Pinot první na vrcholu Covadonga, Yates drží vedení

9. 9. 2018, 19:30

Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) vyhrál díky úspěšnému ataku v legendárním cílovém stoupání Lagos de Covadonga 15. etapu Vuelty. Před zítřejším volným dnem zůstal červený dres lídra Simonu Yatesovi (Mitchelton-Scott), který skončil třetí. Na druhého Alejandra Valverdeho z Movistaru má náskok 26 vteřin.

tyboutpivout

Pinot zaútočil z vedoucí skupiny favoritů 6 kilometrů před cílem. Protože v pořadí nikoho bezprostředně neohrožoval (byl 11. se ztrátou téměř 3 minut), nechali ho jet.

Ale Pinot ukázal velkou sílu a ze všech elitních vrchařů měl očividně nejlepší nohy. Po dvou vyhraných etapách na Tour de France (2012 a 2015) a jedné na loňském Giru zkompletoval hattrick vítězství na všech třech Grand Tours.

„Měl jsem plán, že zaútočím takhle brzy. Cítil jsem se dobře a doufal jsem, že když něco ztrácím, tak po mě tolik nepůjdou. Mám velikou radost, že to vyšlo,“ řekl 28letý francouzský vítěz.

Hodně aktivní byl v závěrečném stoupání lídr Astany Miguel Ángel López. Než 7,5 km před cílem zaútočil, odváděli pro něj skvělou práci kolegové z týmu v čele s Janem Hirtem. Po kilometru snažení však Lópeze dojel krajan Nairo Quintana a vzápětí se dotáhli i ostatní. Pak přišel vítězný nástup Pinota, který se posunul na 7. místo průběžného pořadí.

López byl aktivní i nadále, několikrát znovu zaútočil a pár vteřin za bojovnost získal. Včetně bonifikace za druhé místo. Yates přijel hned za ním a dokázal najet něco málo na Valverdeho. Takže se pořadí na čelních příčkách neměnilo.

„Byl to další těžký den. Pinot předvedl velmi silný atak. Vyletěl zezadu a měl hodně síly, takže mu za tenhle skvělý výkon můžu jen pogratulovat. Ale já se taky cítím dobře, a když udržím současnou formu, budu velmi šťastný,“ prohlásil Simon Yates.

Jan Hirt nakonec v etapě obsadil 54. místo (+14:38).

Po pondělním dni volna pokračuje Vuelta rovinatou časovkou jednotlivců na 32 km.