Matthews opět úřadoval, útok na větru odnesl Martin

18. 7. 2017, 19:12

Mnozí očekávali hromadný sport pelotonu, ale opak byl pravdou. Do cílového města 15. etapy Tour de France v Romans-sur-Isère přijelo po 165 kilometrech v první skupině jen 22 lidí. Druhé etapové vítězství slavil Michael Matthews ze Sunwebu.

mkichalsotevenyma

„Vyhrát další etapu, to je krásný bonus,“ rozplýval se Australan, když ho za vítěze definitivně potvrdila cílová fotografie. Druhý byl už podruhé na letoní Tour Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), třetí John Degenkolb (Trek-Segafredo).

Matthews vyhrál už sobotní etapu a pro tým Sunweb je to již třetí triumf během čtyř etap, protože v pátek se z prvenství radoval Barguil.

Matthews tak hodně zamotal boj o zelený dres. Stalo se to, že už v prvním kopci odpadl nositel zeleného trikotu Marcel Kittel. „Já původně chtěl do úniku, ale Quick-Step si mě hlídal. Když jsem slyšel, že Kittel odpadá, dodalo nám to sebevědomí a rozhodli jsme se, že do toho pořádně šlápneme,“ prozradil Matthews taktiku.

spurtcoburttt

Dnes si polepšil o 50 bodů, protože kromě etapy vyhrál i jedinou rychlostní prémii. Celkově na Kittela ztrácí už jen 29 bodů a výrazně se přiblížil svému zelenému snu.

Rozhodující moment etapy z pohledu boje o vítězství přišel asi 18 km před cílem. Když nevyšel atak Alberta Contadora, nasadil k trháku Team Sky v čele s Michalem Kwiatkowským. Na větru se peloton rychle nadělil.

Doplatil na to právě Contador, který přijel s mankem 1:33 min., ale hlavně průběžně pátý Dan Martin. Jeho tým Quick-Step Floors, který se pyšní právě excelentní jízdou na větru, z níž vyhrává etapy i jednorázovky, tentokrát totálně zaspal a závodníci belgické stáje to museli od svých šéfů pěkně schytat.

Možná tam v klíčovou chvíli chyběl Philippe Gilbert, který do etapy nenastoupil kvůli střevním potížím, ale i tak by si tohle měl Quick-Step pohlídat. Martin přijel do cíle se ztrátou 51 vteřin a pohoršil si z pátého na sedmé místo. Stejně ztratil i průběžně osmý lídr UAE Team Emirates Louis Meintjes.

pracesunwebu

„Byla to nakonec hodně těžká etapa. Každý musel tušit, že se to na větru může nadělit. Rozhodli jsme se 20 kilometrů před cílem, že to zkusíme. Kluci to zvládli skvěle,“ radoval se majitel žlutého dresu Chris Froome.

„Dnes jsme dojížděli do největrnějšího místa v celé Francii a v pelotonu kvůli tomu bylo dost nervozity. Jako tým jsme to zvládli celkem dobře, protože náš lídr Simon (Yates) přijel v první skupině a něco najel na Martina. Byl tam s ním i Jens Keukeleire, který skončil šestý,“ řekl Roman Kreuziger z Oriky.

On sám v klíčový moment nebyl na správném místě a do první skupiny už nedojel. „Neměl jsem v tu chvíli nejlepší pozici a zůstal jsem vzadu. Ale já tu nejsem kvůli pořadí. Nejdůležitější je, že tam byl Simon,“ přiznal Kreuziger.

Už zítra čeká na peloton těžká etapa se čtyřmi kopci včetně nejvyššího bodu letošní Tour, tradičního Galibieru. Cíl je v Serre Chevalier, kam je to právě z vrcholu Galibieru 30 kilometrů z kopce. „Bude to velmi těžký den a můžeme se těšit na zajímavé věci,“ odhadoval Kreuziger.