SuperCycling.cz

Geschkeho životní úspěch, Contador spadl ve sjezdu

22. 7. 2015, 19:13

Němec Simon Geschke slaví na Tour životní úspěch. Devětadvacetiletý cyklista vyhrál z úniku 17. etapu Tour a pro stáj Giant-Alpecin vybojoval první vítězství na letošní Tour. Po prvním ostrém alpském testu vede dál Chris Froome, ale všichni z top 5 dnešek bez problémů nepřežili.

geschke-v-cili-radost

Van Garderen odstoupil

Nejdřív se stalo to, že 70 km před cílem odstoupil v kopci průběžně třetí Američan Tejay van Garderen z BMC. Už od začátku etapy ztrácel kontakt. Trápily ho žaludeční problémy a byl očividně strašně zesláblý. Bojoval, ale pak na něj počkal týmový vůz a on se slzami v očích slezl z kola. Dál to prostě nešlo.

„Je to pro nás strašně těžké přijít pár dní před cílem o lídra. Ale musíme zkusit zabojovat a ještě tady něco zkusit. Snad není úplně pozdě,“ řekl španělský závodník BMC Samuel Sánchez.

Etapu nedokončili tři další závodníci, mimo jiné úřadující mistr světa Michal Kwiatkowski z Etixx-Quick Step, který skutečně po sezóně tým opouští, což dnes potvrdil jeho generální manažer Patrick Lefevere. Měl by zamířit do Sky.

Dostal kolo od Sagana

Ve sjezdu z nejvyššího vrcholu letošní Tour Col d´Allos (2250 m), což byl předposlední kopec etapy, spadl Alberto Contador. Naštěstí se mu nestalo nic vážného, ale ztratil, protože musel čekat, než dostane náhradní kolo. To mu dal Peter Sagan, jenž byl opět v úniku a pak se propadl.

alberto sed

Detail nohy Alberta Contadora po pádu. Nejvíc se těším na led, řekl v cíli.

„Ustřelilo mi kolo a šel jsem. Musel jsem ho měnit. Dal mi ho Sagan, tak jsem na něm dojel zbytek sjezdu. A na začátku závěrečného kopce jsem zase dostal svoje kolo,“ popsal lídr Tinkoff-Saxo.

„Snažil jsem se bojovat do poslední chvíle, abych minimalizoval ztrátu. Někdy jsou věci tak, jak si přejete, a jindy naberou úplně opačný směr. Nedá se nic dělat,“ řekl Contador, který dál zůstává pátý.

Na Frooma s Quintanou ztratil 2:17 min. a v celkovém pořadí už na Frooma ztrácí 6:40 min. Dnes se před něj těsně dostal Geraint Thomas ze Sky. Po odstoupení van Garderena se na třetí místo posunul Alejandro Valverde hned za kolegu z Movistaru Naira Quintanu.

quin a fru

Nairo Quintana a Chris Froome přijeli do cíle společně.

Nejšťastnějším mužem byl dnes Simon Geschke. Tenhle vousáč, který vyniká hlabně jako rozjížděč spurtů a v dosavadní kariéře vybojoval jen dvě profesionální vítězství, nastoupil z vedoucí skupiny ve stoupání na Col d´Allos, náskok pak udržel ve sjezdu i v cílovém stoupání do Pra Loup.

„Chvilku mi bude trvat, než mi dojde, co se mi vlastně povedlo. Věděl jsem, že když neujedu, nebudu mít ze skupiny v posledním kopci šanci. Zkusil jsem to a podařilo se mi něco neuvěřitelného,“ říkal do televizní kamery chvilku po etapě Geschke a svá slova doprovázel slzami štěstí. „Na tuhle chvíli jsem čekal 15 let. O vítězství na Tour jsem snil strašně dlouho,“ prozradil.

geschke jede pro troumf

Simon Geschke si jede pro vítězství.

„Gratuluju, kamaráde. Doufám, že teď už se konečně oholíš. Užij si tu slávu a zítra nám ukaž svou pravou tvář,“ napsal na Twitter se smajlíkem Geschkeho krajan André Greipel z týmu Lotto-Soudal.

Velmi dobrý výkon předvedl Jan Bárta, který v jednu chvíli rovněž skočil do úniku. Nakonec skončil jako nejlepší z Čechů na 26. místě.

ad cesi 17ke

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.