SuperCycling.cz

Vuelta 2019: dvě časovky, osm horských dojezdů

20. 12. 2018, 12:48

Ani v roce 2019 nebude Vuelta ochuzena o pořádnou porci hor. Bude sice o jeden cíl na kopci méně než letos, ale i tak se je na co těšit. Z osmi horských dojezdů je hned pět nových.

kvulte19

Příští rok se jede 74. ročník španělské Grand Tour a uskuteční se od 24. srpna do 15. září. Na cyklisty čeká během 21 etap 3272 km. Trasu příštího ročníku oznámili organizátoři na prezentaci v Alicante. Zúčastnili se jí i tři nejlepší z letošního ročníku: vítěz Simon Yates, druhý Enric Mas, třetí Miguel Ángel López, ale i úřadující mistr světa Alejandro Valverde.

Cyklisté budou muset během závodu zdolat celkem 59 kategorizovaných kopců, což je o 13 více než v roce 2018. A některé z nich budou skutečně spektakulární.

Hned na úvod se pojede týmová časovka na 24 km, jediná časovka jednotlivců (36,1 km) je na programu v 10. etapě po dni volna. Pojede se do Pau a bude hodně zvlněná.

První dojezd na kopec přijde ke slovu v 5. etapě, cíl bude na vrcholu Javalambre (1950 m). Na kopci se bude končit i další den, půjde o stoupání 3. kategorie dlouhé 5 km s 6procentním sklonem. Ale po 200 km v nohách se i tady mohou mezi adepty na čelní příčky udělat nějaké menší rozdíly.

Hned následující den prověří na posledních 90 kilometrech cyklisty hned pět kopců (dva druhé a dva třetí kategorie) s těžkým stoupáním 1. kategorie Mas de la Costa do cíle.

vualkapulka

To pravé peklo přijde v 9. etapě před prvním dnem volna. Nejkratší etapa do Andory měří jen 86 km, ale je tam 5 těžkých kopců včetně čtyřkilometrové pasáže po prašné cestě v závěru. Etapa končí na vrcholu Alto Els Cortals a bude to jeden z klíčových dní Vuelty 2019.

Po dni volna přijde ke slovu už zmíněná časovka jednotlivců a ani následné etapy nebudou rozhodně nudné. Jsou spíše zvlněné, klasikářské, s kratšími kopci nižší kategorie. V některých by mělo dojít i na hromadný spurt.

Další prověrka pro elitní vrchaře přijde v rámci 15. etapy. Nabídne čtyři stoupání, z toho hned tři první kategorie. Cíl je na těžkém kopci Purto del Acebo, který se v historii Vuelty nikdy nejel. Hned následující den přijde znovu pět kopců a cíl na vrcholu nejvyšší kategorie. Kdo povede po této etapě, bude mít blízko k celkovému prvenství.

Po druhém dni volna přijdou ještě dvě kopcovité etapy: v té 18. se jedou čtyři kopce nejvyšší kategorie, ale cíl není na vrcholu. V předposledním dějství to bude další vrchařská výzva. Do kopce se pojede hned po startu, cyklisté budou muset zdolat pět kopců a cíl je na vrcholu 3. kategorie Alto de Gredos.

Obhájce prvenství Simon Yates z týmu Mitchelton-Scott nevylučuje možnost, že se na španělské Grand Tour objeví i v roce 2019. „Mým hlavním cílem je Giro. Po něm budeme dělat plán na druhou část sezóny, takže teď je ještě trochu předčasné hovořit o Vueltě. Ale rozhodně je to reálné,“ řekl britský závodník.

„Celkově je to velmi pěkná trasa. Máme silný tým, takže by nám měla hrát do karet úvodní týmová časovka. Jedna z nejtěžších etap bude ta do Andorry. Je hodně krátká, ale dá se tam všechno ztratit,“ přiznal Yates.

Detailní přehled etap najdete na oficiálním webu závodu.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.