SuperCycling.cz

Geraint Thomas: nečekaný, ale zasloužený král Tour

30. 7. 2018, 06:45

Před začátkem 105. ročníku Tour de France mezi top favority nepatřil. Měl být plánem B týmu Sky. Jenže Geraint Thomas, jenž měl dosud na Grand Tours nálepku superdomestika, předčil lídra Chrise Frooma a stal se králem Tour. Poslední etapa do Paříže už na tom nemohla nic změnit.

kolazodskyhor

Vyhrál ji Nor Alexander Kristoff (UAE-Team Emirates), což bylo jediné podstatné z dojezdu na Champs Elysées. Jinak šlo tradičně o dojezd slavnostního charakteru, v němž se nebojuje a je oslavou krále Tour. Ten je poprvé v historii z Walesu.

A Thomas je na to pyšný. Na pódium přišel zabalený do velšské vlajky. „Je to sen, který se stal skutečností. Jako malý kluk jsem sledoval Tour a říkal jsem si, že by bylo krásné ji jednou jet. Ten sen se mi splnil už dřív, ale že bych ji vyhrál, to mě nenapadalo ani ve snu,“ přiznal vítěz 105. ročníku.

Soutěže na Tour

Sprinterská: 1. Peter Sagan, 2. Alexander Kristoff, 3. Arnaud Démare

Vrchařská: 1. Julian Alaphilippe, 2. Warren Barguil, 3. Rafal Majka

Nejlepší mladý závodník: 1. Pierre Latour, 2. Egan Bernal, 3. Guillaume Martin

Nejlepší tým: 1. Movistar, 2. Bahrain Merida, 3. Sky

Thomas na Tour vyhrál dvě horské etapy, žlutý dres oblékl po té 11. Roli lídra Sky však ještě nějaký den odmítal. „Chris je šampión Tour, já mu chci hlavně pomoci k dalšímu vítězství,“ tvrdil.

Jenže pátý triumf na Tour Froomovi nebyl souzen. Musel se spokojit s třetím místem, mezi dva borce ze Sky se vklínil Nizozemec Tom Dumoulin ze Sunwebu.

gve veslsglag

„Těžko hledám slova a musím říct, že mi to ještě moc nedochází. Vyhrát Tour de France, to je něco nepopsatelného. Obrovský dík patří týmu. Kluci byli po celé tři týdny neskuteční. A speciální poděkování je pro Froomeyho. On je velký šampión a moc mi přál to vítězství. Jsme velcí kamarádi a podporoval mě. Když na vás jede nejlepší specialista na Grand Tours, je to pocta,“ uvedl Thomas.

Thomas taky skvěle umí etapáky, ale na kontě má třeba i vyhranou klasiku E3 Harelbeke z roku 2015. Z etapových závodů ovládl už před dvěma lety Paříž-Nice, dvakrát se stal vítězem Kolem Baskicka, letos nenašel přemožitele na Dauphiné.

Na Grand Tours bylo do letoška jeho maximem 15. místo. Vždycky hlavně pracoval pro lídry. Ale jeho třináctá Grand Tour kariéry byla zlomová. Slavil životní triumf. Ve 32 letech.

Gsnovinaaa

Kariéru začal primárně jako dráhař a dotáhl to až na absolutní vrchol. V letech 2008 a 2012 byl členem britského stíhacího kvarteta, které vybojovalo zlaté olympijské medaile.

Na Tour debutoval už v roce 2017 jako člen týmu Barloworld startujícího na divokou kartu. „Trpěl jsem každý den. Bylo to pro mě největší utrpení v kariéře,“ vzpomínal na svůj debut, při němž skončil předposlední.

„Ale splnil se mi tím sen. Kvůli tomuto závodu jsem začal s cyklistikou. Jako kluk jsem vždycky pospíchal domů ze školy, abych viděl aspoň část etap Tour. Je to závod, kterému se žádný jiný nevyrovná,“ přiznal šampión.

„Pro náš tým jde už o šesté vítězství na Tour a jsem pyšný, že tím posledním vítězem je právě G. Deset let jsme týmoví kolegové a stát tady na pódiu vedle sebe, to je neskutečné. Vyšlo nám to skvěle a já jsem rád, že jsem po Giru dokázal vybojovat i pódiové umístění na Tour,“ prohlásil Chris Froome.

iluetyy

Thomas zůstával z hlediska prognóz do poslední chvíle pokorný. „Člověk neví, co se může stát. Pyreneje byly hodně těžké a já dost trpěl. Naštěstí jsem byl v dobré pozici. V podstatě mi stačilo sledovat Toma. On je podobný typ závodníka jako já. Kdyby tam byl někdo, kdo neustále nastupuje, bylo by to pro mě daleko těžší,“ prozradil.

„Dokázal jsem žít ve svojí bublině. Pokusit se nepodléhat tlaku okolí. Nečetl jsem noviny, nečetl jsem cyklistické weby. Chtěl jsem se soustředit jen na sebe. A vyšlo to,“ dodal vítěz Tour, jehož závěrečné dny v závodě sledovala osobně i manželka Sara, s níž se brali v roce 2015.

Co bude s Thomasem dál? Ve Sky má podepsáno jen na letošní rok, ale je pravděpodobné, že zůstane. I když za výrazně lepších podmínek. Vítěz Tour má svou cenu. A to ve Sky dobře vědí.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.