SuperCycling.cz

Když Yates útočí - pohledem wattů a čísel

15. 9. 2018, 07:10

Co přinesla 19. etapa Vuelty se závěrečným 17 km dlouhým výjezdem na Col de la Rabassa (2027 m.n.m.)? Suverénní výkon Simona Yatese a ztráty většiny dalších favoritů. Pojďme se na etapu podívat pohledem wattů a dalších zajímavých čísel.

lavujejtsyyy

Od startu jezdci sice nevýrazně, zato neustále stoupali, takže na 136. km už měli 1500 výškových metrů a ocitli se ve výšce 1000 m. n.m. Movistar tentokrát vzorně kontroloval situaci na špici pelotonu a jezdci se pod závěrečným kopcem ocitli za tři hodinky průměrem 46 km/h. Nastoupaných 1500 výškových metrů cyklisté v hloubi pelotonu vlastně ani nezaregistrovali.

Stevena Kruijswijka tohle přiblížení stálo normovaných 240 W, což je pro jezdce jeho formátu příjemné tříhodinové rozjetí. Wattmetr Thibauta Pinota ukázal téměř o 50 W více, což je při stejné jízdě v závětří pelotonu a jeho o 3 kg menší hmotnosti zřejmý nonsens jeho měřiče výkonu (SRM), který o nějakých 15-20% proměřuje.

Závěrečné 17 km stoupání znamenalo pro jezdce zdolat celkem 1100 výškových metrů v průměrném 7 % sklonu. Tedy takový standardizovaný kopec pyrenejského formátu. V 6 km úvodu (sklon 8%) se skvěle ukázal Honza Hirt, který si zde zapsal KOM 17ti minutovým průměrem 381 W (dosáhl VAM 1800, což je hranice světové vrchařské extratřídy). Pinot jedoucí v poli jezdců na celkové pořadí na něj v té chvíli ztrácel 40 sekund.

kwatumvuelt

Třináct km před cílem se z 370 W tempa k útoku zvedá Quintana s Benettem, a po chvíli si je půlminutovým 500 W vsazením dojíždí i Kruijswijk. 10km před cílem z pole favoritů celkového pořadí útočí Yates, trojici si po kilometru dojíždí a zvyšuje její tempo. Quintana tohle tempo neakceptuje a vrací se zpět na pomoc Valverdemu.

Sklon závěrečné 9 km části stoupání už je pouze pětiprocentní a trojice tažená Yatesem v ní doslova letí rychlostí 28km/h (!). Kruijswijk zde na udržení se v háku za Yatesem potřebuje šlapat 370W/18min. Pinotův wattmetr na stejném úseku vykazuje 445W, což je zjevný nesmysl, reálných je spíše 380W.

Nicméně v závěru se Pinot zvedá a dojíždí si pro své druhé etapové vítězství, 5 vteřin před Yatesem a 13 sekund před Kruijswijkem. Honza Hirt dokončuje etapu v pohodovém tempu průměrem 312W, dojíždí po boku Adama Yatese a ztrácí na vítězného Pinota 3 minuty.

Etapa vůbec nechutnala Valverdemu, který se celým kopcem protrápil a ztratil na vedoucího Yatese více než minutu, který nyní vede o 1:38. Tahle ztráta už vypadá dost hrozivě, a novinové titulky pochopitelně hovoří o tom, že Yates udělal výrazný krok ke svému triumfu na Vueltě.

Může být, ale nemusí. Jednak je třeba si uvědomit, že na rozdíl od Valverdeho, který jel celý závěr v háku a tedy o nějakých 50-100W menším výkonem, Yates si vsadil v závěru 20ti minutovou maximální špičku. Navíc praxe bývá taková, že po slabším dni, kdy se tělo jezdce nedokáže dostat do maximálního výkonu, jako se to stalo v pátek Valverdemu, se následující den vrací v plné síle, neboť jeho organismus regeneroval a nebyl schopen vyčerpat plnou nádrž.

Říká se tomu převaha parasympatického systému, který vás nepustí do plného výkonu, protože tělo má momentálně na práci důležitější věci. Ostatně, už dnes to uvidíme na vlastní oči v tříhodinové tortuře vypsané na 97 km, která má celkem 6 vrchařských prémií.

Připraveno ve spolupráci s wattovým centrem SPEEDweaponry.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.