Kreuziger pátý v etapě. Vyhrál Francouz Calmejane

8. 7. 2017, 18:02

Roman Kreuziger obsadil výborné 5. místo v 8. etapě Tour de France, která po dvou dnech na rovině zavedla peloton opět do kopců, konkrétně do pohoří Jura. Životní vítězství slavil z úniku Francouz Lilian Calmejane z týmu Direct Energie.

baklazann

Byl to první úspěšný únik letošního ročníku. Čtyřiadvacetiletý Francouz měl nejvíc sil ve stoupání na kopec 1. kategorie Montée de la Combe (11,7km s průměrným sklonem 6,4%), jehož vrchol byl 12 km před cílem.

Udržoval si náskok zhruba půl minuty před Robertem Gesinkem (LottoNL-Jumbo) a i když v úplně posledním mírném stoupání očividně tuhnul, udržel to až do cíle a radoval se z největšího výsledku kariéry.

Calmejane rozhodně není žádný outsider, letos má sezónu jako hrom. Vyhrál totiž závody Etoile de Bessèges, Circuit Cycliste Sarthe, Coppi e Bartali a ještě k tomu ovládl vrchařskou soutěž na Paříž-Nice.

Gesink dorazil nakonec s mankem 37 vteřin, za ním přivedl do cíle skupinu se všemi favority další Francouz Guillaume Martin (Wanty - Groupe Gobert). Za ním přijel Nicolas Roche (BMC) následován svým českým kamarádem Romanem Kreuzigerem (Orica-Scott).

„Byla to další hektická etapa. Já byl po startu v úniku, pak se to sjelo, odjely další dvě skupiny. Vzadu kontroloval tempo Sky a když to pak v závěru vystupňovali, spousta lidí odpadla. Kdyby neměli problémy v jedné zatáčce, kde spadl Thomas a Froome vyjel ze silnice, tak se ten únik možná sjel,“ popsal Kreuziger.

Sám byl s 5. místem spokojen. „Ani jsem to neočekával. Nebyl to z mé strany klasický spurt, spíš se mi tam otevřelo místo na pravé straně někde na 400 metrech. Kdybych začal dřív, mohl jsem být možná 3. v etapě, ale to je jen kdyby... Byli jsme tam ve třech a můžeme být pozitivně naladěni k zítřku, protože Yates je na tom opravdu dobře,“ dodal Kreuziger.

romacaapomcaa

Hodně krušný den si prožil francouzský spurtér Arnaud Démare, vítěz 4. etapy. Kvůli nemoci se od začátku trápil, zůstali s ním dva kolegové z FDJ a snažili se ho dostat do cíle v limitu. Nakonec se to povedlo, přijeli ve skupině s mankem přes 37 minut.

Dnešek byl klidem před bouří, protože v neděli čeká na peloton daleko těžší etapa: na 181 kilometrech je celkem 7 kategorizovaných kopců, z toho 3 nejvyšší kategorie HC. Ovšem z vrcholu toho posledního je to do cíle v Chambéry ještě 25 km. „Očekávám takovou menší válku. Dnes se hlavní lídři trochu šetřili a rozhodně neodkryli všechny karty,“ uvedl Kreuziger.