SuperCycling.cz

Peter Sagan: Bojovník a Vlk z Wall Street

21. 7. 2015, 12:14

Toho chlapce snad nikdo nemůže nenávidět. Skoro pořád se usmívá, dělá legrácky, má sympatie u fanoušků i v pelotonu. Peter Sagan je však v první řadě pan cyklista a obrovský bojovník, což demonstroval nejen v minulých třech dnech na Tour.

sagos-k-wall-streetu

Že by někdo dokázal jet tři dny po sobě v úniku a pokaždé ještě bojovat o čelní příčky, to historie Tour hodně dlouho nepamatuje. Cyklista stáje Tinkoff-Saxo to však dokázal. Sice ani jednou nevyhrál, ale jeho bilance z posledních tří dnů je obdivuhodná: 2., 4., 5., den před tím opět druhý za van Avermaetem na stojce v Rodez.

Celkem na Tour z 16 odjetých etap 7 pódiových umístění - pětkrát druhý, dvakrát třetí, třikrát čtvrtý a jednou pátý. V součtu to znamená 11 výsledků v top 5!

Šestnáctkrát druhý

Být na Tour druhý, to už Sagan celkem dobře zná. Letos jede Tour počtvrté v řadě za sebou a od premiéry v roce 2012 nasbíral dodnes celkem 16 druhých míst! V historické tabulce se však v tomto směru dělí až o 6. místo.

Vede bývalý německý sprinter Erik Zabel, jenž byl na Tour druhý celkem 22x. Následují Sean Kelly (21) a Eddy Merckx (19). „Druhá místa jsou skvělá, vždycky to byl můj sen,“ řekl Sagan s úsměvem novinářům. „Samozřejmě chci vyhrávat. Jako každý,“ dodal už s vážnější tváří.

Jeho sjezdařské galapředstavení z pondělní etapy do Gapu obletělo na internetu svět. Klidně to mohou pouštět jako instruktážní video mistra sjezdařského umění na silničním kole. I když v etapě skončil druhý, pro mnohé byl vítěz.

I proto, jak neskutečně bojuje. Pokud francouzská porota nedostane úpal a nepřekvapí nějakým šokujícím jménem, jako už to udělala několikrát při etapách, už nyní by mělo být rozhodnuto o největším bojovníkovi celého závodu. Bez ohledu na to, co se bude v závěru Tour dít v Alpách.

Sagan si získává obrovský respekt v pelotonu. „To, co předvádí, je neskutečné. On tady svými výkony dělá závod. Každý den tvrdě pracuje. A nikdo si nezaslouží vyhrát víc než Peter,“ řekl například lídr Saganovy stáje Tinkoff-Saxo Alberto Contador.

k wal stritu 3

„Podle mě je nejsilnějším jezdcem na Tour s nejvyšším prahem bolesti. A já jsem hrdý, že jsem si to s ním schopen aspoň někdy rozdat,“ přiznal německý spurtér stáje Lotto-Soudal André Greipel, hlavně v první polovině Tour Saganův největší konkurent v boji o zelený dres.

Do úniku jsem nešel jen kvůli bodům na prémii. Chtěl jsem zabojovat o vítězství. Kdo nic nezkusí, nic nezíská. Já to zkouším a pořád jsou z toho druhá místa, ale vím, že do toho dávám úplně všechno.

Sagan taky neustále dokazuje, jaký je šoumen. I proto ho lidi milují. Když projížděl cílem pondělní etapy v Gapu na druhém místě, bouchal se bojovně pěstí do prsou.

Když se ho na to po etapě ptali novináři belgické televize Sporza, odpověděl jim: „Dělal jsem to pro získání energie,“ řekl a znovu se začal bouchat rukou do hrudi. K tomu broukal melodii z jedné scény amerického filmového trháku s Leonardem di Capriem. „Znáte to?“, zeptal se zaskočeného reportéra. „To je z filmu Vlk z Wall Street,“ dodal s úsměvem a odešel.

Jinak byl ale určitě spokojený s tím, co předvedl. „Do úniku jsem nešel jen kvůli bodům na prémii, ale chtěl jsem zabojovat o vítězství. Kdo nic nezkusí, nic nezíská. Já to zkouším a pořád jsou z toho druhá místa, ale vím, že do toho dávám úplně všechno,“ přiznal Sagan.

sagos k wal stritu 2

V úniku byl včera už potřetí za sebou. „Už jsem byl dost unavený. Když jsme jeli ve skupině, skoro všichni se jen dívali a čekali, co udělám. Na vrcholu stoupání jsem ztrácel přes minutu na Plazu. Ve sjezdu jsem do toho dal všechno, ale na vítězství už to nestačilo,“ popsal slovenský cyklista, který na posledních 11 km najel na Španěla půl minuty.

Ten sjezd jsem znal, jeli jsme ho před dvěma lety. A pamatuji si ho i z televize, když tu před lety spadl Beloki. Nechal jsem tam vše, jel jsem úplně na hraně. Ale aspoň vím, že jsem těžko něco mohl udělat líp,“ řekl Sagan.

Na druhého Greipela má v soutěži o zelený dres nyní náskok 89 bodů. „To je hodně slušné. Ale jak každý den vidíme, Tour je bláznivá a může se stát cokoliv. Ale já chci dres držet až do Paříže,“ prozradil 25letý slovenský expres.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.