SuperCycling.cz

Hodnocení českého čtyřlístku na Tour

28. 7. 2015, 06:28

Do 102. ročníku Tour de France odstartovali hned čtyři čeští cyklisté, což bylo historické maximum. Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo), Leopold König (Sky), Zdeněk Štybar (Etixx-Quick Step) i Jan Bárta (Bora-Argon 18) dojeli do pařížského cíle. A ani jeden z nich nezklamal. Pojďme si podrobněji zhodnotit každého z nich.

styby-vitz-k-tdg

Roman Kreuziger

(Tinkoff-Saxo, 17. místo)

Jeho role byla dopředu daná, tým podřizoval vše úspěchu Alberta Contadora. Že to Španělovi nevyšlo úplně podle představ, je věc druhá, ale Roman si svou práci stoprocentně odvedl.

Neměl být tím, kdo s Contadorem bude v horách zůstávat poslední, tuhle roli ruský tým svěřil Poláku Majkovi. Kreuziger měl být Contadorovi k ruce hlavně ve středně těžkých horských etapách, ale bylo vidět, jak pro něj pracoval i na rovině. Španělský lídr mu hodně věří. V Pyrenejích se trošku trápil, v Alpách šel nahoru.

roman k hodnoceni cesi td

Někdy možná odpadl dřív, než by si asi fanoušci přáli, ale je třeba si uvědomit, že měl v nohách těžké Giro a konečné sedmnácté místo rozhodně není špatné.

Romanovi by určitě slušelo, kdyby si příští rok mohl střihnout nějakou Grand Tour jako lídr, ale otázkou je, zda to bude reálné. Sám se po závodě nechal slyšet, že by v roce 2016 jel nejraději až na Tour. A tam to bude ve své avizované poslední sezóně opět jasnou jedničkou Contador.

Očima Tomáše Konečného,

trenéra reprezentace ČR

Jel výborně. Ve stoupáních rozjížděl Contadorovi tempo a když za to vlezl, ve skupině zůstalo třicet lidí. Svou práci si odvedl. Giro se na něm asi trošku podepsalo, ale to bylo vidět i na Contadorovi. Být ve dvacítce na Tour jako domestik, to je pořád excelentní. Navíc po práci na Giru, kde vybojovali růžový dres. Roman odváděl skvělou práci i na rovinách. Vím, že by ho fanoušci asi raději viděli v jiné roli, ale holt musí skousnout, že naši dva nejlepší vrchaři na Tour pracovali pro lídry svých týmů, kteří oba bojovali o žlutý dres.

Jan Bárta

(Bora-Argon 18, 25. místo)

Velké překvapení. Honza je v první řadě excelentní časovkář, dobrý klasikář a člověk do úniků. V únicích byl několikrát, hned zkraje Tour dostal cenu pro největšího bojovníka etapy. Jenže světe div se, on jezdil skvěle i v horách. Nebyly to žádné dvacetiminutové ztráty, jak by se možná čekalo.

barta k hodnocenii

Bárta byl nejlepším závodníkem německé stáje, které brzy odstoupil lídr Nerz. Skončil třeba o dvě místa za Fuglsangem a porazil excelentní vrchaře Majku nebo Rodrígueze! Na Tour měl zřejmě životní formu.

Očima Tomáše Konečného

Celkovým umístěním asi překvapil i sám sebe. Je to velký bojovník. Chodil do úniků i v těch horách a tam na to člověk musí sakra mít, aby si to dovolil. Jeho výhrou bylo, že si dokázal podržet svůj vysoký standard i do posledního týdne, zatímco většině lidí docházelo. Myslím, že mu paradoxně trochu pomohl ten výpadek na jaře, kdy nějakou dobu nezávodil. Teď byl čerstvější a jeho výkonnost stoupala.

Leopold König

(Sky, 70. místo)

Poprvé v kariéře zažil, jaké je to po celou Grand Tour pracovat pro lídra. V NetAppu si ho hýčkali, letos na Giru se v dresu Sky nakonec lídrem stal, ale na Tour tvrdě makal ve prospěch Chrise Frooma. A mohl být spokojen, protože Brit dovezl do Paříže žlutý dres.

Na Tour nebyl ani superdomestikem, ale tahal i po rovinách a v horách odstupoval často hodně brzy. Většinou pracoval prvních sto kilometrů. Během nich byl hodně vidět vpředu, pak přišli na řadu Porte, Poels nebo Thomas.

leo k hodnoceni tdf

Jak Leo přiznal, během Tour si u něj vybrala svou daň únava po náročném Giru. „Samozřejmě bych radši dojížděl v první dvacítce, nebo vydržel déle v kopci. Nedá se nic dělat, když to tělo nepovolí, hlava může jet, jak chce. Mentálně jsem na tom dobře, cítím se svěží a namotivovaný, ale tělo říká ne,“ prohlásil během závodu pro idnes.cz.

König přesto ukázal, že je i týmovým hráčem, který neohrnuje nos nad černou prací. Jako domestik obstál v pohodě.

Očima Tomáš Konečného

Už v prvním týdnu odváděl excelentní práci po rovinách, což možná nikdo nečekal. V Pyrenejích se na něm asi projevila únava z Gira, tam toho měl plné zuby, ale ve třetím týdnu už byl zase lepší. Klobouk dolů, jak se srovnal s rolí domestika. Zahodit stranou osobní ambice, vystoupit si v situacích, kdy by normálně začal bojovat s nejlepšími, chytit dvacet minut a druhý den makat znovu, to je taky umění. Myslel jsem si, že jeho role bude trochu jiná, ale tým to udělal takhle a Leo se s tím popasoval dobře.

Zdeněk Štybar

(Etixx-Quick Step, 103. místo)

Jel svou první Tour de France v kariéře a zaslouží jedničku. Na startu snil o tom, že vyhraje etapu a tenhle sen se stal realitou. Ovládl 6. etapu s cílem v Le Havru, hodně dobře si vedl i na kostkách.

styby na bedn k hodnoceni td

Bylo jasné, že v horách bude spíš bojovat sám se sebou, což se také potvrdilo. Štybar není vrchař a díky své postavě ani nikdy nebude, ale zvládl to se ctí. A dojel až do cíle, takže klobouk dolů. V jeho případě nehrálo konečné umístění žádnou roli, ale tým dokázal etapovým vítězstvím hodně zviditelnit.

V rovinatých etapách odvedl hodně práce, jezdil vpředu a byl vidět. V horách už většinou „hlídal“ Cavendishe v gruppettu, ale to bylo dopředu jasné.

Očima Tomáše Konečného

Vyhrát při premiéře etapu, to hovoří za vše. Než se přijelo do Pyrenejí, s týmem Etixx-Quick Step excelovali. Vyhráli tři etapy, tvořili závod. Zdeněk si za tou vyhranou etapou šel a klobouk dolů, jak to zvládl. Líbilo se mi, že to pak zkoušel i v dalších etapách, kde měl nějakou šanci uspět. V horách se hlavně staral o Cavendishe, aby nechytil limit, ale bylo vidět, že je na tom hodně dobře.

 

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    28. 7. 2015, 20:08 (před 6 roky)

    Bártič asi překvapil konečným umístěním i sám sebe :-) Paráda...

  • romanoff
    28. 7. 2015, 12:30 (před 6 roky)

    Naši byli naprosto skvělí. Nádherné výkony. Jako velký fanoušek Jana Bárty jsem byl uchvácen jeho výkony i jeho končeným umístěním.