SuperCycling.cz

Peklo na Tour. Brutální pád, neutralizace a radost Purita

6. 7. 2015, 18:39

Očekávané finále třetí etapy v podobě klasikářského závěru na Mur de Huy přebil moment, který se stal 60 kilometrů před cílem. Ve vysoké rychlosti došlo v pelotonu k hromadnému pádu a na zemi skončilo přes 30 závodníků. Čtyři z nich byli nuceni odstoupit, další dojeli do cíle se sebezapřením. Včetně Fabiana Cancellary, který měl žlutý dres lídra.

pad-brutus-hore

Odstoupili Simon Gerrans (Orica-Green Edge), průběžně třetí Nizozemec Tom Dumoulin jedoucí v bílém dresu nejlepšího mladého závodníka (Giant-Alpecin), Rus Dimitrij Kozončuk (Kaťuša) a Francouz William Bonnet (FDJ). Posledně jmenovaný dopadl ze všech nejhůř a byl to právě on, kdo pád způsobil.

Smolař Gerrans

Pokud by se letos udělovala cena smolař roku, velký adeptem by na ni byl Gerrans. Před sezónou si při tréninku na horském kole zlomil klíční kost, na Strade Bianche si zlomil loket. Hned dvakrát ošklivě spadl na Lutychu a kvůli pádu odstoupil i z Gira. Teď si to vybral ještě na Tour...

Francouz Bonnet, další smutný hrdina etapy, si ve vysoké rychlosti škrtnul o zadní kolo závodníka jedoucího před ním a na pravé straně pelotonu strhl lavinu. Během chvíle bylo na zemi mnoho těl i kol. Pád postihl také majitele žlutého dresu lídra Fabiana Cancellaru (Trek) a v jednu chvíli to vypadalo, že Tour zabalí.

Ředitel rozhodl: zastaví se!

Zřejmě z respektu k žlutému dresu rozhodl ředitel Tour Christian Prudhomme o tom, že bude závod neutralizován. Se svým direktorským červeným Superbem najel před peloton a závodníky zanedlouho úplně zastavil v městečku Amden. Reakce byly hodně smíšené, zástupci Sky, Astany či Movistaru hlasitě protestovali.

neutralizovani po padu

Nejelo se asi 15 minut. Až když dorazil očividně zdecimovaný Cancellara, peloton se zvolna rozjel. „Nejsem si jistý, že bych něco podobného někdy viděl. Rozhodnutí zastavit by měli mít samotní závodníci, nikdo další,“ napsal na Twitter bývalý americký profesionál George Hincapie, účastník 19 Grand Tours. „Budu si to pamatovat. Při každém pádu na Tour teď budeme čekat,“ připojil generální manažer stáje Etixx-Quick Step Patrick Lefevere.

Cancellara ztratil skoro 12 minut

Pak se znovu začalo závodit, na větru se peloton roztrhal a bylo jasné, že tohle tempo s brutální stojkou v podobě Mur de Huy na konci bude nad síly potlučeného Cancellary i řady dalších. Spartakus si svůj 29. den na Tour ve žlutém rozhodně neužil a do cíle dorazil se ztrátou 11:43 min.

Trpěli i další. Třeba sprinter Oriky Michael Matthews, který jel celý sedřený a zkrvavený, byl klasifikován na posledním 194. místě s mankem přes 21 minut.

Hodně aktivně si v závěru počínali cyklisté Tinkoff-Saxo. Roman Kreuziger jel na špici a 4 km před cílem se mu málem stala osudnou prudká zatáčka, do níž najel moc rychle a skončil naštěstí v trávě. Přesto se pak ještě dokázal vrátit do vedoucí skupiny a něco ztratil až v samotném závěrečném stoupání.

V něm byl z Čechů nejlepší 31. Zdeněk Štybar (Etixx-Quick Step, +52 s), jenž se průběžně posunul už na desátou příčku a před zítřejší etapou po kostkách může doufat ve výrazný posun pořadím.

Bárta dostal cenu bojovníka

Leopold König (Sky) i Roman Kreuziger dnes ztratili shodně 1:25 min. a Jan Bárta (Bora-Argon 18) 3:58 min. Bárta se však zviditelnil daleko dříve.

Zřejmě ho řádně naštvalo, že včera nedostal cenu pro největšího bojovníka etapy, a tak dnes šel do úniku hned po startu znovu. Spolu s ním v něm byli ještě Bryan Nauleau (Europcar), Serge Pauwels (MTN-Qhubeka) a Martin Elmiger (IAM). Peloton je sice pohltil těsně před hromadným pádem, ale Bártovi cena neunikla. Navíc se statečně držel i poté, co se závod znovu rozjel po neutralizaci.

V závěrečném stoupání na Mur de Huy měl nejvíce sil Španěl Joaquim Rodríguez z Kaťuši, který na tomhle kopci triumfoval při Valonském šípu 2012 a potvrdil roli jednoho z favoritů dnešní etapy. Purito si tak hodně spravil náladu po pádu v nedělní etapě a navíc získal puntíkatý dres nejlepšího vrchaře.

frum zlutej hiuy

Druhým místem překvapil lídr Sky Chris Froome, který dokázal najet 11 vteřin na Nibaliho s Quintanou a 18 na Contadora. Díky druhé příčce oblékl britský cyklista žlutý dres. Průběžně teď vede o pouhou vteřinu před Němcem Martinem z Etixxu.

ad cesi mur

 


Sledujte TOUR DE FRANCE 2015 s námi!

Etapy Trikoty Týmy Češi  Výsledky Soutěž

banner soutez tour de france 2015


 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.