SuperCycling.cz

Kreuziger i König na Tour! Budou tam čtyři Češi!

29. 6. 2015, 12:44

Letošní 102. ročník Tour de France, který startuje v sobotu v Utrechtu, bude z pohledu české účasti rekordní. Představí se v něm hned čtyři čeští cyklisté. Ke Zdeňku Štybarovi (Etixx-Quick Step) a Janu Bártovi (Bora-Argon 18), kteří už měli nominaci jistou dříve, dnes přibyli Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo) a Leopold König (Sky).

sky-nahoru-nominace-tdf

Tým Sky oznámil nominaci v přímém přenosu televize Sky Sports. V sestavě je pět Britů, kromě lídra týmu Chrise Frooma ještě staronový britský šampión Peter Kennaugh, dále Geraint Thomas, Ian Stannard a debutant na Tour Luke Rowe. Následují výborní vrchaři Leopold König, Australan Richie Porte, Nizozemec Wout Poels a Ir Nicolas Roche.

„Jsem opravdu pyšný, že jsem se dostal do finální mominace. Těším se na svou druhou Tour,“ uvedl König, jenž byl vloni na TDF v dresu NetAppu sedmý. Nominaci neměl však do poslední chvíle jistou. „Ale věřil jsem, že na 99 procent pojedu,“ přiznal český cyklista, který by měl ve středu letět do Francie, kde bude se závodníky Sky projíždět týmovou časovku. Ta je na programu v 9. etapě.

„Česká vrchařská hvězda zajela na loňské Tour při své premiéře v tomto závodě skvělé sedmé místo. Své maximum na Grand Tour vylepšil Leo letos na Giru, kde už v našich barvách skončil šestý. Určitě bude patřit k našim velkým zbraním v horách,“ napsal tým v charakteristice českého závodníka v nominaci.

lijou nominace tdf

Jednoznačnou prioritou Sky bude boj o celkové vítězství s Froomem, který už Tour vyhrál před dvěma lety. Vloni mu šanci na obhajobu znemožnil pád a zranění, kvůli kterému musel odstoupit. „Po loňském zklamání máme ještě větší motivaci. Od chvíle, kdy jsme v roce 2014 na Tour spadl, jsem žil myšlenkami, abych se další rok vrátil v co možná nejlepší formě,“ řekl britský lídr týmu.

„Jsem připraven dobře a je velké štěstí, že mám k dispozici tak silný tým, který je schopen zvládnout všechny nástrahy letošní Tour: od kostek až po kopce,“ uvedl Froome. „Máme skvělou partu a jsme připraveni bojovat o každý kilometr každého dne,“ dodal.

Šéf týmu Sky Dave Brailsford přiznal, že pečlivě vybírali závodníky, kteří nejlépe zapadnou do strategie britské stáje. „Vždycky je to těžké rozhodování, ale věřím, že jsme vybrali dobře. Detailně jsme studovali trasu letošního ročníku a nominovali jsme ty, které nám to toho nejlíp zapadají. Máme silný tým vedený Chrisem Froomem, jenž je hladový po úspěchu,“ oznámil Brailsford.

„Jsem přesvědčen, že budeme konkurenceschopní, ale na druhou stranu vím, že nemáme nic jistého. Každopádně se cyklistika jako taková a všichni fanoušci po celém světě mohou těšit na skvělé tři týdny,“ dodal šéf britské stáje.

Vše pro Contadora

Tinkoff-Saxo oznámil nominaci jako poslední z gigantů. Ruská stáj zveřejnila dnes odpoledne následující sestavu: Alberto Contador, Roman Kreuziger, Peter Sagan, Rafal Majka, Michael Rogers, Ivan Basso, Daniele Bennati, Matteo Tosatto a Michael Valgren.

Kreuziger jede svou třináctou Grand Tour, o jednu více jich má na kontě Contador, Rogers už jich jel 14, Bennati 18, Basso 19 a Tosatto dokonce 31! 

„Jsem rád, že se na Tour po roční pauze vrátím. Na ročník 2013 mám velmi dobré vzpomínky, ale letošní Tour bude úplně jiná. V osobě Alberta máme jednoznačného lídra, který je daný celou sezónu a jeho úspěch je absolutní prioritou. Proto nemáme žádný plán B, jen plán A s Albertem,“ prozradil Kreuziger, který pojede svou třináctou Grand Tour.

