Favorité nechali jet únik a Herrada je novým lídrem

6. 9. 2018, 19:22

Novým lídrem Vuelty je Španěl Jesus Herrada z týmu Cofidis. Z červeného dresu vysvlékl díky úspěšnému úniku, který favorité nechali jet, Simona Yatese. Dvanáctou etapu vyhrál ve spurtu vedoucí skupinky Francouz Alexandre Geniez (AG2R) a slavil už třetí vítězství při šestém startu na Vueltě.

heradalider

„Je to pro mě velká satisfakce a odměna za těžkou práci, kterou jsem poslední roky odváděl,“ řekl 29letý Herrada, dlouholetý závodník Movistaru, jehož největším úspěchem jsou dva tituly španělského mistra a druhé místo z GP de Montreal 2017.

„Těžko tomu mohu uvěřit. Nemohl jsem bojovat o etapové vítězství. Byl jsem z úniku totálně vyčerpaný. Ale vyšlo to fantasticky,“ přiznal Herrada, jenž skončil 16. s mankem 2:32 min. Průběžně vede o 3:22 min. před Yatesem. „Nemyslím teď na pódium. Budu to brát ze dne na den a uvidíme, na co to může stačit,“ dodal.

Herrada nechyběl v úniku dne 18 lidí, z nichž byl v průběžném pořadí před etapou nejlepší. Na 22. místě ztrácel 5:45 min. Uprchlíci si brzy vypracovali velký náskok a peloton snahy o jejich dojetí pod tíhou tří pekelně těžkých horských etap vzdal. Do cíle dorazil s mankem 11:39 min.

geniezseraduje

O etapové vítězství nakonec bojovala menší skupinka a Geniez přespurtoval Dylana van Baarleho ze Sky. „Vůbec jsem si nevěřil na vítězství. Byl to férový sprint a mám obrovskou radost,“ popsal francouzský cyklista.

Spurt měl ještě dohru, protože na úzké cestě se na špatném místě po průjezdu cílem zapomněl neukázněný pořadatel. Geniez to ještě ustál, ale van Baarle ho srazil a letěl přes řídítka. Pořadatel vyvázl bez zranění, Holanďan s odřeninami a pohmožděninami, ale měl by pokračovat dál.