SuperCycling.cz

Froome: Když vyhraje Thomas, budu šťastný

24. 7. 2018, 06:29

Kdo se stane králem 105. ročníku Tour? Odpověď na tuto otázku dají závěrečné etapy v Pyrenejích. Zatím nejblíž k tomu má Geraint Thomas. „Důležité je, aby vyhrál závodník Sky. A když to bude Geraint, budu stejně šťastný. Jsem připraven mu pomoci,“ řekl během dne volna jeho kolega Chris Froome, který by přišel o šanci vyhrát Tour popáté a zároveň ovládnout čtvrtou Grand Tour v řadě.

zastydvazeskaj

Už dnes je na programu první pyrenejská etapa se třemi vrchařskými prémiemi na posledních 60 kilometrech; 10 km před cílem je vrchol Col du Portillon - stoupání dlouhé 8,3 km s průměrem přes 7 %. A pak sešup dolů.

skajsopajj

„Jsme v neskutečné pozici. Všichni tady mluví o útočení, ale my máme prvního a druhého. Útočit by měli hlavně jiní,“ uvedl druhý Froome, jenž na Thomase ztrácí 1:39 min. Třetí Tom Dumoulin 1:50 min. Jestli se nestane něco neočekávaného, vítěz Tour by měl vzejít z této trojice. I vzhledem k časovce na 31 km, která na cyklisty čeká v předposlední den závodu.

„Myslím, že teď to teprve bude válka,“ vzhlíží k pyrenejským etapám Thomas. „Vůbec netuším, co se může stát. Budou to opravdu těžké dny,“ říká majitel žlutého dresu.

S Froomem mezi nimi žádná rivalita nepanuje. Oba jsou kamarádi, žijí v Monaku, trénují spolu. „Rád bych ten dres měl co nejdéle. Nevyměnil bych to za žádné peníze na světě,“ přiznal Thomas.

Peklo přijde hlavně ve středu, kdy je na programu extrémně těžká etapa. Měří jen 65 km, ale hned od startu se jede do kopce a na cyklisty čekají tři těžké kopce v krátkém sledu. Cílový kopec má 16 km s průměrným sklonem 8,7 %. Může to být zlomová etapa.

A s jakou taktikou vyrazí Sky do závěru Tour? „Máme plán na nadcházející tři etapy. Oba lídři vědí, co je třeba udělat,“ uvedl sportovní ředitel britské stáje Nicolas Portal bez dalších podrobností.

jedouuuuu

„Hlavně nezapomínejme na Dumoulina. Ten je ve skvělé pozici. Čeká, jestli jeden z lídrů Sky bude mít špatný den. Dobře ví, že je lepší časovkář než oni. Pokud uvidí, že je na tom někdo hůř, zkusí zaútočit,“ myslí si Matt White, sportovní ředitel stáje Mitchelton-Scott.

„Sky nesmí udělat chybu v taktice. Je to nová situace. A když něco děláte poprvé, vždycky je tam spousta otázek. Je úplně jedno, jestli je cíl na kopci nebo z kopce. Člověk může rupnout vždycky,“ dodává White.

„Je to pořád hodně otevřené. Dumoulin závodí podobným způsobem jako já. Je to výborný časovkář, který se naučil jezdit chytře na Grand Tours. Když je kopec, kde dojde k prudkým nástupům, on si radši nechá pár metrů díru, ale jede si svoje stále tempo. Podle mě hodně počítá. Jede víc na čísla než podle pocitů. Ale možná právě v tom je jiný oproti ostatním. Těžko se proti němu závodí,“ řekl Froome na adresu Dumoulina.

krispiss

„A nezapomínejme na Rogliče,“ zmínil aktuálně čtvrtého Slovince, který ztrácí na Thomase 2:38 min. „Je to taky výborný časovkář a zatím jede výborně i v horách,“ přidal Froome.

Zatím za očekáváním zůstává Movistar. Landa je šestý, Quintana osmý, Valverde jedenáctý. „Ještě jsme ale neřekli poslední slovo. Nairo se cítí pořád lépe, Mikel se zotavuje z pádu. Na Thomase ztrácíme dost. Jestli zůstane silný, vyhraje. Ale k Froomovi jsme blízko. Budeme bojovat a doufat, že Sky bude mít horší den,“ slíbil sportovní ředitel Movistaru José Luís Arrieta.

Jisté je, že Sky jde do finálních etap v sedmi bez Gianniho Moscona, který byl za svou stupiditu v nedělní etapě diskvalifikován. Od týmu to řádně schytal, musel natočit video s omluvou. A čekají ho další sankce po Tour.

„Těžko s tím teď něco uděláme. Jsme jen závodníci a nevybíráme si lidi, kteří přicházejí do týmu a odcházejí z něj,“ pokrčil rameny Thomas na tiskové konferenci před více než stovkou novinářů. „Jsme z toho všichni zklamáni. Byla to hloupá reakce a zbytečné oslabení,“ přidal Froome.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.