SuperCycling.cz

Startuje Tour: obhájí Thomas nebo uletí Bernal?

4. 7. 2019, 19:13

V sobotu startuje v Bruselu 106. ročník Tour de France. S českou stopou v osobě Romana Kreuzigera (Dimension Data) a řadou hvězd. Bookmakeři jsou hodně opatrní, jednoznačný favorit na vítězství podle nich před startem není.

ineos-na-tdf

Nejvíce se skloňují dvě jména borců stáje Ineos - obhájce prvenství Gerainta Thomase a kolumbijské komety Egana Bernala. Právě tito dva závodníci by měli zachránit britskou stáj, jejímž hlavním lídrem byl původně Chris Froome, ale pád při tréninku časovky na Dauphiné jeho plány během vteřiny zhatil.

Ineos nechce před startem nikoho vyloženě upřednostnit. A půjde do závodu s dvěma lídry. Až podle vývoje Tour se rozhodne, kdo bude tím hlavním. Oba mají vyrovnané kurzy i ve většině sázkových kanceláří. Ale pomyslnou jedničkou je určitě Thomas.

novejsesti G

Jeho přípravu zkomplikoval pád Kolem Švýcarska, přesto je podle vlastních slov v pohodě. Právě Švýcarsko nakonec vyhrál Bernal, stejně jako v březnu Paříž-Nice. Původně měl jet jako lídr na Giro, ale při pádu v tréninku doma v Kolumbii si zlomil klíční kost a bylo vymalováno.

„V mých očích je jasný favorit Thomas. Vyhrál vloni, má zkušenosti a podle mě je ještě v lepší formě. To, že tu není Froome je škoda. Kompletně to změnilo taktiku Ineos,“ říká Richie Porte, další z adeptů na čelní příčky, pokud se dokáže vyvarovat zaváhání, který předvedl v minulosti dost. Jeho maximem je 5. místo z roku 2016 a je otázkou, zda se je ve 34 letech ještě schopen vybičovat k boji o nejvyšší příčky. V týmu Trek-Segafredo tomu věří.

Thomas si myslí, že je pro Ineos plánem A a Bernal si z čísla 3 při neúčasti Frooma polepšil na číslo 2. „Jeho úkolem bude neztrácet a bude důležitým v klíčových horských etapách. Myslím, že nám to spolu půjde, nemáme mezi sebou žádný problém a dobře komunikujeme, i když jsme toho letos spolu tolik nejeli,“ řekl Thomas.

bernal na tdf 19

Taktika dvou adeptů na čelní příčky se Ineos může podle Thomas jen vyplatit. „Já chci ukázat to nejlepší, co ve mně je. Asi už toho moc zlepšit nedokážu. Rád bych vyhrál, ale když to nevyjde, nebudu kvůli tomu končit kariéru a topit se v depresích,“ nedělá z toho Velšan velkou vědu.

Kdo další může dvojici stáje Ineos překazit plány? Soupeři to budou mít těžké, protože síla britské stáje bude znovu obrovská. Je tu Jakob Fuglsang z Astany, lídr Mitchelton-Scott Adam Yates, Francouzi v čele s Romainem Bardetem, Thibautem Pinotem. A co Nairo Quintana z Movistaru?

Odpověď budeme znát 28. července, kdy Tour skončí v Paříži. Respektive o den dříve po poslední horské etapě s cílem ve Val Thorens.

Tour je jednou z nejsledovanějších sportovních událostí roku. U nás si můžete vybrat, zda budete sledovat přímé přenosy na ČT Sport nebo Eurosportu, všechno podstatné můžete najít třeba na oficiálním webu závodu. A k tomu samozřejmě Facebook, Instagram nebo Twitter.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.