SuperCycling.cz

Leopold König: Musím zapomenout na své ambice

2. 7. 2015, 06:30

Poprvé v kariéře jede cyklista Leopold König druhou Grand Tour v řadě za sebou. Po Giru, kde skončil na výborném šestém místě, se vešel do sestavy Sky i na Tour de France, kterou absolvuje podruhé. Vloni obsadil sedmou příčku jako lídr NetAppu, ovšem nyní bude v první řadě pomáhat britskému lídrovi týmu Chrisi Froomovi.

leo-medaili-rozhovor-5

Jak se těšíš na další Grand Tour po měsíci?

Myslím, že bych na tom měl být lépe než na Giru, kde jsem se postupně dostával do formy. Ale taky jsem kromě mistráků od Gira nezávodil a uvidíme, co se mnou těch pět týdnů pauzy udělá.

Byl jsi po Giru hodně unavený?

Docela jo. Giro bylo letos hodně těžké a první dva týdny po něm jsem byl daleko víc unavený, než vloni po Tour. Trvalo mi déle, než jsem se z toho dostal. Prvním startem, který jsem absolvoval, byla časovka na mistráku. A tam to bylo docela dobré. Na to, že jsem čtyři týdny nezávodil a dva odpočíval, jsem nejel špatně. V silničním závodě už to bylo horší, tam ta pauza byla víc znát. Ale během závodu jsem se rozjel a jsem rád, že jsem před Tour tenhle start absolvoval. Věřím, že jak zase naplno skočím do závodů, rychle se oklepu.

leo na kole rozh

Původně jsi měl jet ještě závod Kolem Slovinska. Proč jsi tam nakonec nestartoval?

Já byl rezerva a bylo v podstatě na mně, jestli jet nebo nejet. Jenže jsem se na to úplně necítil. Hned druhý den po Giru jsem onemocněl, což je po Grand Tour asi celkem normální, jak člověk v hlavě i v těle úplně vypne. Má to tak polovina kluků. Týden jsem opravdu nic nedělal a byl jen v lázních. Pak jsem se další týden jen vozil na kole a nedokázal si představit, že z toho hned pojedu docela těžký závod s časovkou a dojezdem na kopci. Tak jsme Slovinsko radši vynechal a dohodli se, že radši pojedu trénovat do Švýcarska.

leo na kole rozh 2

Froome byl s některými lidmi pro Tour v Pyrenejích...

Jenže já jel Giro a pak jsem byl raději chvíli doma. Tým chtěl, abych byl aspoň týden ve Švýcarsku. Bylo to docela zajímavé. Byl jsem tam jen s Woutem Poelsem a s námi trenér Tim Kerrison, mechanik, masér a kuchař. Takový privátní kemp :-)

Svědčí i tohle o gigantičnosti týmu Sky, když se o dva závodníky starají čtyři lidi doprovodu?

Asi jo. Zorganizovali to podle mě i proto, aby si ověřili, jestli mohu Tour jet. Udělali jsme pár intervalů, aby mě Tim otestoval. A na konci mi řekl, že to vypadá dobře.

leo na kole rozh 4

Bude pro tebe letošní Tour jiná než ta loňská, kdy bylo dopředu jasné, že jsi jasným lídrem a budeš mít stoprocentní podporu?

To určitě. Poprvé jdu do Grand Tour, že zapomínám na své ambice.

Nominaci ses dozvěděl až na poslední chvíli. Myslíš, že do ní mluvil i Froome jako lídr?

Určitě má v té volbě jeden z poradních hlasů. Nevím, jestli je to jeden z pěti nebo deseti, ale každý z lidí, kteří to rozhodují, si k tomu něco řekne. Hlas Frooma se musí brát vážně, protože lídr se musí cítit nejlíp.

Letos jsme spolu zatím jeli jen Kolem Katalánska.

A tam jsme oba tahali bidony (úsměv).

leo na kole rozho 3

Jaký je Froome lídr? Jak se projevuje?

Mimo kolo je v normálním životě hodně klidný, starostlivý, pomůže lidem okolo. Je až moc hodný. Na kole je ale hodně průbojný a při trénincích hodně precizní perfekcionista.

Jsi před Tour spokojený se svou váhou?

Jsem skoro na stejných tucích jako před Girem, což je hodně dobrá váha. Do prvního týdne na Tour chci jít tak s jedním kilem navrch. Podle mě bych ty těžké etapy jinak nevydržel a hrozilo by nějaké onemocnění. Bude vítr, roviny, kostky. Na Giru byly první kopce první týden. Tady budou jen Huy a Bretagne. První týden nebude váha rozhodující.

leo s hamrem

Se svým někdejším šéfem Vladimírem Vávrou z Whirlpool Author.

Jak vidíš dlouho očekávanou bitvu velké čtyřky?

Jen aby se z velké čtyřky po prvním týdnu nestala velká dvojka a nepřibyli k nim třeba Rodríguez, Pinot, Bardet, van Garderen. Klidně tam může být 10 lidí v boji o pódium. Zatím je tu klasický Nibali, úplně stejný jak loni, když vyhrál jen italský mistrák, po vítězství na Dauphiné i klasický Froome. Vlastně i klasický Quintana, který přijel z výšky. No a vyhrávající Contador :-)

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.