SuperCycling.cz

Mr. G úřadoval. Thomas ve žlutém vyhrál v Alpe d´Huez

19. 7. 2018, 18:58

I když měl žlutý dres, netajil se tím, že pomůže Chrisi Froomovi, hlavnímu lídrovi týmu Sky. Jenže v cíli po magickém stoupání na Alpe d´Huez zvedal ruce nad hlavu Geraint Thomas. Ten druhý ve Sky. A po 24 hodinách slavil další vítězství na Tour.

tpmasalpuec

V samém závěru přespurtoval jako skvělý tempař a stíhač kolegy z vedoucí skupiny: Dumoulina, Bardeta a čtvrtý dojel Froome. Za nimi s mírným odstupem trio Landa, Roglič, Nibali.

„Nebyl to plán, spíš instinkt v posledních metrech. Je to jedno z mých největších vítězství, vůbec nemám slov,“ říkal dojatý Thomas, jenž se stal prvním cyklistou ve žlutém dresu, který vyhrál etapu s dojezdem na Alpe d´Huez.

Absolutorium zaslouží i Nibali, jenž předvedl v závěru heroický výkon, když necelé 4 km před cílem spadl, ale rychle se zvedl a ztrátu limitoval na minimum.

„Byla tam úzká silnice a spousta motorek. Chtěl jsem následovat Frooma, když atakoval, ale narazil jsem do jedné z motorek, která zastavila. Narazil jsem si záda, ale snad to nebude nic vážného,“ řekl Vincenzo Nibali.

Z dalších favoritů ztratil na vítěze Quintana 47 vteřin, Kruijswijk, který jel cílové stoupání dlouho sám na čele, přijel hned za ním desátý.

V celkovém pořadí si Thomas upevnil vedení. Na Frooma má náskok 1:39 min., třetí Dumoulin zaostává o 1:50 min.

„Jet Alpe d´Huez ve žlutém, to je něco neskutečného. Zítra si ten žluťák znovu užiju, ale lídrem zůstává Chris. Vyhrál šest Grand Tours, já žádnou. Je to naše jednička a já pojedu pro něj. Pro mě už tahle Tour bude velmi úspěšná, ať se stane cokoli. Ale ten žlutý dres chci ještě nějaký den mít,“ řekl velšský lídr.

tidvazeskaje

Vše podstatné v etapě se podle očekávání odehrálo v cílovém stoupání. Na čele jel osamocený Kruijswijk, ale jeho náskok se díky práci Sky ztenčoval. Jedenáct kilometrů před cílem skončil svou práci na špici Kwiatkowski. Pak už tam Froomovi s Thomasem zůstal jen mladý kolumbijský vrchař Bernal, který to vydržel až do hranice 4,5 km před cílem. I on jel skvěle.

Chvíli poté bylo vidět, jak jsou ve Sky rozděleny karty. Na špici skupinky vlezl žluťák Thomas a Froome se vezl v háku... O nástupy nebyla nouze. Několikrát to zkusil Bardet, pak i Froome, Dumoulin, Landa, ale vždycky se to sjelo.

Kruijswijkovo snažení vzalo za své 3,5 km před páskou. V samém závěru vsadil na dlouhý spurt Thomas a slavil zasloužené vítězství. „Ve snu mě nenapadlo, že bych to mohl vyhrát,“ přiznal po etapě.

Zítra je na programu rovinatá etapa pro sprintery, ale otázkou je, kdo bude spurtovat... Už včera byli diskvalifikováni Cavendish s Kittelem, dnes odstoupili např. Gaviria, Groenewegen, Greipel nebo Zabel. Sagan tak má v boji o zelený dres dobře umetenou cestičku... Kvůli následkům pádu v nedělní etapě na kostkách vzdal své snažení vloni druhý muž celkového pořadí Urán.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.