SuperCycling.cz

Etapy Tour: kostky, hory a závěr v Alpe d´Huez

2. 7. 2015, 16:42

Jednadvacet etap o celkové délce 3360 kilometrů čeká na peloton 102. ročníku Tour de France. Začíná se krátkou časovkou na 13,8 km v Utrechtu, ke slovu přijdou i etapy pro klasikáře včetně kostek a samozřejmě hory. A těch je požehnaně.

ad-pyreneje-2015

Poslední velká bitva se na Tour odehraje 25. července při etapě do Alpe d´Huez, závěrečný den už je na programu tradiční rovinatá etapa s dojezdem na Champs Elysées.

Supercycling.cz vám nabízí detailní pohled na jednotlivé etapy. Devět jich je rovinatých, tři kopcovité, 7 horských včetně pěti dojezdů na kopec. K tomu jediná krátká individuální časovka na úvod, týmová časovka a tradiční dva dny volna.

1. etapa (Utrecht, časovka jednotlivců na 13,8 km)

Profilem je to absolutní placka, takže nejlepší borci pojedou tuhle časovku s průměrem hodně přes 50 km/h. Velkým favoritem bude domácí excelentní časovkář Tom Dumoulin (Giant-Alpecin), dále Tony Martin (Etixx-Quick Step), Adriano Malori (Movistar), Fabian Cancellara (Trek) a krátká časovka by měla sedět i Peteru Saganovi (Tinkoff-Saxo). Oči českých fanoušků se budou upínat hlavně k Janu Bártovi (Bora-Argon 18), jenž by však potřeboval delší kilometrovou porci.

2. etapa (Utrecht-Zélande, 166 km)

Rovinatá etapa, jejíž posledních 40 kilometrů vede po pobřeží a velkou roli může velkou sehrát vítr. Peloton bude přejíždět přes tři dlouhé mosty. Měly by si to pohlídat sprinterské týmy, ale klidně to mohou zrežírovat kvůli obrazu svému třeba borci Etixx-Quick Step či LottoNL Jumbo, kteří mají díky excelentním klasikářům s jízdou na větru velké zkušenosti.

3. etapa (Antverpy-Huy, 159,5 km)

Peloton už je na belgickém území. Jede se přes rodiště legendárního Eddyho Merckxe, městečko Meensel-Kiezegem a cíl etapy je na známé stěně Mur de Huy, která je spjata s klasikou Valonský šíp. Etapa jako stvořená pro Alejandra Valverdeho či Joaquima Rodrígueze. Roman Kreuziger tam letos při Valonském šípu byl jedenáctý.

4. etapa (Seraing-Cambrai, 223,5 km)

Tak na tuhle etapu se těší milovníci kostek. Zdeněk Štybar, Sep Vanmarcke, excelentní britští klasikáři ze Sky, Fabian Cancellara, ale možná i Vincenzo Nibali, který na kostkách šokoval vloni. Nejdelší etapa letošního ročníku.

5. etapa (Arras-Amiens, 189,5 km)

První stoprocentně francouzská etapa. Hodně technická, ale rovinatá etapa. Úspěch by měl slavit některý ze sprinterů. Co třeba Peter Sagan?

6. etapa (Abbeville-Le Havre, 191,5 km)

Dvě třetiny etapy v Bretani se jedou při pobřeží a opět by mohl velkou roli sehrát vítr. Sedm kilometrů před cílem je kopec se sedmiprocentním sklonem trochu připomínající Cauberg. Ideální šance pro bojovníky, kteří mohou vyhrát z úniku.

7. etapa (Livarot-Fougéres, 190,5 km)

Další zvlněná etapa, ale jen lehce, tudíž by se opět měla rozhodovat ve spurtu. Kdo se bude smát? Sagan? Cavendish? Degenkolb? Matthews? Kristoff? Nebo někdo z francouzských rychlíků?

8. etapa (Renne-Mur de Bretagne, 181,5 km)

Opět skoro placka, ale cíl je na kopci. Závěrečné stoupání na Mur de Bretagne je dlouhé dva kilometry a má průměrný sklon 6,9%. To by mohlo sedět závodníkům jako Matthews nebo Sagan.

9. etapa (Vannes-Plumelec, týmová časovka na 28 km)

Týmová časovka s cílem na kopci Cote de Cadoudal dlouhém 1,7 km (průměrný sklon 6,2%). Ještě před cílem jsou na trase dva menší kopce.

10. etapa (Tarbes-La Pierre Saint Martin, 167 km)

První horská etapa letošního ročníku Tour přichází po dni volna. Peloton už je v Pyrenejích. Po 145 relativně nezáživných kilometrech to přijde: stoupání na průsmyk Col de Soudet do nadmořské výšky 1540 metrů. Je to velmi těžký kopec dlouhý přes 15 km. Velkou motivaci by měli mít elitní francouzští vrchaři, protože jejich země slaví státní svátek Den dobytí Bastilly.

