SuperCycling.cz

Kreuziger a König čekají: Tour se rozhodne zítra

28. 6. 2015, 20:00

I do silničního závodu mistrovství republiky v Žilině nastupovali Roman Kreuziger a Leopold König s vědomím, že netuší, kde budou příští sobotu. Zda se postaví na start prologu Tour de France, nebo budou se svými týmy Tinkoff-Saxo resp. Sky hledat náhradní program. Jejich stáje totiž oznámí definitivní sestavy pro Tour de France až v pondělí.

kreuziger-sekulace-3

Oba by tam mohli být, ale oba svorně tvrdí, že nemají ani náznak, jak finální nominace dopadne. U Romana Kreuzigera téměř nikdo nepochybuje, ale on sám prý nic neví, Leopold König v sobotu tvrdil, že své šance na Tour vidí hodně reálně. Ale je to jen jeho odhad.

Zítra bude jasné, kolik Čechů se na start 102. ročníku Tour de France v sobotu 4. července v Utrechtu postaví. Zatím mají jistotu Zdeněk Štybar (Etixx-Quick Step) a Jan Bárta (Bora-Argon 18). Pokud by nakonec jeli všichni čtyři, byla by to největší česká účast na Tour v historii.

Slibovali mi, že se to dozvím ve středu, pak ve čtvrtek, v pátek a pořád nic... Tak čekáme na pondělí.. Leopold König

„Netuším opravdu nic. Řekli, že nám dají vědět v pondělí dopoledne. Je nás v širší nominaci ze čtrnácti dvanáct, ale to je všechno, co vím. Nemám ani žádné signály,“ říkal Roman Kreuziger v předvečer mistrovského závodu v Žilině.

„Chtějí tam mít vyvážený tým, proto musejí vyhodnotit všechna pro a proti,“ přiznal jeden z tahounů ruské stáje, který může jet svou šestou Tour. Jeho maximem je 5. místo z roku 2013.

leo fotka k cekani

„Já zatím taky nemám ani náznak,“ přiznal v sobotu večer v Žilině König, než zamířil s ostatními nejlepšími českými cyklisty a reprezentačním trenérem Tomášem Konečným na společnou večeři.

„Slibovali mi, že se to dozvím ve středu, pak ve čtvrtek, v pátek a pořád nic... Tak čekáme na pondělí,“ prozradil muž, jenž si v dresu NetAppu odbyl na Tour vloni premiéru a díky sedmému místu si vybojoval vysněné angažmá ve Sky.

Vyčkávání do poslední chvíle je pro mě něco úplně nového, ale pořád počítám s tím, že na 99 procent jedu. Leopold König

Z gigantů WorldTour jsou Tinkoff-Saxo a Sky těmi týmy, které s nominacemi vyčkávaly do poslední chvíle. „Protože máme přetlak lidí, kteří na Tour mohou jet. Dřív se to říkalo deset dní dopředu, dneska už to třeba bývá i dva dny před odletem,“ prozradil Kreuziger.

roman s cointa ped spekul

„Ale není to na škodu. Oni analyzují do poslední chvíle výkony závodníků a zajímají je třeba i o pocity a data z mistráků,“ dodal cyklista Tinkoff-Saxo. „Po závodě cestou domů si s lidmi z týmu budeme volat a oni pak budou mít pozdě večer nějakou poradu,“ říkal ještě před startem mistráku.

König tyhle pocity zažívá poprvé v kariéře. V NetAppu na něm, pokud byl zdravý, Grand Tours stály, o letošním Giru ve Sky věděl s velkým předstihem. „Je to pro mě něco úplně nového, ale pořád počítám s tím, že na 99 procent jedu,“ tvrdil v sobotu večer König.

U nás je jasné jedno jméno, to ostatní se uvidí. Roman Kreuziger

Uvědomuje si, že ve Sky to při sestavení týmu nemají lehké. „Čekají, jestli třeba na poslední chvíli někdo neonemocní, nebo daného člověka nenahradí někým lepším. Takřka za každého je v sestavě náhradník a je nám jasné, že tam nemůže jet šest vrchařů na podobné úrovni,“ prohlásil šestý muž letošního Gira.

leo ke spekul 2

Nechtěl příliš spekulovat, na úkor koho by měl jet. „Jasný je Froome, potřební budou hlavně v tom prvním týdnu lidi jako Thomas, kteří jsou i dobří klasikáři. Na stejné místo se podle mě cpeme já a Richie Porte. Myslím, že i Richieho stále řeší,“ prozradil svůj odhad König.

„U nás je jasné jedno jméno, to ostatní se uvidí,“ řekl Kreuziger. Nad připomínkou, že minimálně dvě, když počítáme Contadora se Saganem, odpověděl mnohoznačně: „Já bych řekl, že jen jedno...“

Kreuziger ani König moc nechtěli spekulovat, co by se dělo v případě, že by na Tour nakonec nejeli. „Zatím jsem takhle nepřemýšlel. Museli bychom si sednout a doladit to. Rád bych jel dvě Grand Tours, pak bych si pořádně odpočinul a další sezónu začal s čistou hlavou,“ sdělil Kreuziger.

„Na Tour bych jel moc rád, ale kdyby to nakonec nevyšlo, svět se nezhroutí. I Vuelta bude hezká a nachystal bych se na ni. Když pojedu Tour, v podstatě mám po sezóně. Pak už bych jel asi jen Czech Tour, možná jednorázovky v Kanadě a mistrovství světa, abych ten konec úplně nevypustil,“ prozradil König.

Definitivu budou K+K vědět zítra. A ve středu ráno už by letěli.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.