SuperCycling.cz

Zdeněk Štybar: Rád bych vyhrál etapu. Šanci dostanu

3. 7. 2017, 06:46

Podruhé v kariéře jede Zdeněk Štybar Tour de France. Letos je v pelotonu k nepřehlédnutí, protože veze dres českého šampióna. Cyklista belgické stáje Quick-Step Floors má v týmové hierarchii řadu povinností, ale přesto má velký sen: vyhrát jednu etapu. „Šanci určitě dostanu,“ říká Zdeněk v rozhovoru pro Supercycling.

stybytour3

Jak jsi zatím spokojen s úvodem Tour?

Časovka není úplně moje silná stránka, přesto jsem ji na moje poměry zajel slušně. Na mokru bylo těžké najít balanc mezi bezpečím a rizikem pádu. Ověřil jsem si, že moje současná forma není špatná. Navíc jsem tu měl taťku a mohl jet časovku za mnou v doprovodném autě se sportovním ředitelem. Byl jsem rád, že to mohl takhle zblízka vidět a prožít si tu časovku se mnou.

Hned druhá etapa vám vyšla dokonale, vyhrál ji Marcel Kittel.

Pro nás je začátek Tour moc důležitý. Start v Německu, teď Belgie. Marcel chtěl strašně moc tu etapu vyhrát a je skvělé, že mu to vyšlo.

Jak si zatím užíváš atmosféru Tour?

V první řadě jsem moc rád, že jsem zase na Tour zpátky. Atmosféra je pěkná, v Německu byla spousta lidí, i když pršelo. Jen mě mrzí, že kvůli dešti tu časovku někteří kluci zaplatili těžkými zraněními.

stybytdf1

Hlavně Valverde, který musel na operaci. Bude na Tour hodně chybět?

Strašně moc. On je neuvěřitelný závodník, ze kterého jsem si vždycky bral příklad. Je neuvěřitelné, jak je i v tom vyšším věku skvělý. Přijde mi každý rok lepší. Proto mě moc mrzí, že na Tour takhle brzy skončil.

Můžeš prozradit, jaká je přesně tvoje role na Tour?

V rovinatých etapách bych měl zůstávat až do závěru na pomoc Kittelovi. Dělím se o takové to třetí místo ve sprinterském vlaku s Jackem Bauerem. Po nás tam zůstávají ještě Trentin a Sabatini. Pak jsou tu zvlněné etapy, kde bych měl taky být vidět. Do hor jsou k Danu Martinovi jiní kluci, hlavně Brambilla.

Myslíš, že budeš mít prostor, aby ses pokusil o tu etapu?

U nás je to tak, že když na to člověk má, šanci dostane. Kdyby se mi povedlo jednu etapu vyhrát, bylo by to skvělé.

Ve vašem týmu je i Philippe Gilbert, jemuž budou vyhovovat stejné etapy jako tobě. Dohodnete se spolu?

V tom není sebemenší problém. Jsme spolu na pokoji, a když bude nějaká taková etapa před námi, pobavíme se o ní.

Na pokoje vás rozděloval tým, nebo jste s Gilbertem chtěli bydlet spolu?

Letos jsme spolu takhle byli už několikrát, teď naposledy na Švýcarsku. Řekli jsme, že chceme bydlet spolu i na Tour. Musím říct, že jsme si lidsky sedli. Je to neuvěřitelně inteligentní a zkušený závodník, můžu se od něj spoustu věcí učit. Bavil jsem se s ním kolikrát v balíku, když ještě nejezdil u nás, teď je to ještě daleko intenzivnější. Máme hodně společných témat.

Lídrem vašeho týmu na celkové pořadí je Dan Martin. Jak vidíš jeho šance?

Když vidím, jak je vyšvihanej... Myslím, že je na tom hodně dobře. Podle mě měl z favoritů nejkonstantnější sezónu. A na Tour by jeho forma měla ještě gradovat.

stybyktdf2

Letos jedou Tour tři Češi. Zatímco u Romana Kreuzigera byla nominace jasná, hned ve své první sezóně se na Tour dostal Ondra Cink. Co na něj říkáš?

Je fakt skvělý. Umím se vžít do jeho role, protože sám jsem přišel do silnice taky z jiné disciplíny. Vím, jak byl nervózní, když jsme se potkali na soustředění na Mallorce před sezónou. Nevěděl, do čeho jde, ale zvládá to zatím výborně. To, co předvádí po přestupu z biků, je výborná reklama nejen pro Česko, ale i pro celou cyklistiku.

Jak moc je pro tebe osobně Tour důležitá z pohledu boje o smlouvu?

Bylo by fajn zajet dobrou Tour, ale nejen kvůli smlouvě. Já ji teď nějak extra neřeším, jsem v klidu a nechávám to na manažerovi. Zatím nic podepsaného není a uvidíme, jak to nakonec dopadne.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.