SuperCycling.cz

Thomas oblékl žlutý dres, Valverde skončil v nemocnici

1. 7. 2017, 19:12

Na jedné straně obrovská radost Velšana ze Sky Gerainta Thomase, který porazil všechny časovkářské hvězdy včetně Tonyho Martina a po úvodní etapě 104. ročníku Tour de France oblékl žlutý dres.

tentomaasek

Na druhé straně velké zklamání nejen v týmu Movistaru a v celém Španělsku, ale i po celém světě. Po pádu na mokré silnici totiž skončil v jedné ze zatáček na zemi jeden z nejlepších cyklistů planety Alejandro Valverde, který jel tou dobou rychlostí přes 50 km/h. Narazil nohama do ochranné bariéry a nemohl vstát. Okamžitě byl převezen do nemocnice. Stal se prvním cyklistou, který musel vzdát letošní ročník Tour.

Valverde byl přitom záložním plánem Movistaru pro případ, že by Quintanovi po Giru Tour nesedla. Teď je vše jinak a španělskému týmu se rozsypaly plány jako domeček z karet.

Celou časovku na 14 km v ulicích Düsseldorfu provázel déšť a nejlépe se s rovinatou tratí popasoval Thomas. Největší favorit, domácí miláček Tony Martin (Kaťuša-Alpecin), se musel spokojit až se čtvrtým místem, když ztratil osm vteřin.

Druhý skončil Švýcar Stefan Küng z BMC (+5 s), třetí byl Bělorus Vasil Kiryjenka s mankem 7 vteřin a podtrhl dominanci týmu Sky v časovce. Kromě něj a Thomase se do top 10 vešli ještě šestý Chris Froome (+12) a osmý Michal Kwiatkowski (+15).

„Je to neskutečný pocit. Já na vítězství ani nepomyslel, tým podle mě spíš myslel na Chrise (Frooma) nebo Michala (Kwiatkowského),“ přiznal vítězný Thomas. „Šel jsem proto do časovky uvolněně,“ prozradil.

Na mokré silnici prý příliš neriskoval. „Sportovní ředitel nám říkal, ať to zbytečně nepřeháníme. Až jsem si v některých místech říkal, že jsem je mohl projet rychleji. Ale v důležitých pasážích jsem zase dokázal vyvinout velkou rychlost,“ uvedl šťastný Thomas, jenž kvůli pádu musel předčasně opustit Giro, kde měl být lídrem, a teď se zdá, že si chce vše vynahradit na Tour. Ovšem samozřejmě je v týmové hierarchii až číslo 2.

Jak si vedli Češi? Nejlépe dopadl Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors), jenž na 31. místě ztratil jen 39 vteřin. Roman Kreuziger (Orica-Scott) byl 78. (+56 s) a Ondřej Cink (Bahrain Merida) 117. (+1:13).

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.