SuperCycling.cz

Sky považuje útok Nibaliho za nefér. Ale proč?

25. 7. 2015, 12:18

Závodníci týmu Sky mi připadají trošku jako malí kluci. V pátek museli vlastně poprvé na letošní Tour skousnout částečnou porážku, která rozhodně nebyla žádným debaklem. Ale naváželi se do Nibaliho, že zaútočil ve chvíli, kdy měl Froome technické problémy.

fumo-nahoru-k-porazce

Upřímně řečeno: u lídra Sky nešlo o nic vážného, během chvilky byl schopen znovu jet. Zřejmě to spíš bylo dáno tím, že se v daný den ukázaly i slabiny Sky. Dosud neohrožený Geraint Thomas se těžkou etapou protrápil, ztratil 22 minut a ze čtvrtého místa průběžné klasifikace spadl až na patnácté. Froome se v úplném závěru musel spolehnout sám na sebe a kromě vítězství Nibaliho musel akceptovat i třicetivteřinovou ztrátu na Quintanu.

Útok Nibaliho přišel 3 km pod vrcholem Col de la Croix de Fer, 58km před cílem. „Zablokovalo se mi zadní kolo, mezi brzdu a ráfek se mi dostal malý kamínek. Musel jsem zastavit a vyndat ho,“ popsal Chris Froome. „Bohužel, v ten moment Nibali zaútočil,“ řekl britský lídr Sky.

Chris nemluvil o Nibalim právě hezky a já bych taky nemluvil, protože to, co Nibali předvedl, je pro mě i pro spoustu fanoušků bezcenné vítězství. Leopold König

Místo toho, aby vysekl Nibalimu za jeho parádu poklonu, tak Itala, který ho v pořadí neohrožoval, najednou obviňuje z čehosi nekalého. Ano, existuje nepsané pravidlo, že když má majitel žlutého dresu třeba defekt, peloton zpomalí a neútočí se. Ale už tolikrát to bylo porušeno... A v mnohem horších situacích. Tohle nebylo nic.

Když se spolu potkali u pódia po etapě, prohodili pár slov. „Ale nebudu vám je říkat, protože to byla dost sprostá slova. Byl naštvaný, ale nechápu, s čím měl problém. V závodě se přece stane tolik věcí,“ uvedl Nibali na tiskové konferenci po etapě.

balu

„Než někoho začnete soudit, měli byste používat mozek. Chápu, že je po etapě spousta emocí, ale on mě slovně napadl. Já mu neřekl nic,“ prozradil italský obhájce prvenství.

Froome a spol. měli tolik prostoru, aby Nibaliho sjeli. Místo toho se do něj po etapě slovně nabourávali. Včetně Leopolda Königa, který měl 25 km před cílem pád v padesátikilometrové rychlosti. Má spálenou pravou půlku těla, ale naštěstí nic zlomeného.

„Potkali jsme se s Chrisem, když jsem přišel z rentgenu. Nemluvil o Nibalim právě hezky a já bych taky nemluvil, protože to, co Nibali předvedl, je pro mě i pro spoustu fanoušků bezcenné vítězství,“ řekl König serveru idnes.cz.

Za tahle slova to na zmíněném portálu v diskuzích od fanoušků strašně schytal a právem.

Pro mě osobně je to naopak strašně cenné vítězství a za to, co předvedl, by Nibali zasloužil metál. Z jeho strany to nebyla žádná rána proti fair play, ale ve Sky prostě nedokázali skousnout slabší den. Důsledkem byly reakce ve stylu: Nám se ubližovat nesmí, my jsme tady pánem...

Ať je to jak chce, Froome má dál bezpečný náskok na čele a je hodně málo pravděpodobné, že by na Quintanu v sobotní poslední těžké etapě do Alpe d´Huez ztratil více než dvě minuty. Paříž ho zítra bude na 90 procent vítat jako krále 102. ročníku Tour. A nikdo nebude řešit, jestli byl v nějaký den o trošku slabší než ostatní, nebo ne.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.