SuperCycling.cz

Nibali ukázal srdce válečníka! Quintana utrhl Frooma

24. 7. 2015, 18:16

Vincenzo Nibali ukázal všem, kteří ho na letošní Tour už odepsali, že se s ním pořád musí počítat. Po famózním výkonu vyhrál náročnou alpskou 19. etapu s cílem v lyžařském středisku Les Sybelles a v průběžném pořadí poskočil už na čtvrté místo!

nibali-nahoru-k-trioumfu

„Jsem strašně rád, že se mi to podařilo. Vítězství patří mojí rodině i týmovým kolegům, kteří pro mě udělali strašně moc práce. Jsem rád, že jsem ji takhle zúročil,“ přiznal dojatý Nibali. „Dodalo mi to velkou motivaci do zítřka. I když je ta etapa krátká, je hodně těžká a doufám, že se mi znovu něco podaří,“ dodal vítěz dnešní etapy.

Do předposlední těžké etapy letošní Tour vstupoval ze sedmé pozice, na lídra závodu ztrácel 8:04 min. Po dnešku je čtvrtý a na třetího Alejandra Valverdeho už má manko jen 1:19 min.

Quintanův atak v posledním kopci

Lídrem zůstává dál Chris Froome, ale etapa ukázala, že i cyklista Sky jedoucí ve žlutém dresu je k poražení. V závěrečném kopci mu nastoupil ze skupiny favoritů průběžně druhý Kolumbijec Nairo Quintana z Movistaru a Brit nebyl schopen ho dostihnout. Na Quintanu ztratil 30 vteřin a Kolumbijec na něj nyní ztrácí 2:38 min.

„Pro vývoj závodu je to hodně dobré. Dnešek ukázal, že i Froome se dá při nastavení dobré taktiky a správně načasovaném útoku porazit, takže to v sobotu ještě může být zajímavé,“ řekl reprezentační trenér Tomáš Konečný ve studiu ČT Sport.

intanluv urtok tiusi

Nibali atakoval ve stoupání na prémii kategorie HC na vrcholu Col de la Croix de Fer (2 067 m), který cyklisty čekal na 83. kilometru. Vpředu jel osamocený Pierre Rolland (Europcar), Ital z Astany využil chvilkový technický problém Frooma, na nic nečekal a jel pryč.

Brzy dojel Rollanda a pokračovali spolu. Ve stoupání 16 km před cílem přestal Francouz stačit a Nibali jel sám vstříc vytouženému etapovému vítězství. Na skupinu favoritů držel neustále náskok kolem dvou minut, a i když ho pak Quintana začal díky ataku stahovat, jeho triumf ohrozit nemohl. V cíli propukla obrovská radost Nibaliho, který slavil první vítězství na letošní Tour a celkově páté.

Kreuziger v úniku

Závodilo se hned od startu. Všichni chtěli zničit Sky, nástup střídal nástup, ale nakonec se favorité udrželi pospolu a dopředu odjela skupina 21 lidí, v níž byl i Roman Kreuziger. Ten pak nakonec počkal na Alberta Contadora, aby mu byl k ruce.

Ve sjezdu z předposlední vrchařské prémie měl český cyklista defekt, ale dokázal se ještě dotáhnout zpátky. V posledním kopci už převzal práci pro lídra Tinkoff-Saxo Majka, ale pak odpadl i on.

Zhruba 5 km před cílem ve stoupání na La Toussuire Les Sybelles odpadl Froomovi poslední domestik Poels a Quintana okamžitě zaútočil. Byl to rozhodující útok. Brit však jako jediný dokázal Quintanu alespoň trochu stíhat, Contador i Valverde ztratili více.

Quintana udělal nový rekord cílového kopce: 18 km s průměrným sklonem 6,1% zvládl za 44:28 při průměrné rychlosti 24,29 km/h. Dosavadní maximum drželi z Tour 2012 Froome s Pinotem, kteří jeli 45:02 min (23,98 km/h).

cehun adi


Sledujte TOUR DE FRANCE 2015 s námi!

Etapy Trikoty Týmy Češi  Výsledky Soutěž

banner soutez tour de france 2015


 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.