O jednu více Grand Tours má na kontě Contador, Rogers už jich jel 14, Bennati 18, Basso 19 a Tosatto dokonce 31! Co do zkušeností z Grand Tours je tým Tinkoff-Saxo v pelotonu letošní Tour naprosto dominantní.

„Naším hlavním cílem je pokusit se s Albertem Tour vyhrát, i když bude čelit mnoha těžkým soupeřům. Kromě toho budeme podporovat Sagana, aby se pokusil vyhrát etapy, které mu budou sedět,“ prohlásil hlavní sportovní ředitel Tinkoff-Saxo Steven de Jongh.

Co se týče Kreuzigera, měl by se zaměřit hlavně na střední horské etapy, v těch úplně nejtěžších by měl jako poslední vydržet s Contadorem Majka. „Kreuziger, Rogers a Basso by měli zúročit svoje zkušenosti i kvality ve středních horských etapách a závodníci jako Bennati, Tosatto a Valgren by měli pracovat hlavně po rovině a zkusit pomoci Saganovi,“ řekl de Jongh.

„Když to půjde, rád bych Albertovi pomohl i v těch nejvyšších horách, ale Majka je excelentní vrchař a oproti mně nebo Rogersovi má ještě o pár kilo míň,“ uvedl Kreuziger.

roman k nomin tour

Kombinaci Giro-Tour v jednom roce absolvoval naposledy před čtyřmi lety. „A říkal jsem si, že už to takhle nikdy kombinovat nechci. Na Giru byla tehdy strašná spousta transferů a přijel jsem hodně unavený. Na Tour to pak bylo znát. Doufám, že letos to bude podstatně lepší. Odpočinul jsem si, cítím se dobře a snad to na Tour bude vidět,“ dodal.

Sestava Tinkoff-Saxo pro Tour je podle něj skvěle vyvážená. „Hlavně jsme parta kamarádů, která se je schopna obětovat pro lídra. Všichni si stoprocentně můžeme věřit, což je velký bonus. Máme tam výborné závodníky na prvních deset dní, na středně těžké kopce i do hor. Nevím, koho jiného bych tam dal, aby ten tým byl vyváženější,“ dodal český cyklista.

Movistar: Quintana i Valverde

Sestavy dnes oznámily i další týmy. Španělský Movistar jde do Tour s lídrem Nairem Quintanou z Kolumbie. V devítce nominovaných nechybí ani Španěl Alejandro Valverde, dalšími členy jsou jeho krajané Imanol Erviti, Jonathan Castroviejo, Gorka Izagirre, José Herrada, dále Ital Adriano Malori, Brit Alex Dowsett a Kolumbijec Winner Anacona.

Nejzkušenějším členem sestavy je se sedmi starty na Tour Valverde, debutanty v tomto závodě jsou Herrada, Dowsett a Anacona. „Role v týmu jsou jasně dány. Nairo je jedničkou, ale protože víme, co všechno se v takovém závodě může stát, rozhodně neodstavujeme Alejandra. Bude se snažit být co nejvíc s Nairem a udržet se v pořadí,“ řekl šéf týmu Eusebio Unzué.

Lampre-Merida: hlavní hvězdou Rui Costa

Italský tým Lampre-Merida vysílá na Tour sestavu s řadou elitních vrchařů. Nejzkušenějším mužem je co do počtu účastí čerstvý portugalský mistr Rui Costa, který pojede posedmé a má na kontě tři etapová vítězství.

Spolu s ním se představí Italové Filippo Pozzato (33 let, 6. start na Tour, 2 etapová vítězství), Matteo Bono (32 let, 4. start), Davide Cimolai (26 let, 3. start), Chorvat Kristijan Durašek (27 let, 2. start), Portugalec Nelson Oliveira (26, 2. start), Španělé Ruben Plaza Molina (35 let, 5. start), Rafael Valls Ferri (28 let, 4. start) a Kolumbijec Jose Serpa Perez (36 let, 3. start).

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.