SuperCycling.cz

Watty vybraných cyklistů na Tour v kopcích

15. 7. 2015, 21:03

Úterní lekce Christopha Frooma zbytku pelotonu na Tour de France vyvolala nebývalou polemiku ohledně wattové výkonnosti cyklistů. Jak je možné, že si Froome nadělal z ostatních lídrů pelotonu hned v 1. stoupání trhací kalendář? 

Robert Gesink v cílovém stoupání 10. etapy Tour.

Robert Gesink v cílovém stoupání 10. etapy Tour.

Naštěstí máme k ruce wattové ukazatele z posledního stoupání několika jezdců z první desítky. A dokonce i watty zřejmě největšího překvapení úterního finále – Roberta Gesinka, jehož sólová útočná jízda do stoupání Col de Soudet byla také fenomenální.

Protnul cílovou metu pouhých 30 vteřin za Quintanou a ztratil „jen“ minut a půl na vítězného Frooma. Za sebou však nechal Valverdeho, A. Yatese, ale i van Garderena nebo Contadora, o Nibalim ani nemluvě.

ad keosi

Přehled wattových záznamů z posledního kopce, včetně zmiňovaného čtvrtého Roberta Gesinka (409W/39:48), sedmého Adama Yatese (-/40:26) či Laurense ten Dama (354W, ztráta 4:25 na Gesinka) a mnoha dalších je k nahlédnutí ZDE:

Jednoduché pravidlo pro lídry týmů tedy zní: Chcete být na Tour v cílovém stoupání v první pětce? Výkon 400W/40min by vám měl postačovat, pokud budete vážit 70kg jako Gesink. 379W postačuje Nibalimu – 65kg, 362W Contadorovi – 62kg. Pravidla fyziky jsou neúprosná.
gesink sgtrava

Jedno je však jisté – Gesinkových 1603 nastoupaných výškových metrů za hodinu (údaj VAM) je meta, kterou museli zvládat a zvládali lídři již od dob Pantaniho. Bez této laťky se o pódiu na Tour přemýšlet nedá.

A nic na tom nezmění ani snaha sira Brailsforda o utajení Froomových hodnot. Data jsou už dávno známá, laťka visí přibližně stejně vysoko již několik let. Potíž bývá pouze v tom, jak se nad ní před Tour s formou dostat.

Pravda je, že řada elitních týmů jako Sky, Tinkoff-Saxo, Astana či Movistar, si své wattové hodnoty úzkostlivě tají.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.