SuperCycling.cz

Když bývalý skokan válí: Roglič letěl jako vítr

27. 7. 2018, 22:45

Bývalý skokan na lyžích Primož Roglič, který do světa velké cyklistiky vstoupil teprve ve 24 letech, ovládl necelých pět let poté poslední horskou etapu letošní Tour, když v závěrečném sjezdu letěl do cíle jako vítr a nikdo z dalších favoritů ho nebyl schopen sjet.

rogpyr1

Skupinka s majitelem žlutého dresu Geraintem Thomasem dorazila o 19 vteřin později, velšský lídr ze Sky si však ještě ve spurtu dojel pro bonifikaci 4 sekund za druhé místo a před sobotní časovkou si upevnil vedení.

„Je to neskutečné vítězství,“ jásal Roglič, jenž se posunul na třetí místo průběžné klasifikace před Chrise Frooma. Ten neměl úplně svůj den a po etapě děkoval mladému kolumbijskému vrchaři ze Sky Eganu Bernalovi. „Patří mu obrovský dík. Má před sebou velkou budoucnost,“ řekl Froome, jenž je teď čtvrtý s mankem 13 vteřin na Rogliče.

Ten míří za svým historickým maximem na Grand Tour. Jede teprve třetí, vloni na Tour skončil 38., ale vyhrál královskou etapu. O rok později to dokázal zopakovat. Vždyť na cyklisty čekaly legendární vrcholy Aspin, Tourmalet a Aubisque.

„Takhle jsem si to ani nemohl vysnít. Ale cítil jsem se perfektně. Já i Steven (Kruijswijk) jsme byli aktivní. Ve sjezdu z Col du Aubisque jsem to zkusil a když jsem viděl, že mě nikdo nenásleduje, šel jsem do toho naplno,“ prozradil.

Thomas přijel do cíle s Dumoulinem, Froomem, Bardetem, Martinem, Landou a Majkou. Kruijswijk se Zakarinem dorazili kousek za nimi. Ale třeba takový Quintana, vítěz středeční pyrenejské etapy, koupil přes sedm minut.

Sagan prožil peklo

Hodně trpěl i Peter Sagan. Majitel zeleného dresu po pádu ve středeční etapě trpí, dnes dorazil cyklista stáje Bora-Hansgrohe do cíle v gruppettu s mankem přes 38 minut. „Byl to asi můj nejhorší den na kole v životě. Bolelo to, ale nemohl jsem zabalit Tour. Jsme blízko Paříži a nebylo by to fér vůči klukům z týmu, kteří se mnou dnes jeli celých 200 kilometrů a obětovali se pro mě. Moc jim děkuju,“ uvedl Sagan.

Definitivní rozuzlení z pohledu bojů o pořadí ve 105. ročníku Tour přinese těžká časovka na 31 km s desetiprocentním kilometrovým kopcem v závěru. Thomas vede o 2:05 min. před Dumoulinem, Roglič ztrácí 2:24 min., Froome 2:37. Všichni 4 jsou výborní časovkáři, ale nedá se příliš čekat, že by někdo najel na největší rivaly náskok v řádech minut.

Já jsem pořád pokorný. Vím, že je to zase o něco blíž, ale musím zajet perfektní časovku, i když mám dobrý náskok. Člověk nikdy nemůže podlehnout uspokojení. Ta časovka bude těžká, hlavně kopec v závěru. Musíte dobře rozvrhnout síly,“ řekl lídr Tour.

„Já se na to hodně těším. Budu se rvát, abych udržel pódium, a uvidíme, co můžu ještě dokázat dalšího,“ přiznal další excelentní časovkář Roglič.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.