SuperCycling.cz

Tour 2015: Mur de Huy, kostky, hory a málo časovek

22. 10. 2014, 14:53

Tour de France 2015 bude nahrávat excelentní vrchařům, kteří ani nemusejí tolik těžit ze svých časovkářských kvalit. V programu 102. ročníku, jehož trasa byla dnes představena v Paříži, bude totiž jen jedna krátká časovka v první den (14 km) a týmová časovka na 28 km uprostřed závodu. Ta se do programu vrátí po roční pauze.

Trasa Tour de France 2015 byla odhalena na prezentaci v Paříži.

Trasa Tour de France 2015 byla odhalena na prezentaci v Paříži.

Místo dlouhé časovky na 54 km, která byla na programu v předposlední den letošního ročníku, je v roce 2015 naplánována brutální horská etapa do Alpe d´Huez. Ta definitivně rozhodne o vítězi, jenž bude další den korunován v Paříži.

„Bude to těžší Tour, než ta letošní,“ uvedl po prezentaci Španěl Alberto Contador, který z  Tour 2014 musel odstoupit kvůli následkům pádu, stejně jako jeho rival Chris Froome. „Člověk tam bude muset přijet v opravdu dobré formě. Hned na začátku jsou krátké stěny, kde se mohou udělat rozdíly větší než dlouhé kopce. Bude důležité mít k ruce silný tým. I kvůli té etapě na kostkách,“ zmínil lídr stáje Tinkoff-Saxo.

contadior arenberg tourke

Jako horník dorazil Alberto Contador do cíle etapy v Arenbergu. Kostky ho neminou ani v příštím roce.

Vítěz Tour 2013 Chris Froome není zrovna nadšen z absence dlouhé časovky. „Bude to jen o horách, agresivní a náročný závod,“ prohlásil Froome. V první reakci dokonce nevyloučil, že by Tour 2015 mohla být bez něj. „Určitě by mi víc sedělo Giro s dlouhou šedesátikilometrovou časovkou a těžkými horskými dojezdy. Pokud bych jel na Giro, tak bych asi ještě byl schopen nachystat se na Vueltu, abych tam mohl bojovat o vítězství,“ uvedl Froome na svém webu.

„V minulosti jsem se soustředil jen na jednu Grand Tour v sezóně, ale tohle vidím jako novou výzvu, abych se pokusil zajet co nejlépe na dvou. Ale ještě je brzy na konkrétní cíle. Musíme si sednout, dát hlavy dohromady a udělat plány, které pro celý tým budou nejlepší,“ dodal lídr stáje Sky.

Tour v roce 2015 odstartuje v nizozemském Utrechtu 4. července 2015 a skončí 26. července tradičně rovinatou etapou na Champs Élysées. Stejně jako letos bude v Paříži předehrou nejlepším mužům závod žen s názvem La Course by Le Tour de France.

panaci pedstavovacka

Marcel Kittel, Blel Kadri, Tony Gallopin, Alexander Kristoff, Vincenzo Nibali, Thibaut Pinot, Jean-Christophe Peraud a Cadel Evans (zleva) na prezentaci Tour de France.

Tour 2015 se pojede přes území 3 zemí: po dvou dnech v Nizozemsku, kde startuje už pošesté v historii, se dostane peloton do Belgie. Tam na něj ve 3. etapě čeká cíl na legendárním stoupání Mur de Huy, tradičním závěru klasiky Valonský šíp.

A hned další den přijdou opět kostky, kde si letos vylámala zuby řada favoritů a naopak famózním výkonem překvapil Vincenzo Nibali. I příští rok to bude peklo: 7 sektorů po kostkách o celkové délce 13 km, k tomu celková délka etapy 221 km.

102. ročník nabízí celkem 26 kopců 1. a 2. kategorie, 7 horských etap, 3 kopcovité, 5 cílů na vrcholu. Z velehor nejdřív přijdou ke slovu Pyreneje hned po prvním dni volna v Pau.

mur de huy k tour

Letos byl na stěně Mur de Huy při Valonském šípu první Španěl Alejandro Valverde.

