Na Peyragudes trimufoval Bardet, Froome přišel o vedení

13. 7. 2017, 22:17

Divácky zajímavý den přinesla 12. etapa Tour de France. Team Sky a jeho lídr Chris Froome v Pyrenejích neuhájili žlutý dres, který si poprvé v kariéře oblékl Fabio Aru.

Proměnlivé počasí provázelo dnešní etapu Tour de France. Na startu v Pau, kde včera vybojoval páté vítězství Marcel Kittel, pršelo, v horách bylo chladno a mlhavo a navíc po cestě do Peyragudes čekalo peloton několik těžkých pyrenejských stoupání včetně prémie mimořádné kategorie Pord de Balés a cílového stoupání do 1580 metrů.

V úvodu 214,5 kilometrové etapy, čtvrté nejdelší v letošním ročníku Staré dámy, šlo do čela dvanáct závodníků. Mezi nimi byl i vítěz páté etapy a lídr bodovací soutěže Marcel Kittel (Quick-Step Floors), jemuž znepříjemnil cestu za dalšími body Australan Michael Matthews (Team Sunweb).

Až třicet kilometrů před cílem zaútočil z vedoucí skupiny Steve Cummings (Dimension Data), který později odpáral i společníka z únika Thomase de Gendta (Lotto - Soudal) a dlouho živil naději na další etapové vítězství na Tour. Šestatřicetiletý britský šampión měl po zranění v Baskicku, kde si zlomil lopatku, klíční kost a hrudní kost, dlouhý výpadek, do závodů se vrátil až týden před startem Tour. Dnes byl ale osm kilometrů před cílem dojet a na vítězství v etapě si v letošní Tour bude muset ještě počkat.

tdf2017 12a

Bylo jasné, že jméno vítěze se zrodí ze skupiny jezdců v první skupině, kde chyběli z favoritů na pódium jen Nairo Quintana a Alberto Contador. Byl v ní i George Bennet (LottoNL-Jumbo), který to zkusil necelý kilometrů před cílem jako první, ale jeho nástup ještě dokázal poslední pomocník Chrise Frooma Mikel Landa vykrýt. Další pokus přišel ze strany Fabia Aru (Astana Pro Team), jehož však na cílové čáře předčil Romain Bardet a radoval se z etapového vítězství.

Druhé místo v etapě vybojoval Rigoberto Uran (Cannondale-Drapac) zatímco třetí v cíli Fabio Aru se i díky čtyřbodové bonifikaci oblékl poprvé v kariéře do žlutého, což je speciální moment něj i pro jeho tým Astana - naposledy totiž jel jezdec této stáje ve žlutém na Tour v roce 2014. "Je to neuvěřitelné. Vyhrál jsem etapu, o čemž jsem snil, a teď ještě žlutý dres," rozplýval se Aru v cíli.

tdf2017 12b

A dosavadní lídr závodu? Ten možná doplatil na vysoké tempo, které mu do závěrečného stoupání rozjel Mikel Landa. Chris Froome trpěl a v závěrečných stovkách metrů ztratil dvaadvacet vteřin. Poprvé v historii přišel o žlutý dres na Tour de France a klesnul v celkovém pořadí na druhé místo se ztrátou 6 vteřin na Arua. Průběžně třetí je Romain Bardet se ztrátou 25 vteřin na lídra, čtvrtý Uran ztrácí 55 vteřin.

Nejlepším Čechem byl dnes v cíli 33. Roman Kreuziger, v celkovém pořadí mu patří 26. místo.