SuperCycling.cz

Matthews slavil v Rodezu, Froome zpět ve žlutém

15. 7. 2017, 20:29

Čtrnáctou etapu Tour de France šitou na míru specialistům na klasiky ovládl Australan Michael Matthews, Zdeněk Štybar vybojoval 12. příčku.

tdf2017-14froomeheader

Dopředu avizovaná etapa do Rodezu měla být etapou klasikářského ražení, velké změny v celkovém pořadí se však příliš neočekávaly. Ale stalo se! Fabio Aru ztratil na skupinu, v níž zůstal Chris Froome, devětadvacet vteřin a po dvou dnech v maillot jaune jej tedy odevzdal zpět do rukou vytáhlého Brita.

Sobotní etapa dlouhá 181,5 kilometru zavedla peloton Tour de France z Blagnacu do Rodezu. Už krátce po startu vyrazila do úniku pětičlenná skupina závodníků. Únik vyprovokoval Thomas Voeckler, s nímž odjeli ještě Maxime Bouet, Timo Roosen, Thomas de Gendt a Reto Hollenstein. Jejich dvouminutový náskok peloton udržoval dlouho stejný, aktivitu na čele balíku vyvíjely především týmy BMC a Sunweb, k vidění na špici byl ale i český cyklista Ondřej Cink s kolegy z Bahrain-Merida, kteří jeli na Sonnyho Colbrelliho.

tdf2017 14degendt

Zhruba 50 kilometrů před cílem začal balík uprchlíky významně stahovat, na což mimo jiné doplatil i Marcel Kittel z Quick-Stepu. Ani odjetý kvintet nevydržel pohromadě a 30 kilometrů před cílem už na čele šlapal osamoceně jen Thomas de Gendt z Lotto-Soudal. I jeho ale peloton pohltil 12 kilometrů před cílovým Rodezem.

tdf2017 14matthews

V závěrečném půlkilometrovém stoupání k cílové pásce se pokusil ostatní favority na etapový vavřín zaskočit belgický šampión Oliver Naesen (AG2R La Mondiale). Na dvoustovce se však do čela dostal jeho krajan Greg van Avermaet (BMC) a vypadalo to, že si zopakuje své dva roky staré vítězství z Rodezu, když ve sprintu předčil Petera Sagana. Tentokrát mu ale vypálil rybník australský rychlík Michael Matthews, který chytrou koncovkou vybojoval další etapové vítězství na letošní Tour pro tým Sunweb.

tdf2017 14matthews2

Kromě Ondřeje Cinka, který pracoval v průběhu etapy, dělal v závěru radost českým fanouškům i Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors). Na nejlepší mu ale síly nestačily a musel se spokojit s dvanáctým místem.

Výborně závěr etapy zvládli z favoritů na celkové pořadí Chris Froome, Dan Martin i Rigoberto Uran. Ti všichni do cíle dojeli ve druhé skupince se vteřinovou ztrátou na vítěze. Také Romain Barde, jenž byl jen o další čtyři vteřiny zpět, mohl být spokojený. Ne však ve žlutém dresu jedoucí Fabio Aru. Ten se nemohl příliš opřít o své týmové kolegy a 25 vteřin ztráty v cíli znamenalo jediné – po dvou dnech odevzdá žlutý trikot zpět do rukou Chrise Frooma.

tdf2017 14aru

Britský jezdec a trojnásobný vítěz Tour po dnešním dni vede o 18 vteřin před Aruem, další čtyři vteřiny ztrácí Bardet a dalších šest Uran. Froomův superdomestik Mikel Landa, o němž se spekuluje, že po této sezóně tým Sky opustí, je pátý se ztrátou více než minuty. Letošní Tour je však stále velmi otevřená.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.