Urán hrdinou dne, Porte i Thomas po pádech skončili

9. 7. 2017, 18:16

Doslova strhující byla královská etapa 104. ročníku Tour de France. Na jejím konci slavil ve spurtu v Chambéry vítězství ze skupinky favoritů Kolumbijec Rigoberto Urán z týmu Cannondale-Drapac.

Vítěze etapy musela určit až cílová fotografie. Více důvodů k radosti měl Rigoberto Urán (vpravo).

O vítězi etapy rozhodl až fotofiniš mezi Uránem a Francouzem Warrenem Barguilem (Sunweb). „Je to neuvěřitelné,“ kroutil hlavou Urán. „Vůbec jsem nevěděl, že jsem vyhrál, absolutně jsem si nebyl jistý,“ líčil Kolumbijec, který slavil první etapové vítězství na Tour při své čtvrté účasti.

Jel na nejtěžší převod

Jeho prvenství je o to cennější, že si v závěrečném sjezdu do Chambéry poškodil přehazovačku, a i když se mu ji snažili za jízdy z neutrálního mechanického vozu opravit, nešlo mu řadit.

„Měl jsem k dispozici jen nejtěžší převod. Chtěl jsem to jen dojet a nějak zachránit, abych neztratil. Tohle je neskutečné,“ líčil Urán, jenž se posunul na 4. místo průběžného pořadí.

Do cíle s ním z favoritů přijel i Chris Froome (Sky), který udržel žlutý dres lídra. Druhý je Fabio Aru (Astana) se ztrátou 18 vteřin, třetí Romain Bardet (AG2R) s mankem 51 sekund na lídra. Kromě nich a Urána dorazili ve vedoucí skupině ještě Jakob Fuglsang, stájový kolega Arua a také Barguil, jenž se vpředu udržel z úniku.

Dokázal vyhrát i poslední vrchařskou prémii kategorie HC Mont du Chat, čímž si definitivně pojistil puntíkatý dres lídra vrchařské soutěže. Jako první ho dojel Bardet, který atakoval ve sjezdu z tohoto kopce, jehož vrchol byl 25 km před cílem.

Bardet podtrhl skvělý výkon týmu AG2R, ale vyhrát etapu mu souzeno nebylo. Dojeli ho 2 km před cílem. Barguil se ve skupině jen vezl v háku, protože toho měl plné zuby po sólo jízdě za puntíkatým dresem, ale v závěru byl očividně dost čerstvý na to, aby spurtoval o vítězství. Původně si myslel, že vyhrál, cílová fotografie nakonec rozhodla ve prospěch Urána.

Ztráty Contadora i Quintany

Co dalšího etapa přinesla? Ztráty dvou favoritů: Alberto Contador (Trek-Segafredo) odpadl poměrně brzy ve stoupání na poslední vrchařskou prémii, když očividně nebyl ve své kůži a do cíle přijel na 20. místě se ztrátou 4:19 min. Kontakt s nejlepšími později než Contador ztratil i lídr Movistaru Nairo Quintana, který byl klasifikován na 10. místě (+1:15).

Jak si vedli Češi? Roman Kreuziger (Orica-Scott) obsadil 34. místo (+18:21), Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors), jenž figuroval v úvodním úniku 38 lidí, dojel 58. (+27:10), stejnou ztrátu měl na 69. místě i Ondřej Cink (Bahrain Merida).

Pády favoritů

Z pořadí dnes vypadli dva velikáni. Průběžně druhý Geraint Thomas (Sky) si po Giru, které nedokončil kvůli pádu, vybral další várku smůly i na Tour. Vítěz zahajovací časovky v Düsseldorfu, který měl až do 5. etapy žlutý dres lídra, spadl ve sjezdu z Col de la Biche. Byl to už jeho čtvrtý pád na letošní Tour. S podezřením na zlomenou klíční kost byl převezen do nemocnice.

Ještě hůře vypadal pád Richie Porteho, lídra BMC. K němu došlo až ve sjezdu z poslední vrchařské prémie etapy. Australan vyjel v levotočivé zatáčce ze silnice a v letu srazil Dana Martina, který přeletěl přes něj.

Zatímco Porte zůstal ležet a čekal na příjezd sanitky, irský lídr Quick-Stepu nasedl zpátky na kolo a do cíle dokázal přijet s Quintanou či Yatesem, takže situaci ještě dokázal v rámci možností zachránit. „Ještě štěstí, že jsem tu skupinu přede mnou dokázal dojet. Byla to skoro časovka,“ popsal Martin.

Kvůli zranění po pádu skončil např. i Robert Gesink (LottoNL-Jumbo).

Démare anii Sagan se nevešli do limitu

Kromě závodníků, kteří dnes na Tour skončili kvůli pádům a zraněním, byli i takoví, kteří se nevešli do časového limitu etapy. V první řadě je to francouzský spurtér Arnaud Démare z FDJ, který bojoval o zelený dres, dnes mu nepomohli ani týmoví kolegové Konovalovas, Guarnieri a Delage, kteří skončili s ním.

Limit nestihl ani slovenský mistr Juraj Sagan (Bora-Hansgrohe) či Matteo Trentin z Quick Stepu. Po prvním týdnu je Tour „chudší“ o 17 závodníků.

Zítra čeká na peloton zasloužené volno. Po leteckém transferu na západ Francie pokračuje Tour rovinatou etapou, která bude předehrou před Pyrenejemi.