Výher plný pytel? To je Marcel Kittel!

12. 7. 2017, 21:31

Na letošní Tour už je to trošku evergreen. Hromadný dojezd ovládl... MARCEL KITTEL! Německý sprinter stáje Quick-Step Floors ovládl ve spurtu 11. etapu Tour s cílem v Pau a na 104. ročníku to bylo již jeho páté vítězství, celkově čtrnácté.

fiiiinf

Nyní mu chybí jedno vítězství, aby vyrovnal novodobý rekord na Tour. V roce 2009 vyhrál Mark Cavendish 6 etap. A Kittel bude mít, pokud se mu něco nestane, ještě několik šancí. Hromadný dojezd se dá očekávat minimálně ve 4 etapách, včetně té poslední s cílem v Paříži.

Rekordmanem v počtu vítězství v jednom roce jsou tři závodníci, kteří shodně vyhráli 8 etap. Ale posledním, komu se to povedlo, byl v roce 1976 Belgičan Freddy Maertens.

barkoooooo

„Je to neskutečné. Když jsem na své top úrovni, tak ty sprinty vypadají jako hraní Tetrisu. A já v posledních hrách vždycky našel tu správnou mezeru. Neudělal jsem chybu a všechny lajny byly perfektní,“ našel Kittel přirovnání s legendární „kostičkovou“ hrou.

„Jsem moc šťastný za každé vítězství a mám velkou radost, že se takto můžu odvděčit týmu za skvělou práci. Jsou to všechno šampióni a vážím si jejich pomoci. Kluci od začátku Tour jedou na maximum, aby mi pomohli. Jsme prostě skvělý tým a můžete to vidět v každé etapě,“ chválil vítěz stájové kolegy včetně Zdeňka Štybara, který pracoval hlavně v závěru.

To peloton sjížděl Poláka Macieje Bodnara z Bory. Polský excelentní časovkář jel v úniku od začátku etapy, to znamená 203,5 km. Na čele zbyl nakonec sám, podal heroický výkon, ale peloton ho dojel asi 300 metrů před cílem. Podle týmu Bora-Hansgrohe to bylo přesně 242 metrů.

„Co se dá dělat. Ještě dva kilometry před cílem jsem měl nějaký náskok, byli asi 200 metrů za mnou. Začal jsem doufat, že by to mohlo vyjít. Ale posledních 400 metrů bylo hodně těžkých. I kvůli větru. Kdybych měl k dobru o deset vteřin víc, vyšlo to, ale peloton letěl v závěru strašně rychle,“ popsal Bodnar.

Když byl dostižen, rozjel svůj koncert Kittel. „Vyvezl jsem se za Matthewsem a pak jsem začal spurtovat. Vyhrát tolik etap, to je neskutečný pocit,“ uvedl Kittel.

V závěru etapy spadl Alberto Contador, na letošní Tour už potřetí. Ale rychle se zvedl a s pomocí kolegů se dostal brzy do pelotonu. Dál zůstává průběžně dvanáctý.

Z trojice českých cyklistů dorazil v hlavním pelotonu do cíle jako první Roman Kreuziger na 56. místě, Ondřej Cink byl ve stejném čase 107. Zdeněk Štybar skončil s odstupem 1:10 min. na 142. příčce. Žlutý dres před dvěma těžkými dny v Pyrenejích bez problémů udržel Chris Froome.