Froome byl v Paříži počtvrté korunován králem Tour

23. 7. 2017, 20:42

Chris Froome ze Sky je počtvrté v kariéře vítězem Tour de France. Poslední etapa s cílem na pařížském Champs Elysées na pořadí už samozřejmě nic nezměnila. Vyhrál ji trochu překvapivě nizozemský mladík Dylan Groenewegen z týmu LottoNL-Jumbo.

krisaljev

Druhé místo obsadil ve 104. ročníku Tour Kolumbijec Rigoberto Urán (Cannondale-Drapac), třetí byl Francouz Romain Bardet (AG2R). Mezi prvním a druhým mužem celkového pořadí bylo letos 54 sekund, což je osmý nejmenší rozdíl v historii.

„Nemám slov. Dojíždět na Champs Elysées jako vítěz Tour, to se nikdy neomrzí,“ přiznal Froome, na nějž v pařížském cíli čekala manželka Michelle se synem Kallenem, jemuž je dva a půl roku.

krisakompatrt

„Tohle vítězství chci věnovat právě jim za skvělou podporu, kterou mám doma. Jeho velká část patří i týmu Sky, který pro mě po celý závod odváděl fantastickou práci. Tři týdny jsem o tom snil a teď je to realita,“ jásal 32letý Froome, který jako celkový vítěz nevyhrál jedinou etapu. Je to poprvé od roku 2006.

Když se ho novináři ptali na srovnání jednotlivých vítězství, odpověděl: „Každé je jedinečné a každého si vážím stejně. Tohle bylo asi nejvybojovanější, protože ty rozdíly byly opravdu malé. Byly to krásné souboje a rád bych ocenil kamarádský duch v pelotonu, i když jsme soupeři,“ uvedl vítěz 104. ročníku.

krisatrikotiii

Se čtyřmi triumfy se zařadil na 5. místo historických tabulek. Když pomineme Armstronga, jemuž všech 7 titulů sebrali, tak před Froomem je kvarteto Anquetil, Merckx, Hinault a Indurain, kteří vyhráli shodně pětkrát.

Nejlepším vrchařem letošní Tour se stal Francouz Warren Barguil (Team Sunweb), jenž dostal i cenu pro největšího bojovníka závodu. Zelený dres vítěze bodovací soutěže získal Australan Michael Matthews, stájový kolega Barguila, bílý dres pro nejlepšího mladého závodníka má Brit Simon Yates (Orica-Scott).

krisapiviii

Nejlepším týmem je Sky. Až do cíle v dresu britské stáje dorazili s Froomem Mikel Landa, Mikel Nieve, Michal Kwiatkowski, Sergio Henao, Vasil Kiryjenka, Christian Knees a Luke Rowe, Velšan Geraint Thomas musel odstoupit kvůli zranění po pádu v 9. etapě. Do Paříže však za svými kolegy dorazil.

Z trojice Čechů dokončili Tour dva: Roman Kreuziger (Orica-Scott) je 24. (+59:58), Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) obsadil 102. místo (3:12:12). Ondřej Cink (Bahrain Merida) musel z Tour odstoupit v pátek kvůli přetrvávajícím problém s levým kolenem.

Štybar útočil

Jak už bylo řečeno, nejprestižnější sprinterskou etapu s cílem na Champs Elysées vyhrál překvapivě Groenewegen, který za sebou nechal esa typu Greipela, Kristoffa i Boassona Hagena a dojel si pro největší úspěch kariéry.

„Je to moje první vítězství na Tour a hned na tom nejlepším možném místě. Tým odvedl skvělou práci, byl jsem za Kristoffem a vyrazil jsem v pravý čas,“ popsal Groenewegen.

Zhruba 5 km před cílem atakoval z pelotonu Zdeněk Štybar. Cyklista stáje Quick-Step Floors předvedl drtivý nástup, jel s mírným náskokem před pelotonem, ale na čele už byly zformované sprinterské vlaky a po 2,5 kilometrech byl pohlcen.