Froome vyhrál potřetí Tour, Kreuziger desátý

24. 7. 2016, 20:45

Poslední etapa s cílem v Paříži na Champs Elysées korunovala Chrise Frooma jako krále 103. ročníku. Britský cyklista týmu Sky nakonec vyhrál s náskokem více než čtyř minut před Francouzem Romainem Bardetem (AG2R), třetí skončil Nairo Quintana (Movistar). Roman Kreuziger (Tinkoff) obsadil 10. místo.

ti-kralove-jdeme-k-vaaam

Poslední 21. dějství vyhrál ve spurtu Němec André Greipel (Lotto Soudal) a obhájil loňský triumf v této prestižní etapě. „Jsem strašně pyšný. Nedá se vyhrát na lepším místě, než tady. Děkuji týmu, že mi nepřestával věřit,“ prohlásil dojatý Greipel, který na letošní Tour vyhrál jedinou etapu, a to tu úplně poslední.

Greipel ve spurtu těsně porazil Petera Sagana, jemuž ještě v samém závěru lehce podklouzlo kolo, a jednou šlápl naprázdno, třetí skončil Nor Alexander Kristoff.

Podle očekávání byla poslední etapa dlouho manifestační jízda oslavující nejen vítěze Chrise Frooma. Ten usedl na Pinarello speciálně vyvedené celé ve žluté barvě, jeho kolegové z týmu Sky měli žlutá řídítka, žlutá nechyběla ani na jejich helmách a dresech.

Posledních 60 kilometrů etapy se už odehrávalo na okruzích v srdci Paříže, v jednu chvíli nechali závodníci najet před peloton osamoceného Joaquima Rodrígueze, který po této sezóně končí kariéru a sedmým místem se loučil i s Tour de France.

Bárta v úniku

Podle očekávání také došlo na únik osmičky závodníků, v níž byl i Jan Bárta (Bora-Argon 18), ale neměl šanci na úspěch. Došlo na spurt, v němž slavil prvenství Greipel. „Vybral jsem si zadní kolo Kristoffa a bylo to nejlepší řešení,“ prozradil taktiku v samém závěru.

ten andreeeekjjwkjd

Německý cyklista slavil celkově 11. triumf v etapě na Tour a zároveň už na 11. Grand Tour v řadě nevyšel naprázdno. Celkově šlo už o jeho 21. vyhranou etapu na Grand Tour (11 na Tour, 6 na Giru, 4 na Vueltě).

Vítězství pro tým i syna

Jednoznačným králem však byl Froome. Žlutý dres oblékl po 8. etapě, kterou vyhrál díky nečekanému ataku ve sjezdu, a už ho nikomu nepustil. Slavil tak třetí celkové vítězství na Tour po letech 2013 a 2015.

„Žlutý dres je dílem vás všech, protože jste se pro mě obětovali, abych tady mohl stát,“ řekl Froome z pódia směrem k svým kolegům ze Sky. „Stejně tak patří tohle vítězství mojí ženě a synkovi Kellanovi,“ přiznal dojatý britský cyklista, který nezapomněl ani vyjádřit soustrast obětem nedávného teroristického útoku v Nice. „Máte ten nejhezčí závod, buďte na něj pyšní,“ řekl pak ve francouzštině fanouškům na Champs Elysées.

ten skaja jakjjed

Hned dvě trofeje získal Peter Sagan. Slovenský bombarďák ze stáje Tinkoff kromě tří vyhraných etap ještě s obrovským náskokem vyhrál sprinterskou soutěž a vedle zeleného dresu byl ještě vyhlášen po zásluze největším bojovníkem letošního ročníku. Králem vrchařů se stal jeho polský stájový kolega Rafal Majka, nejlepším mladým závodníkem je Brit Adam Yates (Orica-Bike Exchange), jenž skončil celkově čtvrtý. Nejlepším týmem je Movistar.

Závod dokončili všichni tři čeští cyklisté. Kromě desátého Kreuzigera byl na 88. místě klasifikován Jan Bárta, Petr Vakoč (Etixx-Quick Step) obsadil při své premiéře na Tour 118. místo.