Na smrtícím kopci vyhrál Geniez, ale vede Fernandéz

22. 8. 2016, 23:22

Francouz Alexandre Geniez se stal králem brutálního dojezdu 3. etapy Vuelty s cílem na 1,8 km dlouhém kopci Mirador de Ezaro, jehož některé pasáže mají neuvěřitelný sklon přes 30 procent a je považován za jedno z nejtěžších stoupání vůbec.

Vítěz etapy Alexandre Geniez.

Francouzský cyklista týmu FDJ byl v úniku dne a jako jediný vydržel až do cíle. Druhé místo stačilo Španělu Rubénu Fernandézovi z Movistaru, aby oblékl červený dres lídra.

Jak si vedli největší favorité? 3. Alejandro Valverde, 4. Chris Froome, 5. Esteban Chaves, všichni ztratili 26 vteřin. 6. Nairo Quintana zaostal o 32 sekund a Alberto Contador byl 9. s mankem 54 vteřin a nabral tak další ztrátu.

König se držel výborně

Velmi dobře zajel Leopold König, který v etapě obsadil 16. místo, když za vítězem zaostal o 1:06 min. Průběžně je osmý, ztrácí 51 sekund.

fjum s leeem

Dojezd dnešní etapy snesl přívlastky brutální, pekelný, šílený, děsný. Než cyklisté dojeli k cílovému kopci Ezaro, měli nastoupáno skoro 3000 metrů. A skoro všechny kopce byly na posledních 60 kilometrech.

Na Vueltě už se tenhle kopec jel poprvé v roce 2012. Končila tam etapa a vyhrál ji Purito Rodríguez. „Tenhle kopec má úsek zhruba 300 metrů dlouhý, který je víc než těžký. Je šílený, skoro nemožný vyjet,“ řekl bývalý španělský profesionál Ezequiel Mosquera, čtvrtý muž Vuelty 2008.

ten ruben

Jedním z hrdinů dnes byl kromě francouzského vítěze Fernández, který měl v závěru z vedoucí skupiny nejvíce sil. „Vůbec jsem to nečekal. Formu sice mám dobrou, skončil jsem šestý Kolem Polska i na Burgosu, ale jsem tady kvůli tomu, abych pomáhal Nairovi a Alejandrovi. Řekli mi, abych to finále zkusil na sebe. A vyšlo to báječně. Mám dres lídra na své druhé Grand Tour. Nemůžu být šťastnější,“ řekl Rubén Fernandéz.

„Jel fantasticky a jsem opravdu šťastný, že vede Vueltu. Je to pořád mladý kluk, ale my dobře víme, co dokáže,“ pochválil 25letého kolegu z Movistaru Alejandro Valverde. „Jeho výkon v tom kopci byl fenomenální,“ přidal se Nairo Quintana.