SuperCycling.cz

Začíná boj velké čtyřky: Nibali, Contador, Quintana, Froome

3. 7. 2015, 16:02

Už zítra to vypukne. Časovkou v Utrechtu odstartuje 102. ročník Tour de France. Bude to dlouho očekávaná podívaná a velká premiéra. Poprvé se totiž na jedné Grand Tour sejdou všichni závodníci velké čtyřky: obhájce vítězství Vincenzo Nibali, Alberto Contador, Chris Froome a Nairo Quintana. Kromě Kolumbijce už každý z nich Tour alespoň jednou vyhrál. 

big-four-nahoru

Supercycling.cz vám nabízí profily všech čtyř hvězd, jejich největší úspěchy na Grand Tours, letošní výsledky i počet závodních dní. O šancích každého z nich hovoří australský vítěz Tour z roku 2011 Cadel Evans a náš web připojuje ještě vlastní názor.

VINCENZO NIBALI (Itálie/Astana, 30 let)

vítěz Tour de France 2014, Giro d´Italia 2013 a Vuelty 2010, 2. na Vueltě 2013 a Giru 2011, 3. na Tour 2012 a Giru 2010, vítěz osmi etap na Grand Tours (4 na Tour, 4 na Giru)

Nejlepší výsledky v roce 2015: mistr Itálie v silničním závodě jednotlivců, 12. na Critérium du Dauphiné, 10. Kolem Romandie, 13. Lutych-Bastogne Lutych

Počet závodních dní před Tour: 36

nibali k big four

Očima Cadela Evanse: Největší favorit na vítězství. Ne kvůli tomu, že vyhrál Tour vloni, ale dobře ví, jak uspět na Grand Tours, protože už vyhrál všechny tři. Na Tour přijel o něco čerstvější než Contador. Sice v sezóně nevyhrával, ale vsadil na osvědčený model přípravy z loňska. Formu už má, což ukázal vítězstvím na italském šampionátu. Záludných etap prvního týdne by se měl z favoritů bát nejméně, na kostkách už vloni ukázal obrovskou sílu a mohl by z téhle etapy něco vytěžit i letos. Hodně bude záležet, jestli dokáže udržet Frooma v nejtěžších horských dojezdech, ale věřím mu.

Názor Supercycling.cz: Vypadá to na kopii loňského roku. Nibali byl tehdy tragický, dokonce to schytal od šéfa týmu Vinokurova, že špatně trénuje. Jenže přišel červen, on vyhrál italský mistrák a pak i Tour. Že museli odstoupit Contador i Froome, je věc druhá, ale na to se historie neptá. Letos je na tom stejně. Půl sezóny skoro nic, v sobotu přišlo vítězství na italském šampionátu a dál?

 

ALBERTO CONTADOR (Španělsko/Tinkoff-Saxo, 32 let)

vítěz Tour de France 2007 a 2009, Giro d´Italia 2015 a 2008, Vuelty 2014, 2012 a 2008, vítěz osmi etap na Grand Tours (5 na Vueltě, 3 na Tour)

Nejlepší výsledky v roce 2015: vítěz Giro d´Italia (1x 2. místo a 3x 3. místo v etapě), 1. Route du Sud (1 vyhraná etapa), 2. Kolem Andalusie (1 vyhraná etapa), 4. Kolem Katalánska, 5. Tirreno-Adriatico

Počet závodních dní před Tour: 44

contador k big four

Očima Cadela Evanse: Hodně vyspěl, je to vyzrálý závodník. Nevím, jestli je na tom fyzicky líp, než v předchozích letech, ale udržuje si neustále velmi dobou úroveň. Smekám před ním, že se chce pokusit o double Giro-Tour. A na rovinu říkám, že pokud to má někdo v současné době dokázat, je to Alberto. Ovšem klidně se může stát, že začne dobře a náhle mu dojde, protože jel jediný z favoritů i Giro. Jisté je, že má k ruce ještě lepší tým, než měl na Giru. A hlavně zkušený. To by měla být jeho největší zbraň.

