnou skoro celé tři týdny. I na Giru 2012 jsem měl na začátku pád. Po fyzické stránce byla nejtěžší Vuelta 2012, protože to bylo poprvé, kdy jsem jel tři Grad Tours v jedné sezóně a byl jsem už úplně vyčerpaný, neměl jsem s tím zkušenosti,“ řekl australský cyklista.

Za největší úspěch považuje svá dvě etapová vítězství. „Ale stejně tak si vážím skvělých výkonů týmu a úspěchů kolegů, jako třeba vyhrané etapy Andrého Greipela, nebo když jel Tony Gallopin vloni na Tour ve žlutém,“ vzpomíná Hansen.

hansen trujke

Jeho famózní tažení na Grand Tours mu připomíná několik věcí. „Nechávám si z každé startovní číslo, dres a road book,“ prozradil.

U čísla 13 rozhodně však skončit nechce. „Dokud mě nesrazí z kola, tak budu pokračovat,“ řekl s úsměvem. „A pořád doufám, že se mi podaří vyhrát etapa na Tour,“ prozradil svůj cíl.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.