SuperCycling.cz

Tour počítá velké ztráty. Ale dál slibuje drama

11. 7. 2017, 07:17

Porte, Thomas, Valverde, Sagan, Cavendish, Démare, Gesink, Izagire a čerstvě i Majka. To je výčet největších hvězd, které musely opustit Tour de France. Už dlouho jich tolik po prvním týdnu necestovalo nuceně domů. Dnes se 104. ročník Tour po dni volna znovu roztáčí. Bez řady hvězd, ale pořád slibuje velká dramata.

smutnybajka

Majka to vzdal

Do cíle deváté etapy přijel dobitý, zkrvavený, v potrhaném dresu. Možná jen díky krajanovi Kwiatkowskému. Ten poté, co si odvedl skvělou práci pro Sky, mohl zvolnit, ale když viděl Rafala Majku, vlezl si na špic a dojel s ním ve dvojici až do cíle.

Polský lídr stáje Bora-Hansgrohe na celkové pořadí si nechal čas na rozmyšlenou až na den volna. V pondělí bohužel po dohodě s týmem oznámil: „Končím“... „Sice z pádu nemám žádné zlomeniny, ale kvůli bolesti skoro nemohu dýchat. Bolí mě celé tělo,“ řekl Majka. „Po konzultaci s lékaři jsme se rozhodli, že bude lepší v závodě nepokračovat. I s ohledem na zbytek sezóny. Potřebuji se dát dohromady,“ přiznal smutný Majka.

Froome přišel o klíčového muže

Během nedělní etapy odstoupil z Tour z průběžně druhé pozice Geraint Thomas ze Sky. Má zlomenou klíční kost a letošní sezóna pro něj bude zřejmě prokletá. Už dříve musel opustit po pádu Giro, kde byl lídrem Sky. „A taky jsem spadl v deváté etapě a taky jsem byl průběžně druhý. Teď se to opakuje. Je to obrovské zklamání,“ řekl Thomas, jenž v úvodu Tour vezl žlutý dres.

dobitehg

Nad ztrátou klíčového muže běduje hlavně současný lídr Chris Froome. „Je to pro nás veliká rána. Kromě toho, že byl G druhý, to pro mě byl klíčový muž do hor,“ uvedl Froome během dne volna.

Ale i tak má k ruce dál suverénně nejsilnější tým ze všech. Do nejtěžších hor Nieveho, Landu, Henaa, kteří v neděli přijeli všichni do cíle do 17. místa. Neskutečnou práci pro svého lídra zatím odvádí i Kwiatkowski, v rovinatějších etapách jsou zase více vidět Kiryjenka nebo Rowe.

Porte bude chybět

Richie Porte měl letos obdivuhodnou formu a na Tour vypadal hodně silný. Jenže hrozivě vyhlížející pád ho poslal domů. Má zlomenou pánev a klíční kost.

„Nikdo nechce vidět, aby závodníci končili takhle. Richieho pád byl strašidelný a pro závod to bude obrovská ztráta,“ podotkl Froome na adresu svého kamaráda z BMC, jemuž volal hned po etapě do nemocnice, aby se ujistil, že je v rámci možností v pořádku.

„Myslím, že mohu být ještě rád, jak to dopadlo. Mohlo to mít daleko horší následky,“ přiznal Richie Porte v nemocnici.

Ztráty favoritů

Co ukázala nedělní královská etapa? Alberto Contador dvakrát spadl (jednou na stejném místě jako Majka, podruhé po drobné kolizi s Quintanou) a přišel o šanci na lepší výsledek. Ztrátu přes 4 minuty bude těžko dohánět. „To je cyklistika. Taky jsem mohl skončit daleko hůř,“ narážel Contador na odstoupení řady favoritů.

quintosbhem volna

Kontakt s nejlepšími neudržel ani Nairo Quintana. Že by se začalo projevovat náročné Giro? „Pravda je, že mám na kontě hodně závodních dní, ale tak jsem to chtěl, tak nebrečím. Doufám, že najdu svoje lepší nohy a na Tour ještě zažiju daleko lepší dny,“ řekl kolumbijský lídr Movistaru, jemuž hned první den po pádu v časovce odstoupil klíčový muž Valverde.

Aru je zatím spokojen

Jak vypadá před 10. etapou celkové pořadí? 1. Froome, 2. Aru +18, 3. Bardet +51, 4. Urán + 55. Tihle čtyři borci jsou vtěsnáni do jediné minuty. „Zatím to jde všechno podle plánu. Můžu být maximálně spokojený,“ řekl lídr Astany Fabio Aru, který má k ruce neméně skvělého Jakoba Fuglsanga. Ten je zatím průběžně pátý, takže Astana to jako jediná může směle hrát na dvě karty.

Fantastickou formu zatím ukazuje mnohými odepisovaný Rigoberto Urán z Cannondalu, jenž dokonce vyhrál královskou etapu a rázem se pasoval do role černého koně. Samozřejmě se nesmí zapomínat ani na Romaina Bardeta, jehož tým AG2R přijel na Tour hodně silný a motivovaný.

České barvy

Jak si vedou Češi? Roman Kreuziger (Orica-Scott) je průběžně 25. (+21:06), Ondřej Cink (Bahrain Merida) 52. (+43:22), Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) 82. (+59:13).

Kreuziger zatím spolehlivě plní roli kapitána do hor, kde je k ruce Yatesovi. Lídr Oriky je po neděli průběžně sedmý a dál vede soutěž mladých závodníků o bílý dres. Role Kreuzigera je daná, v neděli slyšel v posledním kopci do vysílačky: Zvolni si, ať jsi odpočatý na další dny. Yates ho bude ještě hodně potřebovat.

cimbauuuuuu

Štybar i Cink mají ambice na některou z etap. Ruku na srdce, jejich šance je jedině z úniku. Štybar při rovinatých etapách pracuje v hromadných dojezdech pro Kittela a v horách všichni v rámci možností pomáhají Martinovi.

Cink má relativně volnou ruku, protože tým po odstoupení Izagirra hned první den ztratil lídra. Čech je druhým nejlepším závodníkem Bahrain Merida v pořadí, ale při premiéře na Grand Tour se hlavně učí. Zatím jede hodně slušně, a když bude šance na nějaký únik, určitě to zkusí. Etapy, které by mu mohly sedět, ještě přijdou.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.