SuperCycling.cz

Paráda Kreuzigera! Díky úniku skočil do top 10!

23. 7. 2016, 17:34

Roman Kreuziger byl jedním z hrdinů předposlední etapy letošní Tour. Jak slíbil, tak udělal. Za deště skočil do úniku a v alpské etapě se čtyřmi kopci skončil šestý. Bojoval jako lev a skočil do top 10. V nesmírně vyrovnané bitvě skončí na letošní Tour desátý! Na pátou příčku mu chybí necelé dvě minuty.

man-v-desti-do-ciue

V limitní ztrátě dokončil etapu dlouhou 146,5 km majitel žlutého dresu Chris Froome po boku většiny strážců ze své družiny Sky a s ním přijeli skoro všichni největší favorité. Rupli jen Fabio Aru a Bauke Mollema, které český cyklista v pořadí přeskočil a může se radovat z fantastického výsledku.

Froome slaví hattrick

Froome se po projetí cílem usmíval, protože věděl, že má splněno. Potřetí v kariéře vyhraje Tour de France. Po triumfech v letech 2013 a 2015 oslaví zítra v Paříži žlutý hattrick.

Závodit se začalo už od startu. Mezi prvními, kdo se pokusil odjet, byl Petr Vakoč (Etixx-Quick Step). Postupně se tam dotáhl i Roman Kreuziger s týmovým kolegou ze stáje Tinkoff a majitelem zeleného dresu Peterem Saganem.

Skvělá práce Sagana

Na čele se vytvořila skupina zhruba 30 lidí, která se pak trhala na několik menších, tempo bohužel nevydržel Vakoč a odpadl. Neskutečnou práci odváděl Sagan, který první skupinu táhl skoro pořád sám a po 50 kilometrech etapy z Megéve do Morzine se čtyřmi kopci za deštivého počasí měli uprchlíci náskok 5 minut.

turke ilustracke iiiuo

Sagan po fantastické práci ve prospěch českého kolegy odstoupil nějakých 62 km před cílem. Z vedoucí skupiny pak atakovali de Gendt s Costou, ve sjezdu z předposledního stoupání etapy Col de la Ramax předvedli na mokré silnici skvělý výkon Alapahilippe s Kolumbijcem Pantanem z IAM.

Oba odskočili, Kreuziger a spol. dojeli Costu i De Gendta a za vedoucí dvojicí pokračovala větší skupina, ovšem sjet je nedokázala. Přesto ještě 30 kilometrů před cílem figuroval český cyklista ve virtuálním pořadí na průběžném druhém místě!

Ovšem v pelotonu se nechtěly smířit týmy lidí z top 5, že by je český cyklista vyšoupl z pořadí. Proto tempo udávala hlavně Orica kvůli Yatesovi a AG2R (Bardet). Pod posledním kopcem Col de Joux Plane měl přesto Kreuziger náskok nějakých 4 minut na skupinu s majitelem žlutého dresu Froomem.

Atak Nibaliho, hrdina Izagirre

Hodně síly ukázal Vincenzo Nibali. V posledním kopci se vydal sám stíhat vedoucí duo, za ním to zkusil ještě Ion Izagirre. Tempu Pantana nakonec podle očekávání nestačil horší vrchař Alaphilippe, naopak na Kolumbijce se dotáhl Nibali a pak i Izagirre.

Na vrcholu v nadmořské výšce 1691 m byli všichni tři společně a bylo jasné, že rozhodnou sjezdařské schopnosti této trojice, protože pak už to byl prakticky jen sešup dolů.

ten jonke

Překvapivě nejvíc odvahy prokázal Bask z Movistaru Izagirre, který soupeře ve sjezdu za lijáku setřásl a vybojoval své první vítězství na Tour. A zároveň první vítězství pro Španělsko na letošní Tour. Druhou příčku bral Pantano, třetí král letošního Gira Nibali.

Čtvrtý dorazil Alaphilippe a nedlouho po něm Kreuziger s Costou. Český lídr týmu Tinkoff ztratil na vítěze 1:44 min. a musel čekat, kolik ve vyrovnaném pořadí ztratí jeho rivalové z top 10. Nakonec to bylo strašně těsné, rozhodovaly vteřinky, ale na vysněný posun do top 10 to stačilo. Klobouk dolů před Romanem!

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.