SuperCycling.cz

Jan Bárta: Jediný, kdo může ohrozit Frooma, je Quintana

21. 7. 2015, 17:06

V pořadí je nejlepším jezdcem týmu Bora-Argon 18. Jan Bárta figuruje před poslední částí Tour de France na 33. místě průběžné klasifikace. „Ale zrovna tohle nějak neřeším. Možná, kdyby byla šance na dvacítku, ale ta je pro mě hodně daleko. Spíš mě těší, že mám pořád dobré nohy a bylo by pěkné, kdyby se mi ještě do konce Tour něco povedlo,“ říká Bárta v rozhovoru pro Supercycling.cz.

bartic-rozhocor-gap-nahoru

Dnešní den volna docela přivítal. „V noci se mi špatně spalo, tak jsem to dospával dopoledne. Ani jsem nešel na kolo. Měli jsme v jedenáct dobrovolnou vyjížďku, ale myslím, že mi úplné volno prospěje víc,“ říká třicetiletý cyklista německého týmu Bora-Argon 18.

Dáš si během volna třeba něco speciálního k jídlu, co během závodu nemůžeš?

V podstatě jím pořád to samé. Těstoviny jen výjimečně, spíš rýži, brambory nebo kaši. Máme tu svoji kuchařku a často nám dělá ryby. Občas si dám i hovězí nebo kuře. Ale celkově jí člověk spíš jen to, na co je zvyklý.

bartic rozhovor gap 1

Váš tým má díky firmě Bora k dispozici luxusní prosklenou pojízdnou kuchyň. Takže v tomhle směru je o vás postaráno dokonale.

Je to spíš dáno tím naším sponzorem, že takhle propagujeme jeho výrobky. Samozřejmě je to velké plus, ale dnes už má na Tour většina týmů své kuchaře. My máme kuchařku Claudii, která jídlo připraví a pak nám ho přinese v nádobách do hotelové restaurace.

V jakém rozpoložení se nacházíš před posledními pěti etapami Tour?

Zatím nejsem až tak zničený a jsem na tom celkem dobře. Taky už jedu čtvrtou Grand Tour a jsem na to trochu víc zvyklý. Člověk se o sebe na takovém závodě musí přece jen trochu více starat a taky správně odpočívat.

Z ceny bojovníka etapy jsem měl radost, ale už to beru jinak, než kdy jsem ji dostal poprvé vloni. Letos ji přede mnou dostal Kwiatkowski, který jen tahal, další den po mě Nibali. Připadalo mi spíš, že tou cenou potřebují ukázat, koho všeho v závodě mají...

Některé týmy na Tour občas kritizují úroveň ubytování. Váš tým už taky potkaly nějaké horší podmínky?

Někdy je to lepší, jindy horší. Ale že by to byla až taková katastrofa... Možná jen z pohledu těch top týmů, které jsou většinou zvyklé jen na pětihvězdičkové hotely, a pokud dostanou něco o trochu horšího, nelíbí se jim to. Já zažil doby, kdy jsme ani neměli autobus. Když jsem třeba ještě působil v rakouském týmu KTM, jezdili jsme na závody Tranzitem a bydleli jsme všude možně.

bartic rozhovor ga 4

Těší tě, že jsi v pořadí nejlepší z týmu?

Ani jsem o tom moc nepřemýšlel. Jede se mi celkem dobře, nemůžu si na nic stěžovat. Myslím, že jsem dobře nachystaný.

Několikrát jsi zkoušel odjíždět, ale vysněné etapové vítězství zatím chybí.

Bohužel. Na startu v Utrechtu bylo 198 lidí a snad všichni chtějí alespoň vyhrát etapu. Na každého se nedostane, to je realita.

Myslíš, že je reálné zkusit něco v posledním těžkém týdnu?

Ještě jsem ty etapy detailně nestudoval, ale nikde není psáno, že by se něco nemohlo podařit. Hodně lidí toho má plné zuby a podle mě se bude odjíždět skoro pořád.

bartic rozhovor gaop 3

Těší tě aspoň cena největšího bojovníka 3. etapy?

Měl jsem z ní radost, ale už to beru jinak, než kdy jsem cenu dostal poprvé vloni. Letos ji přede mnou dostal Kwiatkowski, který jen tahal, další den po mě Nibali. Připadalo mi spíš, že tou cenou potřebují ukázat, koho všeho na závodě mají... Někdy je až podivné, koho vyberou.

Co říkáš na dosavadní vývoj Tour?

Trochu mě to překvapuje. Čekal jsem, že na tom bude dobře Nibali, ale tomu nějak nevyšla forma. Je to prostě cyklistika. Jednou je na tom člověk líp, jindy hůř. Froome zatím jednoznačně vládne a vypadá to, že to tak bude až do Paříže. Contador byl skvělý na Giru, ale podle mě není možné udržet top formu na dva tak velké závody v takhle krátkém rozmezí. Jediný, kdo by mohl zaútočit a Frooma nějak ohrozit, je podle mě Quintana.

batic rozhov rgpa 7

Překvapuje tě role tvého bývalého parťáka z NetAppu Lea Königa, který ve Sky často tahá i na rovinách?

Když se rozhodoval, kam půjde, šel za nejvyšší nabídkou, což by asi udělal každý. Musel počítat i s tím, že bude někdy pracovat ve prospěch jiných, to k tomu prostě patří. A že tahá i po rovině, to je věc taktiky toho týmu.

Je Sky skutečně tak dominantní?

Možná to tak vypadá v televizi, že kontrolují celý závod. Ale včera tahal Etixx-Quick Step, den před tím zase Kaťuša. Sky zas až tolik práce nemá. Mají lídra, který má slušný náskok, proto se nikam nemusejí hnát. Tahají, ale tak nějak v pohodě. Když jel včera tempo Etixx, byli uprchlíci na pět minut. Pak vlezl dopředu Sky a z pěti minut udělal dvacet... Je to dáno tím, že nepotřebují všechno sjíždět za každou cenu.

bartic rozhovor gap 2

Poslední tři dny o sobě dal vědět Peter Sagan. Dokážeš sám jako cyklista, která rád skáče do úniků, ocenit jeho snažení?

To, co předvedl poslední tři dny, bylo úplně úžasné. Byl strašně silný. Je vidět, že je fantasticky připravený. Sice mu chybí troška štěstí, když ještě nevyhrál etapu, ale to, co ukazuje, je vynikající reklama pro něj, jeho tým i cyklistiku jako takovou.

 


Sledujte TOUR DE FRANCE 2015 s námi!

Etapy Trikoty Týmy Češi  Výsledky Soutěž

banner soutez tour de france 2015


 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.