SuperCycling.cz

Porte opustí Sky, přijdou tam Landa a Kwiatkowski

20. 7. 2015, 09:21

Richie Porte, jeden z důležitých domestiků Chrise Frooma na probíhající Tour de France, opustí po sezóně tým Sky a přestoupí zřejmě do BMC. Konec v týmu britského giganta potvrdil sám během Tour. 

Richie Porte by měl v roce 2016 oblékat dres BMC.

Richie Porte by měl v roce 2016 oblékat dres BMC.

Kdo další změní dres? Během Tour se spekulací objevuje spousta, často se vedou důležitá jednání, i když řada velkých přestupů je většinou dotažena už dříve. Přestupy se podle regulí smějí oznamovat až po 1. srpnu, proto nikdo zatím kuloární informace nepotvrzuje.

Jen Porte prozradil, že ve Sky končí. Oznámil to ve sloupku pro australský list Sydney Morning Herald, kde během Tour vychází jeho deník. „Ano, je to pravda, ze Sky odcházím. Ale loučím se v dobrém a do konce sezóny budu co nejlépe pracovat pro Sky. Teď je prioritou, aby se nám podařilo dovézt Chrise ve žlutém do Paříže,“ uvedl Porte.

Ve Sky působí od roku 2012. Na Grand Tours jezdil hlavně jako pomocník do hor a když dostal sám šanci lídra, třeba jako na letošním Giru, nedokázal se s ní popasovat. Závod nedokončil. Oficiálně kvůli zranění kolena, v kuloárech se však spekulovalo, že to neustál psychicky. Už vloni převzal post lídra Sky na Tour po odstoupení Frooma, ale skončil 23. I kvůli nemoci, která ho limitovala.

porte portr k prestup

Porte prozradil, že kamarád Chris Froome, s nímž letos před sezónou trénoval doma v Austrálii, jeho rozhodnutí pochopil. „Ví, že ve třiceti jsem na vrcholu kariéry a chci si vyzkoušet, jaké je to vést tým,“ řekl Porte.

Jeho agent Andrew McQuaid, který zastupuje třeba i Petra Vakoče, během Tour oznámil, že Porte už má podepsanou smlouvu v novém týmu, ovšem jméno BMC z pochopitelných důvodů nevyslovil. „Richie byl letos jedním z nejžádanějších cyklistů, zájem o něj měla řada týmů,“ prozradil.

V BMC by měl dostat daleko více prostoru, americká formace potřebuje druhého velkého lídra k van Garderenovi. „Je pravda, že chceme získat nějakého výtečného vrchaře, aby mohl jezdit na celkové pořadí. Nejen na Grand Tours, ale i na závody typu Paříž-Nice nebo Tirreno-Adriatico,“ řekl manažer BMC Jim Ochowicz. A zrovna Paříž-Nice Porte letos vyhrál...

Ve Sky však očividně nezaháleli a hledali adekvátní náhradu za Porteho. Měl by přijít objev letošního Gira, kde skončil třetí, Bask Mikel Landa z Astany. Excelentní vrchař, ideální jako domestik do hor, ale horší časovkář.

landa k pestupy

Mikel Landa, třetí muž Gira 2015 a vítěz dvou etap.

Podle deníku L´Equipe ho lákal i Movistar a nabízel mu roční plat 1,5 mil. eur, ovšem Landa prý dal přednost Sky. „Je schopen jezdit v kopcích s nejlepšími, ale všichni lídři na Grand Tours potřebují i časovku,“ řekl na jeho adresu při letošním Giru šéf Sky David Brailsford.

Údajně je však ruka v rukávě. „Chce tým, kde by mohl být lídrem na Giro nebo na Vueltu. A na Tour se určit vedle velkých hvězd,“ prohlásil Landův agent Giuseppe Acquadro. Pro Leopolda Königa, jediného Čecha ve Sky, by se s příchodem Landy zřejmě nic nezměnilo, v týmové hierarchii by měl být nad 25letým Baskem.

Acquadro zastupuje i úřadujícího mistra světa Michala Kwiatkowského, jenž by měl skončit v Etixx-Quick Step a rovněž rozšířit řady Sky. „Je pravděpodobné, že podepíše ve Sky,“ řekl Acquadro.

Polák Kwiatkowski letos jezdí v duhovém dresu mistra světa a vyhrál mj. klasiku Amstel Gold Race. Ve Sky by mohl být lídrem na ardenské klasiky a tento typ závodníka by se týmu hodil i na Grand Tours, kde je Kwiatkowski schopen udělat spoustu práce i vyhrát etapu.

kwiatko k pestupy

Michal Kwiatkowski

Co se týče dalších týmů, změny hlásí IAM. Dál už tam nebude pokračovat dvojice zkušených Francouzů Sylvain Chavanel, Jérome Pineau. Tréninkový parťák Pineaua, 23letý sprinter Bryan Coquard z Europcaru, je prý rovněž na odchodu ze své stáje. Zájem o něj mají IAM, BMC a také AG2R.

Jak vypadá situace s českými závodníky? Všichni nejlepší mají podepsáno. Zdeněk Štybar i Petr Vakoč nedávno prodloužili shodně o další dva roky kontrakt v Etixx-Quick Step, Leopold König má ve Sky smlouvu ještě na příští sezónu a Roman Kreuziger z Tinkoff-Saxo prozradil, že i on má kontrakt na rok 2016. „Už na podzim 2013 jsem prodloužil původní tříletou smlouvu i na rok 2016,“ řekl Kreuziger pro idnes.cz během Tour.

Jan Bárta podepsal vloni v Bora-Argon 18 nový tříletý kontrakt, který mu vyprší až na konci roku 2017, výtečný vrchař Jan Hirt, třetí muž nedávno skončeného závodu Kolem Rakouska, má v CCC Sprandi Polkowice smlouvu ještě na příští sezónu. Otázka je, zda po něm přesto nesáhne některý z WorldTour týmů, protože by kvůli svým vrchařským schopnostem a mohl být hodně žádaným zbožím.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.