11. etapa (Pau-Cauterets Vallee de Saint Savin, 188 km)

Opět hory a cíl na kopci. Druhá pyrenejská etapa. Peloton musí zvládnout celkem šest kategorizovaných stoupání. To nejtěžší přijde na 147. kilometru, kde je vrchol legendárního Tourmaletu. Ještě před ním čeká závodníky stoupání 1. kategorie na Col d´Aspin (1490 m). Po Tourmaletu následuje dlouhý sjezd a závěrečné stoupání do Cauterets, kam se Tour vrací po 20 letech. Je dlouhé 6,4 km, ale není tak zdaleka tak prudké, jako předchozí dva kopce.

12. etapa (Lannemezan-Plateau deBeile, 195 km)

Dvacet let od tragického úmrtí Fabia Casartelliho se Tour vrací Col du Portet d´Aspet. Tento vrchol, jehož sjezd byl posledním v životě mladého Itala, čeká na závodníky už po necelých 60 km. Potom přijdou ještě tři opravdu těžká stoupání. První dva kopce, Col de la Core a Port de Lers, jsou 1. kategorie, cílový do Plateau de Beille nese nejvyšší označení HC.

13. etapa (Muret-Rodez, 198,5 km)

Mohl by to být trochu odpočinkovější den. V závěru jsou sice tři kratší kopce, ale lidé jako Matthews, Degenkolb, Gerrans či Sagan by je měli přejet, tudíž může dojít na bitvu sprinterů či klasikářů.

14. etapa (Rodez-Mende, 178,5 km)

Začátek je do kopce, pak přijde skoro 80 km po rovině, ale závěrečných 40 km je opět výživných. Na nich jsou tři kopce včetně krátkého, ale prudkého stoupání Croix Neuve do cíle, které má více než desetiprocentní sklon. Před pěti lety tam vyhrál Rodríguez před Contadorem a vysvlékli ze žlutého dresu A. Schlecka.

15. etapa (Mende-Valence, 183 km)

Zvlněná etapa, jejíž posledních 60 km je po rovině. Je to poslední šance pro sprintery před závěrečným dějstvím v Paříži.

16. etapa (Bourg de Peage-Gap, 201 km)

V poslední třetině přijdou dva kopce 2. kategorie. Ten druhý, Col de Manse, je11 km před cílem a pak už to je jen sešup dolů do Gapu. Jedná se však o hodně technický sjezd, kde bývá dost pádů.

17. etapa (Digne les Bains-Pra Loup, 161 km)

Po dni volna následuje alpské dobrodružství. Nejvyšší bod etapy i celého závodu, vrchol Col d´Allos (2250 m), je 22 km před cílem. Následuje dlouhý a technický sjezd, kde by mohli atakovat Contador či Nibali. A po něm přijde ještě 6 km dlouhé stoupání do cíle.

18. etapa (Gap-Saint Jean de Maurienne, 186,5 km)

Hned po startu přijde 6,3 km dlouhé stoupání. První půlka etapy je pořád nahoru, dolů, jde většinou o krátké kopce do 3 kilometrů. Po 147 kilometrech přijde vrchařská jednička na Col du Glandon (délka 21,7 km), ještě před cílem je krátký kopec 2. kategorie se sklonem 8,2%. Závěrečný sjezd z Montvernier, který na Tour zažívá premiéru, je velmi obtížný s řadou serpentin.

19. etapa (Saint Jean de Maurienne-La Toussuire Les Sybelles, 138 km)

Další alpské peklo. Čtyři přetěžké kopce, nahoru se jede hned od startu. Etapa měří jen 138 kilometrů, ale není na ní skoro metr roviny. Před třemi lety ovládl tenhle dojezd Pierre Rolland, Chris Froome skončil třetí. Byla to ta etapa, kdy musel se hodně pomáhat Bradleymu Wigginsovi, ač na tom byl očividně daleko lépe.

20. etapa (Modane Valfrejus-Alpe d´Huez, 110,5 km)

Nádherné vyvrcholení Tour. I přesto, že organizátoři museli etapu změnit. Kvůli dubnovému sesuvu půdy ve francouzských Alpách byli nuceni vypustit náročné stoupání na Col du Galibier. Nahradí ho stoupání na Col de la Croix de Fer, dlouhé 29 kilometrů s průměrným sklonem 5,2 procenta. Délka etapy 110,5 kilometru zůstane nezměněna. Včetně cíle, magického stoupání přes 21 vyhlášených serpentin do Alpe d´Huez.

21. etapa (Sévres-Paříž, 109,5 km)

Je dobojováno. Tradiční jízda šampiónů do Paříže se závěry na městském okruhu. Pro sprintery je dojezd na Champs Elysées jednou z nejprestižnějších etap.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.