SuperCycling.cz

Peloton na Tour kvůli pádům už docela prořídl

7. 7. 2015, 13:23

Následky pádů na Tour de France v předchozích dvou dnech jsou daleko horší, než se čekalo. Zatímco nedělní 2. etapu nakonec dokončilo všech 198 cyklistů, do cíle té včerejší nedojeli kvůli hromadnému hrozivému pádu čtyři závodníci a další ze závodu odstoupili posléze. Včetně Fabiana Cancellary, který včera jel ve žlutém dresu.

pad-na-tour-134

Švýcarsky cyklista má zlomené dva bederní obratle. „Kdybych neměl žlutý dres, tak jsem ani do cíle nedojel,“ přiznal Cancellara, když večer oznámil, že je nucen z Tour odstoupit.

Byl v hromadném pádu 60 km před cílem, do něhož se zapletlo asi 35 závodníků. Hned v ten moment odstoupili Simon Gerrans (Orica), který má zlomené zápěstí, nebo Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) si zlomil rameno.

Bonnet musel na operaci

Nejhůře dopadl Francouz William Bonnet (FDJ), jehož kolize spustila lavinu v pelotonu. Byl okamžitě odvezen do nemocnice, kde mu zjistili několikanásobnou zlomeninu krčního obratle. Není to prý nic vážného, ale přesto ho čeká v Paříži na speciální neurochirurgické klinice operace.

O dva kilometry dál spadli Rus Dimitrij Kozončuk z Kaťuši, který si zlomil lopatku a klíční kost, na zem se s ním poroučel Belgičan Johan Vansummeren (AG2R). Do cíle dojel v potrhaném dresu celý sedřený, Rus hned odstoupil.

„Dojel jsem s velkým přemáháním,“ přiznal po etapě Vansummeren. „V noci jsem strašně špatně spal. Prvních sto kilometrů budu asi trpět, ale doufám, že pak už to bude lepší,“ prozradil před startem dnešní etapy Belgičan, jenž před čtyřmi lety vyhrál Paříž-Roubaix a za normálních okolností by měl na kostkách velké ambice.

Orica ztratila dva muže

Stejně jako Cancellara odstoupil po etapě ze závodu Daryl Impey z Orica-GreenEDGE, jenž si při pádu zlomil klíční kost. Australský tým tak ztratil už dva závodníky, navíc šeredně potlučen je i Michael Matthews. Spadli i Michael Albasini a Simon Yates, jenž nakonec obsadil na Mur de Huy osmé místo.

Matthews je na tom nejhůř. Je celý potlučený, kromě žeber má naražený loket i koleno. „První diagnóza byla, že mám asi zlomená žebra, rentgen to naštěstí vyloučil. V noci jsem chvílemi vůbec nemohl dýchat, měl jsem takové drobné záchvaty. Bylo to docela hrůzostrašné,“ prozradil australský sprinter.

„Bolí mě celé tělo, ale nějak to přežiju. Ještě, že jsou ty kostky jen posledních 50 kilometrů,“ uvedl dnes před startem Matthews. „Peter Weening bude celý den se mnou a věřím, že mi hodně pomůže,“ dodal.

Ten Dam: Nahoďte mi rameno a jedu

Z pelotonu se po včerejšku stal tak trochu lazaret, protože šrámy má i řada dalších závodníků. Třeba Laurens Ten Dam z týmu LottoNL-Jumbo, devátý muž loňské Tour. Nejdřív to vypadalo, že hned po pádu odstoupí, mechanici už jeho kolo naložili na auto.

ten dam eze

O Laurense Ten Dama (uprostřed), jenž si poranil rameno, se při večeři postarali kolegové z týmu.

„Ale řekl, že takhle Tour neopustí. Chtěl nahodit zpátky rameno a díky tomu, že byl závod neutralizován, dokázal se vrátit zpátky. Je to bojovník,“ řekl sportovní ředitel Nico Verhoeven.

„Trénoval jsem na tuhle Tour strašně tvrdě a nechtěl jsem odstoupit, když jsme ani ještě nepřejeli do Francie,“ uvedl nizozemský cyklista. „Na kostkách budu trpět, ale během pár dnů se snad dám dohromady. Do Alp je ještě daleko a tam už snad budu úplně v pohodě,“ dodal Ten Dam.

V pondělní etapě spadli např. i Rui Costa (Lampre-Merida), Rigoberto Urán (Etixx-Quick Step), Mathias Frank, Matthias Brändle a Sylvain Chavanel (vš. IAM), Tyler Farrar (MTN-Qhubeka), Jose Mendes a Dominik Nerz (oba Bora-Argon 18). V závodě oba jmenovaní cyklisté německé stáje pokračují, ovšem do etapy nenastoupil jejich kolega Andreas Schillinger kvůli nemoci.

roman s kolem bzi

Roman Kreuziger si při návratu z nechtěného výletu do zeleně vzpomněl na své cyklokrosové začátky :-)

Pády se naštěstí vyhnuly českým závodníkům. Až v samém závěru se poroučel do parku Roman Kreuziger, když z první pozice v pelotonu najel příliš rychle do zatáčky a vynesla ho ven. Naštěstí se mu nic nestalo, zkušeně popadl kolo a dokázal se vrátit do první skupiny.

Do 4. etapy tak dnes odstartovalo 191 závodníků. Nepokračují Gerrans, Dumoulin, Bonnet, Kozončuk, Cancellara, Impey a Schillinger.

 


Sledujte TOUR DE FRANCE 2015 s námi!

Etapy Trikoty Týmy Češi  Výsledky Soutěž

banner soutez tour de france 2015


 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.