Únik slavil opět úspěch, Vuelta má francouzského lídra

30. 8. 2018, 06:39

Poslední dva dny slavil na Vueltě úspěch únik. Po tom prvním ještě Michal Kwiatkowski uhájil červený dres lídra, po tom druhém se pořadí na čele měnilo. Vueltu nyní vede Francouz Rudy Molard (Groupama-FDJ), který dojel šestý se ztrátou 8 sekund na vítězného Australana Simona Clarkeho (Education First-Drapac).

lidrrudyy

Molard byl členem 25členného úniku a i když mu v samotném finále chyběl kousek, aby s triem nejlepších bojoval o etapové vítězství, nakonec druhá skupina vedoucí trio stáhla a Molardovi to stačilo k posunu do čela. Stal se prvním Francouzem, který od roku 2014 vede nějakou Grand Tour. Před ním to byl během Tour 2014 Tony Gallopin.

„O úniku jsem přitom původně vůbec nepřemýšlel, ale když jsem viděl, jak se etapa vyvíjí, říkal jsem si, že bych to mohl zkusit,“ říkal 28letý Molard, který jel letos i Tour, kde skončil 38. „Je to neskutečné. Obléci na Grand Tour dres lídra, to je hodně emocionální,“ tvrdil dojatý Francouz.

„Ke konci etapy jsem nejdřív myslel spíš na etapové vítězství, ale každý z nás, kdo byl v úniku, začal útočit. Věděl jsem, že je šance i na celkové pořadí. Tak jsem na něj začal myslet víc. Když jsme přijeli do cíle, bál jsem se, že zas takový náskok na peloton nemáme a nebude to stačit. Ale vyšlo to,“ popisoval Molard.

Dosavadní lídr Kwiatkowski přijel do cíle s favority se ztrátou téměř 5 minut a v celkovém pořadí má nyní Molard v čele náskok před Kwiatkowským 1:01 minuty. „Teď přijde pár lehčích etap, a kdyby se mi dres podařil udržet do neděle, byla by to fantazie,“ dodal Molard. V neděli je totiž těžká etapa s dojezdem na kopec a tam na nejlepší určitě stačit nebude.

Jediný Čech na letošní Vueltě Jan Hirt z Astany ztratil v etapě přes 17 minut a potvrzuje svá slova před startem, že se během prvních deseti dnů potřebuje po dlouhé nucené pauze rozjet.