SuperCycling.cz

Tony Martin se dočkal. Po kostkách má žlutý dres

7. 7. 2015, 18:07

I čtvrtý den se na Tour měnil dres lídra. Novým majitelem žlutého trikotu je po obávané nejdelší etapě letošního ročníku se sedmi úseky po kostkách Němec Tony Martin z týmu Etixx-Quick Step díky úspěšnému sólovému ataku na posledních třech kilometrech.

Tony Martin přijímá gratulace od Eddyho Merckxe.

Tony Martin přijímá gratulace od Eddyho Merckxe.

„Jsem strašně rád, že se mi to povedlo,“ jásal německý vítěz. Blízko žlutého dresu byl hned v sobotu při časovce i včera. Po časovce ho od něj dělilo pět vteřin, v pondělí jediná. Napotřetí už se dočkal.

Vyhrál na kole Trentina

Jásal celý tým Etixx-Quick Step včetně Zdeňka Štybara. Martin měl v závěru etapy defekt v nejméně vhodnou chvíli. Čekali na něj Golas s Vermotem a díky famózní stíhačce ho 5 km před cílem dotáhli do vedoucí skupiny. „Když jsem měl defekt, přestával jsem věřit, že se dostanu zpátky,“ přiznal německý závodník.

Ale díky práci svých dvou kolegů i pomoci Trentina, který mu dal po defektu okamžitě svoje kolo, protože mechanický vůz byl daleko, dokázal v rámci možností trochu pošetřit síly a 3,3 km před cílem vyrazil z čelní skupiny dopředu. Froome po něm nešel, protože zřejmě s kolegy vyhodnotili situaci tak, že Sky klidně žlutý dres v tuto chvíli oželí, aby nemuseli celou dobu tahat, a přenechají iniciativu Etixx-Quick Step.

„Rozhodl jsem se, že to risknu. Našel jsem v sobě poslední zbytky sil a dal jsem do toho všechno. Vůbec jsem nevěděl, co se děje za mnou,“ řekl Tony Martin. „Velký dík patří celému týmu, kluci odvedli neskutečnou práci,“ dodal nový lídr a vítěz etapy.

Štybar devátý v etapě

Do cíle přijel sám s náskokem tří vteřin před vedoucí skupinou. Druhé místo vybojoval John Degenkolb, třetí byl Peter Sagan. Zdeněk Štybar skončil jako nejlepší z Čechů devátý, v první skupině přijel do cíle i Roman Kreuziger. Jan Bárta dnes ztratil 3:23 min. a Leopold König, který skvěle pracoval v prvních dvou třetinách etapy, skoro 17 minut.

stybys kostzky 4 tape

Na peloton čekala porce 223,5 km se sedmi úseky po kostkách. První z nich přišel ještě na belgickém území a už na něm mělo několik závodníků defekty, většina favoritů hned po prvních kostkách měnila kola za modely se speciálním tlumením vibrací ideální na tento terén. Nové kolo brali Contador, Quintana, Urán, Boom a další.

Další pavé přišly až ve Francii na posledních 50 kilometrech, z nichž se skoro 13 km jelo po kostkách.

Prakticky od startu jela vpředu čtveřice uprchlíků: Lieuwe Westra (Astana), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Perrig Quémeneur (Europcar) a Frédéric Brun (Bretagne-Séché Environnement). Peloton je nechal jet a po 60 kilometrech etapy měli k dobru 8:25 min.

Pak se však na čele hlavního pole usadili závodníci Sky a náskok vedoucí čtveřice začal rychle klesat.

Foukal však silný protivítr a v pelotonu nechtěl nikdo sám tahat pod dojmem toho, co všechno v závěru ještě čeká. Takže uprchlíci dlouho drželi náskok přes dvě minuty a klesat začal až v momentě, kdy se hlavní pole blížilo ke kostkám.

König odváděl skvělou práci

Na špici pelotonu hodně byl hodně vidět Leopold König s Richiem Portem, kteří pracovali pro Chrise Frooma. Vpředu jeli i cyklisté Tinkoff-Saxo s Romanem Kreuzigerem. Těsně před nájezdem na francouzské kostky začalo lehce pršet a v pelotonu stoupala nervozita. Všichni se tlačili dopředu a přišly první pády. Na mokré vozovce skončili např. Dan Martin (Cannondale-Garmin) či Matteo Tosatto (Tinkoff-Saxo).

sky kostky

Peloton hodně zrychlil a před nájezdem na sektor číslo 5 vzal únik za své. Tempo udávali hlavně závodníci Etixx-Quick Step pracující v etapě pro Zdeňka Štybara, Astany, BMC  a LottoNL-Jumbo.

Čtyřicet kilometrů před cílem odskočili Vincenzo Nibali s Larsem Boomem, za nimi se vydali Zdeněk Štybar a Sep Vanmarcke. Sice byli brzy pohlceni, ale peloton se roztrhal. Všichni favorité se dlouho drželi v čelní skupině. I kvůli tomu, že přestalo pršet a kostky nebyly tak nebezpečné. Vpředu se dokonce držela i řada sprinterů kalibru Bouhanniho či Cavendishe.

Bojovník Nibali

Stejně jako vloni předváděl na pavé skvělou poziční jízdu Nibali, jehož nakonec vyhlásili největším bojovníkem etapy. 

Stejně jako vloni předváděl na pavé skvělou poziční jízdu Nibali, jehož nakonec vyhlásili největším bojovníkem etapy. „Oproti loňsku se nic nezměnilo, jen počasí,“ přiznal Nibali. „Snažil jsem se to trochu roztrhat, ale na konci tam zůstali všichni favorité a už s tím nic udělat nešlo. Kdyby pršelo, tak by se dalo něco najet,“ uvedl obhájce loňského vítězství.

Jedenáct kilometrů před cílem, v závěru předposledního kostkového úseku, znovu nastoupil Štybar! Dotáhli se na něj elitní klasikáři jako Thomas, van Avermaet, Vanmarcke, Degenkolb  a naprosto nečekaně i Froome, pro něhož odváděl neskutečnou práci Thomas.

tonmy

Zhruba desetičlenná skupina však nespolupracovala, a tak byla zezadu dojeta zejména díky úsilí závodníků Tinkoff-Saxo, kteří tam potřebovali dotáhnout Contadora se Saganem. Pak vzal otěže etapy do svých rukou Martin a slavil vysněný triumf i žlutý dres.

ad cesi kocke

 


Sledujte TOUR DE FRANCE 2015 s námi!

Etapy Trikoty Týmy Češi  Výsledky Soutěž

banner soutez tour de france 2015


 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.