Kittel ovládl spurt a na Tour už má 10 vítězství

2. 7. 2017, 17:57

Tým Quick-Step Floors slaví první etapové vítězství na letošní Tour. Spurt 2. etapy s cílem v Lutychu ovládl Němec Marcel Kittel a radoval se už z 10. triumfu na Tour. Žlutý dres lídra udržel Geraint Thomas ze Sky.

celekliege

Všichni tři Češi přijeli do cíle v hlavním poli v čase vítěze. Roman Kreuziger (Orica-Scott) byl 59., Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) 72. a Ondřej Cink (Bahrain Merida) 144.

Kittel, který výborně zajel i sobotní časovku, se díky desetivteřinové bonifikaci posunul na 3. místo průběžného pořadí a oblékl také zelený dres lídra bodovací soutěže. V hromadném dojezdu sice neměl úplně nejlepší pozici, ale dokázal si najít správné místo a soupeře přespurtoval. Druhý skončil Francouz Arnaud Démare (FDJ), třetí další Němec André Greipel (Lotto Soudal).

„Jsem strašně šťastný za tohle vítězství,“ přiznal Kittel. „Startovali jsme v Německu, byla tam nádherná atmosféra, spousta lidí. A moc jsem chtěl právě proto tuhle etapu vyhrát. Byl to můj velký cíl. Sice nám ten závěr nevyšel úplně podle plánu, protože jsem tam byl dost pozdě. Ale dokázal jsem to,“ líčil německý sprinter, u něhož krátce po projetí cílem došlo i na slzy dojetí.

„Závěr byl strašně hektický a chaotický. Byly tam zmatky, takže jsme se nedokázali dobře srovnat, ale Marcel si dokázal poradit sám,“ chválil kolegu z týmu Ital Matteo Trentin.

Froome i Bardet spadli

Etapu z Düsseldorfu do Lutychu dlouhou 203,5 km poznamenal déšť a k vidění byly i pády. Ten nejhorší přišel 30 km před cílem, kdy v zatáčce podjelo kolo jednomu ze závodníků Kaťuši, který byl v té době na třetí pozici, a za ním šlo na zem několik dalších lidí.

Včetně Chrise Frooma (Sky) či dalšího favorita Romaina Bardeta (AG2R). Ale nic vážného se jim nestalo a díky pomoci stájových kolegů se zanedlouho dotáhli zpátky do pelotonu. Pro Frooma v tu chvíli nejvíc práce odvedl Michal Kwiatkowski.

Prakticky od startu jela v úniku čtveřice Taylor Phinney (Cannondale-Drapac), Thomas Boudat (Direct Energie), Laurent Pichon (Team Fortuneo - Oscaro) a Yoann Offredo (Wanty - Groupe Gobert).

Vypadalo to, že má peloton její náskok pod kontrolou, ale nakonec z toho bylo poměrně drama. Ze čtveřice zbyli ve finále na čele jen Phinney a Offredo, drželi se statečně, ale peloton je dojel. Kilometr před cílem.

Pak už došlo na přetlačování sprinterských týmů, z nichž nikdo nedokázal rozjet klasický vlak. Nejlépe si s tím poradil Kittel a slavil prvenství ve vysněné etapě.

Zítra je na programu 3. etapa, která je svým profilem spíše klasikářská. V závěru čeká na peloton stoupání dlouhé 1,6 km s průměrným sklonem 6 %. Startuje se ve Verviers, rodišti Philippa Gilberta. Takže má o motivaci postaráno.