SuperCycling.cz

Froome zvýšil náskok, Kreuziger zůstal jedenáctý

20. 7. 2016, 18:39

První alpský dojezd letošní Tour s cílem na vrcholu Finhaut-Emosson v nadmořské výšce 1960 metrů vyhrál z úniku ruský vrchař Ilnur Zakarin z Kaťuši. Z favoritů dopadli nejlépe Richie Porte (BMC) a Chris Froome (Sky), kteří přijeli do cíle společně s mankem osmi minut.

Chris Froome po projetí cílem.

Chris Froome po projetí cílem.

Roman Kreuziger, český lídr stáje Tinkoff, nevydržel v závěru tempo s nejlepšími a v etapě ztratil na Frooma, který byl 11., na 23. místě 1:39 min. Průběžně drží 11. příčku. Z desítky vypadl Tejay van Garderen, který si vybral černý den a skončil hluboko v poli poražených, naopak před českého mistra skočil Jihoafričan Louis Meintjes (Lampre-Merida).

Na 10. místo nyní Kreuziger ztrácí 56 sekund. „Byla to etapa za velkého vedra. Od nás skočili kvůli dresům do úniku Peter s Rafou, ostatní zůstali kolem mě a snažili se mě co nejvíc zásobovat bidony, aby nedošlo k dehydrataci. Vždyť jen poslední dva kopce znamenaly téměř 2000 metrů převýšení, tak bylo důležité pod ně dovézt co nejvíc bidonů,“ řekl český cyklista.

Ještě se zvládl probrat

„Potvrdilo se, že poslední kopec byl jeden z nejtěžších na letošní Tour. Já nějakých 5 kilometrů před cílem nebyl schopen držet rytmus ve chvíli, kdy začal tahat Valverde. Musel jsem se trochu probrat a naštěstí jsem pak zase našel správné tempo. Poslední dva kilometry jsem přeskočil docela dost lidí, kteří za tu výšku zaplatili a já se začal probírat,“ líčil Kreuziger.

ten jrizak

Ztráta na nejlepší ho mrzela, ale nedělal z ní tragédii. „Zamrzí to, ale pořád si věřím, že ta desítka reálná je, protože jsem etapu končil s dobrými pocity,“ pravil před zítřejší horskou časovkou. „Dobře ji znám, projížděl jsem ji už dříve a mám detailní informace. Snad to dobře dopadne, tak držte palce,“ vzkázal českým fanouškům.

Jak už bylo řečeno, etapu vyhrál ruský vrchař Zakarin. „Není to pro mě překvapení, cítím se opravdu dobře,“ řekl vítěz z Kaťuši. Dres nejlepšího vrchaře si pojistil třetí Majka, který má před druhým De Gendtem náskok 83 bodů. Sagan zase vyhrál jediný sprint etapy a jeho náskok v boji o zelený dres před Kittelem je prakticky nedostižný.

zaka v cile

Vítěz etapy Ilnur Zakarin.

Nejvíce radosti však mohl mít Froome. Znovu zvýšil náskok v čele celkové klasifikace už na dvě a půl minuty před Bauke Mollemou. Třetí zůstává Adam Yates, který dnes dokázal na Mollemu půl minuty najet.

„V závěru jsem nebyl schopen jet rychleji než Richie (Porte), který nasadil pekelné tempo. Jsem spokojený, ale dnes to byla pouze první část těžkého bloku v horách,“ přiznal Froome.

„Znovu musím poděkovat svému týmu za skvělou práci. Kdybych jezdil v nějaké menší stáji, asi bych měl jiné cíle. Třeba bych skákal do úniků, abych vyhrál etapu. Největší rozdíl mezi týmem Sky a ostatními je v tom, že mých osm kolegů má jediný cíl: pomoci mi k vítězství na Tour. Většina dalších týmů bojuje na více frontách, protože mají třeba sprintery nebo lidi do úniků,“ dodal britský lídr.

cesivandrse

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.