SuperCycling.cz

Tomáš Jílek: Příprava na Tour probíhá celý rok

4. 7. 2015, 09:14

U přenosů Tour de France na obrazovkách České televize bude i letos fanoušky cyklistiky provázet slovem komentátor Tomáš Jílek. Před startem 102. ročníku závodu s rekordní účastí čtyř českých cyklistů jsme ho vyzpovídali, aby nás seznámil s novinkami, které kanál ČT Sport přichystal.

Tomáš Jílek moderoval s Petrem Benčíkem posledního Krále cyklistiky, nyní se opět sejdou ve studiu při komentování Tour.

Tomáš Jílek moderoval s Petrem Benčíkem posledního Krále cyklistiky, nyní se opět sejdou ve studiu při komentování Tour.

Tomáši, čím bys letos nalákal fanoušky, aby usedli k obrazovkám a sledovali Tour na ČT?

Myslím, že už ta rekordní účast čtyř českých cyklistů je sama o sobě obrovským lákadlem. Samozřejmě k tomu chceme přispět i my. Fanouškům mohu slíbit třeba opravdu zajímavé portréty našich závodníků, které budou tematicky rozdělené na několik částí.

Můžeš prozradit nějaká konkrétní témata, o nichž budou čeští závodníci hovořit?

Můžete se těšit třeba na unikátní záběry Romana Kreuzigera s jeho rodinou, který bude mluvit nejen o těžkých měsících kvůli svému případu s biologickým pasem. Snažili jsme se ho zachytit trošku jinak, než ho lidi znají. Zajímavé by měly být i materiály s Leopoldem Königem nebo Janem Bártou. Bohužel se nám nepodařilo natočit portrét se Zdeňkem Štybarem, protože byl kvůli porodu v Belgii a z časových důvodů to nebylo možné zrealizovat.

Vaše přenosy sledují lidé rádi i kvůli zajímavým expertům. Kdo bude ve studiu letos?

Je to téměř tradiční sestava. Celkem budeme mít deset expertů. Tradičními jmény jsou René Andrle, Petr Benčík, Pavel Padrnos, Ján Svorada, František Raboň, Tomáš Konečný, Lubor Tesař nebo Standa Kozubek, nově se diváci mohou těšit na Františka Paďoura a Petra Vakoče, který bude spolukomentovat závěrečnou etapu. Myslím, že právě experti ve studiu, to je asi každý rok nejsilnější část našeho projektu.

Favoritem diváků je René Andrle, jehož historky jsou nepřekonatelné a má jich ohromné množství. Často ho podezírám, že si je v přímém přenosu dokáže vymýšlet :-)

I proto, že řada z nich dokáže podat cyklistiku odlehčenou formou?

Přesně tak, o to se snažíme. Nejde jen o samé odborné pohledy, ale je třeba fanouškům prezentovat cyklistiku i přijatelně a zábavně. Favoritem diváků je v tomto směru René Andrle, jehož historky jsou nepřekonatelné a má jich ohromné množství. Často ho podezírám, že si je v přímém přenosu dokáže vymýšlet :-)

Chystáte letos při přenosech z Tour nějaké novinky?

Jednu velkou máme a doufám, že všechno klapne. Díky Frantovi Raboňovi a jeho kontaktům máme přislíbené živé telefonáty se sportovními řediteli některých týmů. Jestli to vyjde, bude to hodně zajímavé a Ferymu za tenhle nápad můžu jen poděkovat. S režisérem přenosu jsme navíc připravili bohatý archiv zaměřený na české jezdce a lidi se mohou těšit i na soutěž o parádní ceny včetně rámu kola. Ještě bych chtěl divákům slíbit, že by se letos nemělo do přenosů vstupovat dostihy ani golfem, jako tomu bylo vloni. Maximálně bychom to na chvíli přerušili, kdyby Petra Kvitová domů přivezla talíř z Wimbledonu a vysílali jsme její přivítání.

tomas fotka dalsi

Nachystali něco nového Francouzi, kteří vyrábějí přenos?

Každou etapu budou prokládat třemi tematickými příspěvky. Je vidět, že cyklistika už má velký přesah, protože třeba na první etapu bude zvát lidi legendární fotbalista Marco van Basten, který je rodákem z Utrechtu.

Budete mít na místě opět reportéra?

Letos bohužel ne na celou Tour, ale měl by tam odcestovat na pár dní na přelomu druhého a třetího týdne.

Kolik hodin přenosů fanouškům nabídnete?

Jsme limitováni tím, co nám nabídnou v mezinárodním signálu. Samozřejmě budeme živě vysílat všech 21 etap, z toho osm z nich od začátku až do konce. Jsou to první tři a pak některé horské. Záleží, jaké etapy si vyberou Francouzi, kteří přenos vyrábějí.

Příznivci cyklistiky při přenosech z Tour oceňují tvou výbornou připravenost na každou etapu. Můžeš prozradit, jak se na komentování chystáš?

Nedokážu říct přesný počet hodin, ale dá se říci, že příprava probíhá od ledna do října, kdy je cyklistická sezóna. Člověk musí sledovat závody, aby byl v obraze. S nějakými většími přípravami jsem letos začal 5. dubna. Neříkám, že jsem se tomu věnoval denně, kvůli mistrovství světa v hokeji to ani nešlo.

Spousta lidí se na Tour dívá jako na biják. Někoho zajímá historie, někoho Francie. Podle mě neexistuje vizuálně atraktivnější přenos, než je cyklistika a speciálně Tour. 

Při přenosech hovoříš nejen o cyklistice, ale i o historii, jednotlivých městech, kultuře. Kde čerpáš tyhle informace?

Francouzi vydávají speciální knihu pro komentátory, ale ta je pro majitele vysílacích práv ke stažení obvykle tak den před startem... Takže studuji nejrůznější knižní i internetové průvodce a informace čerpám, kde se dá. Musím říct, že mě to ohromně baví. Člověk se dozví opravdu spoustu zajímavých věcí o místech, kde se jede. Neberu to jako práci, ale spíš jako zábavu.

Znám i lidi, kteří k cyklistice nemají skoro žádný vztah a přesto se na Tour rádi dívají. Taky jsi takové reakce zaregistroval?

Mnoho. Zaujalo mě, že spousta lidí se na to dívá jako na biják. Někoho zajímá historie, někoho Francie. Podle mě neexistuje vizuálně atraktivnější přenos, než je cyklistika a speciálně Tour. Za nás je to pokaždé jeden z nejlépe hodnocených projektů celého roku.

 


Sledujte TOUR DE FRANCE 2015 s námi!

Etapy Trikoty Týmy Češi  Výsledky Soutěž

banner soutez tour de france 2015


 

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.