SuperCycling.cz

Kreuziger, Štybar i Andrle chválí hvězdu Tour Königa

28. 7. 2014, 14:11

Leopold König předvedl na Tour de France excelentní výkon v podobě konečného sedmého místa. Slova chvály si vysloužil jak mezi svými kolegy-závodníky, tak v řadách bývalých profesionálů. Vystoupení Königa zhodnotili pro Supercycling cyklisté Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar a sportovní ředitel Etixxu René Andrle, účastník Tour 2003.

Leopold König v černobílém provedení :-)

Leopold König v černobílém provedení :-)

Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo):

Po prvním týdnu, kdy neměl moc štěstí, zvládl výborně Alpy a formu ukázal i v Pyrenejích. Řadu lidí i mě osobně překvapil tím pátým místem v časovce. Tušil jsem, že ji pojede dobře, ale že až takhle, to jsem nečekal. Určitě je pro celou českou cyklistiku dobré, že máme dalšího závodníka, který je schopen bojovat o top 10 na Grand Tours.

Vloni byl Keny devátý na Vueltě, teď sedmý na Tour, což je daleko hodnotnější výsledek. To se vůbec nedá srovnávat. Desítka je vždycky skvělá, ale je rozdíl být 6-10, 4-5 a pak na tom pódiu. K němu Leovi ještě pár důležitých kroků chybí, ale od loňska ukázal veliké zlepšení.

K tomu, aby se ještě zlepšil, by mu určitě pomohla změna týmu. V NetAppu je dost dlouho, potřebuje najít novou motivaci mezi novými lidmi. Záleží, jaké bude mít nabídky, ale měl by jít do WorldTour i za cenu toho, že nebude jednoznačný lídr na všechny závody.

 

Zdeněk Štybar (Omega Pharma-Quick Step):

Při premiéře na Tour je to fantastický výsledek. V horách byl výborný, vybral si tam jediný slabší den, ale stejně moc neztratil. A časovku zajel úplně famózně. Klobouk dolů. Umístění v top 10 od něj možná tolik lidí nečekalo, spíš se mluvilo o první patnáctce. Ale Leo potvrdil, že je to lídr na ty největší závody.

Jen je škoda, že tam skoro vždycky v klíčových chvílích zůstával sám. Podle mě by bylo lepší, kdyby odešel jinam a dostal se do role, v jaké byl třeba na Tour vloni Roman Kreuziger, když pracoval pro Contadora. Vedle nějakého velkého závodníka by mohl výkonnostně ještě růst.

Je jasné, že nabídek bude mít dost a musí se rozhodnout sám, co chce. Jestli zůstat v týmu, kde je jako doma, nebo odejít do nějaké top stáje. To bych mu doporučoval.

 

René Andrle (sportovní ředitel Etixxu a bývalý profesionál):

Je potřeba vidět, že König patří mezi výjimečné lidi, jako v minulosti bývali Škoda, Padrnos, Tesař a teď v současnosti Kreuziger, Štybar nebo Kulhavý na bikách. Bylo jen otázkou času, kdy se prosadí.

Tři roky jsem s ním jako závodník působil ve Whirlpoolu, pak jsem ho měl i jako sportovní ředitel. On byl vždycky výjimečný závodník. Má to od přírody. Je silově skvěle disponovaný. Když byl v Hradci prvním rokem, skoro celou zimu netrénoval, protože měl mononukleózu. Jel na první závody do Francie, ale hned tam ukazoval perfektní pohyb v pelotonu.

On měl vždycky předpoklady, že bude lídrem. Když přišel do NetAppu, hned prvním rokem vyjel ty nejtěžší kopce na Kolem Rakouska s borcem kalibru Sastreho a skončil tam celkově druhý. Už tenkrát mohl jít do nejlepších týmů, nabídky měl. Ale rozhodl se zůstat v menším týmu, kde mohl být jasným lídrem. I za cenu toho, že nejezdil všechny ty nejlepší závody.

To, co předvádí poslední dva roky, je obdivuhodné. Jeho jediným problémem jsou trable se zdravím. Zlobila ho záda, teď zase koleno. Ale když ty problémy nemá, tak je famózní, což dokázal na Tour.

König není žádný objev, on to v sobě měl vždycky. Ze začátku Tour si prošel takovou tou nováčkovskou daní, jeho tým se pohyboval dost vzadu. Měl jedinou malou krizi v Pyrenejích, ale nedá se říct, že by jel ten den vyloženě špatně. Nebýt ztráty v téhle etapě, tak je celkově pátý. Ale i tak se jeho celkový výkon musí hodnotit jako fantastický.

Co se týče jeho budoucnosti, sám ví nejlíp, co je pro něj nejlepší. Myslím, že se o něj budou nejlepší týmy prát, protože dnes je strašně těžké najít excelentního vrchaře i časovkáře v jednom. To, co předvedl v té časovce, bylo skvělé. Normálně časovky jezdí dobře, ale že ji zajede až takhle, to svědilo o tom, jak mu Tour neskutečně sedla. Ztratil čtyři vteřiny na Nibaliho, takže se dá bez nadsázky říct, že je typem závodníka jako on. 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.