Názor Supercycling.cz: Letos má zřejmě největší šanci, aby se stal od roku 1998 prvním, kdo po Pantanim vyhraje Giro i Tour v jednom roce. Jeho výhodou je, že se dokáže perfektně nachystat na Grand Tour. Po vítězství na Giru může jít do Tour celkem v klidu. Pokud se mu vyhnou všechny možné komplikace, mohl by vyhrát. Potřebuje však, aby jeho domestici do hor vydrželi déle, než tomu bylo na Giru, kde se v klíčových pasážích musel často spoléhat jen sám na sebe. Za odvahu, že jako jediný z velkých favoritů šel do Gira i Tour, by si vyhrát zasloužil.

 

CHRIS FROOME (Velká Británie/Sky, 30 let)

vítěz Tour de France 2013, 2. na Tour 2012, 2. na Vueltě 2014 a 2011, vítěz 5 etap na Grand Tours (4 na Tour, 1 na Vueltě)

Nejlepší výsledky v roce 2015: vítěz Critérium du Dauphiné (2 vyhrané etapy), vítěz Kolem Andalusie (1 vyhraná etapa), 3. Kolem Romandie (1 vyhraná etapa - týmová časovka)

Počet závodních dní před Tour: 27

froome k big four

Očima Cadela Evanse: Tím, že nejel Giro, by měl být stejně jako Nibali nebo Quintana čerstvější hlavně v posledním týdnu. Bude záležet, jak přežije ten první týden. Kostky mu asi moc vonět nebudou, ale to ani Contadorovi. Ale myslím, že má Froome tým s řadou dobrých klasikářů a ti by mu měli hodně pomoci.

Názor Supercycling.cz: Celou sezónu podřizuje úspěchu na Tour, ale měl hodně dobré výsledky i na jiných závodech s výjimkou Katalánska. Generálku v podobě Dauphiné vyhrál. Může se opřít o silný tým, do hor k sobě bude mít excelentní lidi typu Poelse, Königa, Porteho či Roche. To by mohlo sehrát důležitou roli. Velký favorit na vítězství.

 

NAIRO QUINTANA (Kolumbie/Movistar, 25 let)

vítěz Giro d´Italia 2014, 2. na Tor de France 2013, vítěz tří etap na Grand Tours (2 na Giru, 1 na Tour)

Nejlepší výsledky v roce 2015: vítězství na Tirreno-Adriatico (1 vyhraná etapa), 3. na Tour de San Luis, 4. Kolem Baskicka, 8. Kolem Romandie

Počet závodních dní před Tour: 35

quintana k big four

Očima Cadela Evanse: Pokud ho jeho rivalové chtějí porazit, musejí na něj něco najet dřív, než se Tour dostane do Pyrenejí. Pokud se jim to nepovede tady, tak to bude nezbytné před Alpami. Letos je na Tour daleko méně časovek a to hraje Quintanovi při jeho vrchařských kvalitách do karet. Klíčové pro něj bude, jak přežije první týden včetně kostek. Mám totiž pocit, že z něj při jízdě v pelotonu zrovna nevyzařuje pocit jistoty a bezpečí. Ale v horách bude hodně silný. Myslím, že to v těch nejtěžších etapách může být souboj Quintany s Froomem. Navíc se Movistar každým rokem zlepšuje a v týmu bych proto slabinu neviděl.

Názor Supercycling.cz: Všichni tvrdí, že bude v horách nejlepší ze všech. V květnu se chystal doma v Kolumbii, stejně jako Contador si dal na rozjetí etapáček Route du Sud a teď do toho vletí naplno. První týden na větru a kostkách mu určitě nebude sedět, ale profil letošní Tour se spoustou hor mu bude vyhovovat. Na Tour už byl před dvěma lety druhý, vloni vyhrál Giro a letos myslí úplně nejvýš i na Tour. Zkušenosti stájového kolegy Valverdeho, účastníka 16 Grand Tours, se mu určitě budou hodit.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.