Hned v 10. etapě je cíl na novém kopci Tour La Pierre Saint Martin, další den horské peklo se třemi kopci včetně legendárního Tourmaletu a pyrenejský trojblok horských etap vyvrcholí 16. července na známém stoupání Plateau de Beille. Šestnáctikilometrový kopec s průměrným sklonem 8 procent se na Tour jede jako cílový už pošesté.

Alpy prověří cyklisty v posledním týdnu Tour s cílovými místy Pra Loup, Saint Jean de Maurienne, La Toussuiere Les Sibelles a Alpe d´Huez. Relativně lehčí by mohla být snad jen 18. etapa do Saint Jean de Maurienne, kde je poslední krátký kopec 10 km před cílem, ale dál už je to jen dolů a po rovině. Poslední dvě alpské etapy do La Toussuiere Les Sibelles a Alpe d´Huez jsou krátké (138 km, 110 km), ale o to výživnější. V té 19. se jedou čtyři kopce (stoupá se hned od startu), ve 20. tři stoupání. Rozcvičkou před výstupem do Alpe d´Huez bude přejezd vrcholu Col du Galibier (2645 m).

alpe atmoska

Nezapomenutelná atmosféra na Alpe d´Huez. Tour se sem vrací po dvou letech.

„Klíčové bude v první části závodu neztratit čas a nemít v horách jediný špatný den. Pyreneje budou znovu těžké, většinu těch vrcholů dobře znám. A člověk pořád ještě musí mít v hlavě, že poslední týden přijdou Alpy. Bude to hodně náročný závod, ale věřím, že po Giru stihnu dobře zregenerovat a přijedu dobře připraven,“ řekl Contador.

Italský obhájce prvenství Vincenzo Nibali se slavnostní prezentace zúčastni osobně, v Paříži dále nechyběli mj. Marcel Kittel, Alexander Kristoff, Thibaut Pinot, Jean-Christophe Peraud, Mark Cavendish a další. Nibali již dříve vyhlásil, že by ho příští rok lákalo Giro, možná zkusí dvojblok Giro-Tour jako Contador. „Z toho, co jsem viděl, tak to bude těžký boj od prvního do poslední dne. Vše rozhodne až závěr v Alpách, kde jsou některé ty etapy opravdu tvrdé,“ uvedl Vincenzo Nibali.

Zatím je stále reálné, že by Tour 2015 měla být soubojem největších gigantů, které nedávno Oleg Tinkov vyzval k účasti na všech třech Grand Tours roku a nabídl jim prémii milión eur. Z toho sice alespoň pro rok 2015 na 99% sejde, ale na Tour by přesto měli startovat obhájce prvenství Vincenzo Nibali (Astana), Španěl Alberto Contador z Tinkoff-Saxo (vítěz 2007, 2009), Kolumbijec Nairo Quintana z Movistaru (druhý na Tour 2013) a také britský lídr Sky Chris Froome (vítěz 2013), pokud nedostojí svým slovům a nezkusí Giro a Vueltu.

niiiiiiiiiiiibaliiiiiiiii

Vincenzo Nibali.

Jaká je šance, že uvidíme české závodníky? Poměrně velká. Pokud dopadne dobře jeho kauza s biologickým pasem, pak by Roman Kreuziger rozhodně neměl chybět v sestavě Tinkoff-Saxo. Leopolda Königa čeká první rok v týmu Sky a otázkou je, zda s ním hned budou počítat na Tour. Šanci rozhodně má, bude záležet jen na jeho výkonnosti.

V nabité sestavě Omegy (od roku 2015 Etixx-Quick Step) bude nesmírně těžké, aby se na Tour prosadil Zdeněk Štybar. Zvlášť, pokud to tým bude znovu rozjíždět na dvou frontách (Cavendish na spurty, Kwiatkowski na celkové pořadí). Ještě těžší pozici bude mít Petr Vakoč. Přestože mu jednu Grand Tour na příští rok slíbili, je málo pravděpodobné, že by to byla hned Tour. Jan Bárta s formací Bora bude čekat, zda dostanou divokou kartu. Pokud ano, tak by vzhledem ke svým zkušenostem určitě jel, ale vzhledem k absenci dlouhé časovky by neměl tolik šancí ukázat se.

Přehled etap Tour de France 2015 najdete ZDE:

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.