SuperCycling.cz

Tour 2016: návrat Mont Ventoux a dvě těžké časovky

20. 10. 2015, 14:43

103. ročník Tour de France odstartuje 2. července 2016 v Mont-Saint-Michel na severu Francie a skončí 24. července tradičně v Paříži na Champs Elysées. Trasa měří 3519 kilometrů a do programu se po tříleté odmlce vrátí i magická hora Mont Ventoux. Tentokrát na ni bude cíl 12. etapy 14. července, kdy Francouzi slaví státní svátek, výročí dobytí Bastilly.

Mýtická hora Mont Ventoux.

Mýtická hora Mont Ventoux.

Celkem je v programu 103. ročníku 9 rovinatých etap, 1 kopcovitá, 9 horských včetně čtyř dojezdů na kopec (Andorre Arcalis - 9. etapa, Mont Ventoux - 12., Finhaut-Emosson - 17., Saint-Gervaix Mont Blanc - 19.) a také dvě časovky jednotlivců.

První přijde ke slovu ve 13. etapě a půjde o zvlněnou časovku na 37 km, ta druhá je na programu v rámci 18. etapy a bude to horská časovka na 17 km, z čehož je 11 km do kopce.

„Obě ty časovky vypadají dost těžké. Ani jedna z nich nebude pro lidi, kteří excelují v časovkách na rovině, ale doufám, že si aspoň s tou první dokážu poradit a budu mít šanci bojovat o vítězství,“ uvedl německý excelentní časovkář Tony Martin z týmu Etixx-Quick Step, který jel letos na Tour ve žlutém, ale musel odstoupit kvůli zlomenině klíční kosti.

Kromě Francie zavede trasa Tour de France v roce 2016 peloton také do Španělska, Andorry a v samém závěru i do Švýcarska. V programu jsou dva dny volna: 11. července v Andoře a 19. července v Bernu.

Na prezentaci byl i Štybar

Slavnostní prezentace v Kongresovém paláci v Paříži se dnes zúčastnilo několik závodníků včetně obhájce prvenství Chrise Frooma, sprinterů Marka Cavendishe, Andrého Greipela, Francouze Thibauta Pinota, českou cyklistiku zastupoval Zdeněk Štybar, který měl letos na Tour premiéru a dokázal vyhrát 6. etapu.

lepsi styby s tonym

I v příštím roce bude určitě o Tour v dresu Etixx-Quick Step usilovat, rád by se o ni porval i jeho český stájový kolega Petr Vakoč, jenž letos absolvoval Giro. V dresu Tinkoff-Saxo by na Tour zřejmě neměl chybět Roman Kreuziger, stejně jako Jan Bárta z Bora-Argon 18, pokud německá formace opět dostane divokou kartu. Leopold König (Sky) by mohl mít jako první vrchol sezóny 2016 Giro a otázkou je, zda by stejně jako letos jel i na Tour.

mapa tour 2016

A jak vidí trasu Tour 2016 velcí favorité na vítězství? „Je tam hodně tvrdých etap a celkově jde o komplexní trasu. Nebude nahrávat jen čistým vrchařům, ani vyloženě časovkářům, spíš komplexním závodníkům. Pro mě je to velká výzva,“ uvedl Chris Froome.

Alberto Contador už dříve vyhlásil, že rok 2016 bude zřejmě posledním v jeho kariéře. A rád by se loučil vítězstvím na Tour. „Ale pokud bych třeba musel vzdát kvůli pádu, vrátil bych se i v roce 2017. Ať už ve stávajícím týmu, kde mi končí po příští sezóně smlouva, nebo bych založil svůj vlastní,“ řekl dnes Contador španělskému deníku El País.

„Jsem rád, že časovky nejsou po rovině, to je asi nejdůležitější,“ prohlásil španělský vítěz závodu z let 2007 a 2009, který v Paříži na prezentaci chyběl. „Těžko dopředu odhadovat, jaké má kdo šance. Na Tour vždycky záleží na spoustě okolností, na aktuální formě, na nohách v daný den. A taky nesmíte podcenit žádného soupeře,“ dodal Contador.

Z dalších velkých jmen by se na start Tour v roce 2016 měli postavit např. Fabio Aru (Astana) či Nairo Quintana (Movistar), na 99 procent nebude chybět ani slovenský mistr světa Peter Sagan (Tinkoff-Saxo), čtyřnásobný vítěz bodovací soutěže. Řada závodníků však bude své programy teprve ladit na nadcházejících týmových mítincích směrem k nové sezóně.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.