SuperCycling.cz

Emotivní vítězství Woodse a klid před bouří

13. 9. 2018, 20:45

A hlavně skvělá podívaná na všech závodních frontách na Balcón de Bizkaia je něco, co se cyklistickému fanouškovi jen tak neokouká. A na konci baskické středeční etapy Vuelty bylo emotivní vítězství Kanaďana Michaela Woodse.

wudsemoce

Už ve sjezdu těsně před finálním kopcem potkala Fabia Arua smolná příhoda, když ve sjezdu v sedmdesátikilometrové rychlosti hrozivě napálil do kamenné zdi. Když se zvedal, nepříčetně v přímém přenosu gestikuloval „BICI, BICI...“

Těžko říct co ho na jeho kole tak rozčílilo, nicméně nasedl a etapu dokončil s torzem kraťasů pouhých 10 minut za Quintanou. Neuvěřitelné, že vůbec nasedl a ačkoliv otřesen ještě zvládal solidní závodní tempo. 

V závěrečném stoupání si to v boji o etapový triumf rozdali nejsilnější z uprchlíků úniku dne - a byla to velká paráda v přímém přenosu, zakončená Woodsovým konečným truimfem. Ten nastoupil v 16% stoupání 400m před cílem a připravil si tak opravdové, několikaminutové peklo.

jestwuddds

Přeci jen v 16% stoupání je 400m proklatě dlouhých. S napětím jsme tedy čekali, zdali se jeho kamenné nohy v posledních metrech ubrání poslednímu úderu blížícího se Dylana Teunse (BMC). Dopadlo to o pár vteřin pro Woodse. Na tomto brutálním 4km stoupání s průměrem 13% porazil své zbývající 3 soky - Teunse, de la Cruze a Majku pomocí VAM 1750. Skvělý výkon.

 Skupinu lídrů na celkové pořadí přivedl do cíle Enric Mas (zřejmě největší objev letošní Vuelty) a byl na tomto 20ti minutovém stoupání téměř o 2minuty rychlejší než vítězný Woods.

Alesandro de Marchi (BMC Racing), který byl také v úniku, ztratil na Woodse 45 vteřin zaznamenal na svém SRM 20ti munitový průměr 389W. Je jasné, že 20ti minutový výkon Valverdeho a Mase, kteří byli téměř o 3 minuty rychlejší než De Marchi, byl v tomto stoupání vysoko nad 400W.

Ostatně tímto tempem dostali 2km před cílem Quintanu do velkých potíží. A co asi málokdo očekával, na jejich finální zrychlení před cílem už nereagoval ani jinak vždy agilní Yates. Ten s velkým úsilím pouze limitoval ztrátu na “pouhých” 8 vteřin.

Napadá mne paralela s letošním Girem, kde Yates sice zajel velmi slušnou časovku, ale po ní už mu nohy tak nefungovaly. U týmu Mitchelton-Scott dodnes nepřišli na příčinu Yatesova výpadku na Giru, většinou to přičítali jeho zbytečným etapovým excesům.

Osobně se domnívám, že mnohem více devastující je pro něj (stejně jako pro Quintanu) 40ti minutová jízda v pro ně nepřirozené časovkářské pozici, kde zapojují zcela odlišné svalové skupiny a tato jejich „TT nevyjěžděnost“ a nedotaženost jejich posedů vede k výrazné destrukci jejich motorů potřebných hned druhý den horách.

Navíc 40ti minutové wattové maximum při časovce je něco zcela odlišného od horského dojezdu, kde se většinou naplno závodí pár minut, a to formou několika zrychlení. Na tohle je Yates velmi dobře adaptován.

Woodsovo vítězství (konečně se dočkal po druhém místu na letošním Giru) je i důkazem, jak významnou roli hraje u jezdce mentální výbava. Pokud ví proč závodí, je 2x silnější! „Před dvěma měsíci se nám s manželkou narodilo mrtvé dítě, přišli jsme o malého chlapce, jmenoval se Hunter. Celé stoupání jsem na něj myslel a strašně jsem pro něj chtěl vyhrát, a to se povedlo,“ říkal dojatý Kanaďan. 

Dnešní rovinatá etapa, kterou vyhrál z úniku těsně před pelotonem Belgičan Jelle Wallays (Lotto Soudal), na pořadí nic nezměnila. Spíš se čeká na další dva dny.

Vuelta je krásně otevřená až do svého závěru. Stát se může cokoliv a odpověď na to, kdo si odnese celkovou trofej, nám možná už páteční, ale hlavně sobotní královská etapa, která sice měří pouhých 97km, ale má 6 horských prémií a žádná hluchá místa. Neboli 3 hodiny drsného závodění jako finále.

Připraveno ve spolupráci s wattovým centrem SPEEDweaponry.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.