SuperCycling.cz

Sagan byl vyloučen z Tour, Cavendish taky skončil!

5. 7. 2017, 00:51

Den poté, co rozdával úsměvy po vítězství ve 3. etapě Tour, zažil Peter Sagan hodně chmurné okamžiky. Rozhodčí ho diskvalifikovali z Tour de France za to, že ve spurtu srazil loktem Marka Cavendishe!

ganskavkouhorni

Ten po nočním vyšetření v nemocnici v Nancy musel z Tour také odstoupit, protože rentgen ukázal zlomeninu pravé lopatky bez nutnosti operace.

„Jsem strašně smutný. Ve spurtu jsem cítil, že mám skvělou pozici na vítězství a místo toho opouštím Tour: závod, na kterém jsem postavil kariéru,“ řekl vítěz 30 etap na Tour. „Je to smutné, budu klukům držet palce u televize,“ dodal.

cavjeauttt

Rozhodnutí o diskvalifikaci Sagana přišlo až kolem 19. hodiny, kdy jury po detailním zkoumání incidentu rozhodla o vyloučení slovenské hvězdy stáje Bora-Hansgrohe z Tour. Po etapě, v níž skončil původně druhý za vítězným Démarem, ho nejdřív potrestali penalizací 30 vteřin, díky čemuž spadl až na 115. místo.

Z prvních záběrů, které se dostaly na veřejnost, to vypadalo na jasné provinění Sagana. Svůj díly viny určitě nesl i Cavendish, který se chtěl po pravé straně procpat nesmyslně malou dírou. Rozfázované záběry ovšem ukázaly, že Cavendish šel podle všeho na zem ještě dříve, než se do něj Sagan loktem opřel.

Zpráva o diskvalifikaci pětinásobného vítěze sprinterské soutěže vzbudila řadu reakcí. Jeho stáj v prohlášení uvedla, že s verdiktem nesouhlasí a bude žádat další přezkoumání.

A jak to viděl samotný Sagan? "Nevěděl jsem, že je Mark za mnou. Přijel z pravé strany a já se snažil zavěsit za kolo Kristoffa. Mark tam přiletěl zezadu hodně rychle a já neměl žádný čas zareagovat a jet doleva. Jel vedle mě a spadl na bariéru,“ popisoval situaci.

„Když jsem se dozvěděl, že Mark spadl, hned jsem se šel ptát, co mu je. Jsme kolegové v pelotonu a přátelé a takové pády nejsou nikdy nic pěkného. Doufám, že bude v pořádku,“ dodal bez dalších komentářů.

Ještě večer to vypadalo, že by rozhodčí možná mohli na základě dalších záběrů vzít Sagana na milost, ale po nuceném odstoupení Cavendishe se to nezdá příliš reálné.

Nejen Slovensko z diskvalifikace Sagana šílí. Určitě je hodně přísná, ale fotbalovou terminologií řečeno, rozhodčí si ji asi obhájí. Ze záběrů je však vidět, že Cavendish padá na zem ještě dříve, než tam Sagan dal loket.

„Někdy bych si měl nejdřív prohlédnout obrázky, než něco řeknu. Omlouvám se Saganovi, to rozhodnutí i diskvalifikaci je hodně tvrdé,“ řekl Němec André Greipel, který bezprostředně po etapě Sagana kritizoval s tím, že to neudělal poprvé a je vyloučen správně.

„Nesouhlasím s tím. Měl být penalizován, ale ne vyloučen. Závod přišel o svou největší hvězdu,“ uvedl Lance Armstrong, bývalý skvělý americký cyklista.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.