De Marchi se radoval v mlze, Quintana se probral

6. 9. 2015, 12:57

Ital Alessandro De Marchi, nejaktivnější závodník loňské Tour de France, vybojoval v sobotu na Vueltě životní vítězství. Po úniku vyhrál 14. etapu s cílem na kopci Alto Campoo a slavil svůj první triumf v dresu BMC, kam před touto sezónou přišel z Cannondalu.

Radost Alessandra De Marchiho v mlze.

Na Vueltě však už šlo o jeho druhý triumf, po úniku vyhrál jednu etapu i vloni. Ovšem ta nebyla zdaleka tak těžká.

Do úniku nejdelší etapy letošní Vuelty (215 km) se kromě De Marchiho dostali po 50 kilometrech ještě Salvatore Puccio (Sky), José Joaquín Rojas (Movistar), Mikael Chérel (Ag2r-La Mondiale) a Carlos Quintero (Colombia).

Uprchlíci si vytvořili náskok až 10 minut a bylo jasné, že jejich snažení vydrží do cíle. Byly z toho tak dva závody v jednom. De Marchi byl v závěru nejsilnější. Ale z vedoucí skupinky jako první nastoupil zhruba 4 km před cílem ve stoupání Francouz Chérel. Pak to ve velké mlze zkusili Rojas s Pucciem, ovšem De Marchi v sobě našel poslední zbytky sil, vydal se za nimi, brzy je dojel a mířil sám vstříc životnímu vítězství.

„Nikdy mě nenapadlo, že budu schopen vyhrát takovou etapu,“ kroutil hlavou v cíli dojatý Ital. „Věděl jsem, že musím počkat na správnou chvíli a jsem opravdu šťastný, že mi taktika vyšla,“ jásal De Marchi.

Tým BMC si tak alespoň trochu spravil chuť poté, co v průběhu etapy musel odstoupit Samuel Sánchez kvůli problémům se zaníceným nehtem na noze. Španěl byl nejlepším jezdcem stáje v pořadí (20.).

V cílovém kopci se na čele hlavního pole usadila Astana. Ze skupiny favoritů nejdřív atakoval v červeném dresu lídra Fabio Aru a byli se ho schopni udržet jen probuzený Nairo Quintana a Rafal Majka. Ovšem brzy se tam dotáhli další favorité a čelo se několikrát měnilo.

Nejvíce sil měl Quintana, jenž projel cílem šestý, o pár vteřin za ním dorazili Rodríguez, Chaves a Aru. Pro kolumbijského lídra Movistaru to po žaludečních problémech, které ho v minulých dnech provázely, bylo hodně dobré zjištění.

„Moje tělo už je na tom podstatně lépe a dnes jsem se cítil skvěle. Břicho mě ještě pořád trochu bolí, ale je to daleko lepší,“ přiznal Quintana, který poskočil na průběžné deváté místo. Na Arua však ztrácí 3 minuty.

„Mě nejvíc těší, že jsem dokázal něco najet na Dumoulina, protože v časovce bude velkou hrozbou,“ podotkl Aru k 19 vteřinám, které na něj Nizozemec z týmu Giant-Alpecin ztratil. Dumoulin nyní na 3. místě ztrácí na italského lídra 49 sekund.